Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Dożynki Winiarskie w Świętokrzyskiem

Dożynki Winiarskie w Świętokrzyskiem

2017-11-17

Miłośnicy regionalnego świętokrzyskiego wina już po raz drugi mieli okazję uczestniczyć w Dożynkach Winiarskich. Odbyły się one w dniach 10-12 listopada br. kolejno w trzech winnicach znajdujących się na terenie trzech sąsiadujących powiatów. Gospodarzami dożynek byli właściciele Winnicy Sandomierskiej w Górach Wysokich, Terra - Winnicy Smaku w Malicach Kościelnych w powiecie opatowskim oraz Winnicy Avra w Woli Żyznej położonej niedaleko Szydłowa w powiecie staszowskim.


Właściciele ww. winnic założyli Fundację świętokrzyskie Winnice i po tym szyldem organizują cyklicznie imprezy winiarskie: Świętokrzyski Festiwal Wina (lipiec), Dożynki Winiarskie (listopad), Nocne zwiedzanie winnic (w terminie Nocy Muzeów). W przyszłym roku planują jeszcze zorganizować kolejną cykliczna imprezę Święto Nowego Rocznika (maj), kiedy już jest gotowe wino z tegorocznych zbiorów.

Dożynki Winiarskie to doskonała okazja do poznania winnic „od środka”. W każdym z trzech miejsc gospodarze oprowadzali gości po swych winnicach i opowiadali o tegorocznych zbiorach oraz demonstrowali sposób przygotowali krzewów winorośli na zimę. Zapraszali również do winiarni, gdzie w bardzo ciekawy sposób opowiadali o produkcji wina. Były oczywiście liczne degustacje. Chętni mogli również zakupić wino. Uczestnicy dożynek mogli degustować gorące przekąski serwowane z food trucka Winnicy Smaku.

Do winnic przyjeżdżały grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne. W imprezie uczestniczyły zarówno osoby zainteresowane amatorską, a także zawodową uprawą winorośli oraz produkcją wina. Byli też i ci, którzy chcieli po prostu miło spędzić czas.

Impreza spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Większość przybyłych gości nie zdawała sobie sprawy z tego, że winiarstwo w Polsce, a szczególnie w województwie świętokrzyskim tak szybko się rozwija. Już w najbliższy weekend (18 i 19 listopada) w Sandomierzu odbędzie się Święto Młodego Wina.

Gorąco polecamy te winnice - to doskonałe miejsca odpoczynku od zgiełku i pośpiechu dzisiejszego świata.

Justyna Żak-Wójcik
Agnieszka Woźniczka

udostępnij
do góry