Bardziej efektywne zarządzanie stadem będzie możliwe, gdy zaczniemy wykorzystywać indywidualne raporty osobnicze pozyskiwane w oparciu o komputerowe i mobilne systemy, czyli chipy - takie wnioski płyną z pierwszych spotkań prowadzonych w ramach demonstracji: „Zrównoważona hodowla bydła mięsnego i produkcja wołowiny z wykorzystaniem trwałych użytków zielonych”. Przedsięwzięcie odbywa się w ramach konsorcjum, którego liderem jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie w ramach poddziałania „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów wiejskich na lata 2014-2020.
Pierwsze spotkania hodowców bydła mięsnego (5-6 czerwca) odbyły się w gospodarstwie demonstracyjnym Eugeniusza Czajkowskiego w Potoczku, w gminie Tarłów (powiat opatowski). Gościły w nim grupy hodowców z powiatów staszowskiego i opatowskiego.
Gospodarstwo pana Czajkowskiego prowadzi chów i hodowlę bydła mięsnego rasy Limousine. Stado podstawowe liczy około 140 krów mamek i jest objęte kontrolą użytkowości mięsnej przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz Instytut Zootechniki PIB w Balicach.
Na pierwszym z trzech zaplanowanych spotkań przedstawiono cel demonstracji, czyli zaprezentowanie dobrych praktyk stosowanych w gospodarstwie utrzymującym bydło mięsne, gospodarującym w sposób zrównoważony, w którym żywienie prowadzone jest prawie wyłącznie w oparciu o pasze objętościowe pochodzące z użytków zielonych, i produkującym zwierzęta hodowlane oraz opasowe.
Następne spotkania wskażą zasady funkcjonowania gospodarstwa wykorzystującego metody i rozwiązania techniczne stosowane do monitoringu temperatury ciała bydła oraz warunków termicznych zarówno podczas wypasu, przebywania na wybiegu, jak również w czasie pobytu zwierząt w budynku inwentarskim.
W ramach monitorowania warunków bytowania zwierząt, będą gromadzone informacje dotyczące:
W tym celu zostaną zastosowane stacje pogodowe dla wskazywania temperatury oraz wilgotności względnej. Elementem systemu monitoringu będzie instalacja, która połączy chipy wszczepione krowom mamkom z nadajnikiem wyposażonym w czujniki temperatury i wilgotności.
W ramach monitorowania użytków zielonych będą dokonywane obserwacje odrostu runi pastwiskowej na poszczególnych kwaterach dla optymalizacji czasu wypasu zwierząt.Obserwowany będzie behawior zwierząt oraz poziom wyjadania trawy na kwaterze. Dzięki temu zostanie dokonana ocena poziomu pozostawionych niewyjadów oraz zachwaszczenia. Dodatkowo będzie prowadzony rejestr zabiegów wykonanych na pastwisku, zdarzeń losowych i inne obserwacje, co umożliwi pełniejszą analizę i zarządzanie stadem bydła mięsnego. Wizyta w gospodarstwie, wzajemna wymiana doświadczeń, prezentacja różnych praktycznych rozwiązań oraz zaawansowanych urządzeń stanowi cenne doświadczenie dla osób biorących udział w demonstracji.
Mirosław Starzomski
Szczegóły realizowanej operacji dostępne są na stronie: https://www.sodr.pl/transfer-wiedzy/demonstracje-z-zakresu-nowoczesnych-technologii-chowu-i-hodowli-bydla-ras-miesnych