Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Dzień Otwartych Drzwi 2024 już za nami! Były świętokrzyskie innowacje, wystawa zwierząt, pokazy polowe...

Dzień Otwartych Drzwi 2024 już za nami! Były świętokrzyskie innowacje, wystawa zwierząt, pokazy polowe...

2024-07-01

Grafika Dnia Otwartych Drzwi 2024

Tradycyjnie już w ostatnią niedzielę czerwca (30.06.2024 r.) odbyło się największe święto naszego Ośrodka, czyli 47. edycja Dnia Otwartych Drzwi (DOD). Tegorocznym motywem przewodnim wydarzenia były świętokrzyskie innowacje, a także współpraca z jednostkami naukowymi oraz transfer wiedzy od nauki do praktyki rolniczej. Wydarzeniu jak co roku towarzyszyła siedemnasta już edycja Świętokrzyskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, a także liczne prezentacje, pokazy i warsztaty na naszym 23-hektarowym polu doświadczalnym. Nie zabrakło licznych stoisk wystawowych, dzięki którym całe wydarzenie przybrało charakter wspaniałego kiermaszu na świeżym powietrzu.

Dzień Otwartych Drzwi był także okazją do uroczystego podsumowania konkursów i nagrodzenia ich laureatów. W tym roku były to konkursy: AgroLiga, Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne oraz Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne. Wręczono również statuetki dla partnerów naukowych za zaangażowanie w transfer wiedzy i innowacji oraz podziękowania za wieloletnią współpracę ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Scena główna

Najważniejsze wydarzenia tego dnia miały miejsce na scenie głównej. Na wstępie przybyłych gości przywitała dyrektor ŚODR Modliszewice Agnieszka Pietrzak, natomiast uroczystego i oficjalnego otwarcia całego wydarzenia dokonał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski. 

Gości powitała dyrektor ŚODR Modliszewice Agnieszka Pietrzak
Gości powitała Agnieszka Pietrzak - 
dyrektor ŚODR Modliszewice 
Uroczyste otwarcie Dnia Otwartych Drzwi, którego dokonał minister rolnictwa Czesław Siekierski

Dzień Otwartych Drzwi uroczyście otworzył minister rolnictwa Czesław Siekierski

Nasz DOD odwiedzili liczni goście honorowi, obok ministra Siekierskiego także m.in. Wicewojewoda Świętokrzyski Michał Skotnicki, Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Anita Koniusz, starosta konecki Grzegorz Piec oraz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Krzysztof Obratański. Licznie zjawili się przedstawiciele nauki m.in. z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie, Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie, Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, Instytutu Zootechniki w Balicach, Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Nie zabrakło przedstawicieli związków branżowych i instytucji działających na rzecz rolnictwa: Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Stadniny Koni w Michałowie, Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Hodowców Królików Rasowych i Drobnego Inwentarza, Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Lublinie, Świętokrzyskiego Oddziału Regionalnego ARiMR, Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Kielcach, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - Oddziału Terenowego w Kielcach, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - Oddziału Regionalnego w Kielcach, Okręgowego Inspektora Pracy w Kielcach, Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Biura Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy ŚODR Modliszewice, Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa, Lokalnej Grupy Działania "U Źródeł", Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości w Sandomierzu. 

 

Po dokonaniu oficjalnego otwarcia nastąpiło rozstrzygnięcie trzech konkursów wojewódzkich: AgroLiga, Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne, Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne, a także wręczono podziękowania za wieloletnią współpracę z ŚODR Modliszewice oraz honorowe statuetki za zaangażowanie w transfer wiedzy z nauki do praktyki rolniczej dla jednostek naukowych i badawczych.


Transfer wiedzy z nauki do praktyki rolniczej

ŚODR Modliszewice współpracuje z wieloma jednostkami naukowymi i badawczymi, a współpraca ta w sposób praktyczny zmienia polskie rolnictwo. Owocem tej współpracy są między innymi innowacyjne projekty realizowane w naszym województwie, a ich efekty można było zobaczyć w strefie innowacji. Dzień Otwartych Drzwi był także znakomitą okazją do podziękowania przedstawicielom świata nauki za zaangażowanie w transfer wiedzy z nauki do praktyki rolniczej i współpracę z naszym Ośrodkiem.

"Chciałabym podkreślić, jak ważna dla naszego Ośrodka jest współpraca z jednostkami naukowymi, uczelniami oraz instytutami badawczymi, co mam nadzieję zauważą Państwo na przygotowanych na dzisiejsze wydarzenie stoiskach, dedykowanych prezentacji nowości, wypracowanych wspólnie z przedstawicielami nauki. Zależy nam, aby współpraca z jednostkami naukowymi rozwijała się dalej, abyśmy wspólnie mogli wypracowywać ciekawe rozwiązania, usprawniające prowadzenie gospodarstw rolnych oraz przetwórstwo rolno-spożywcze. W związku z czym chciałabym wyraźnie zaakcentować i podziękować za współpracę i obecność na dzisiejszym wydarzeniu przedstawicielom jednostek naukowych i uhonorować Państwa pamiątkowymi statuetkami dla Partnerów w Transferze Wiedzy z nauki do praktyki rolniczej" - takimi słowami dyrektor ŚODR Modliszewice Agnieszka Pietrzak poprzedziła wręczenie uroczystych statuetek za zaangażowanie w transfer wiedzy z nauki do praktyki rolniczej

Odbierający honorowe statuetki za zaangażowanie w transfer wiedzy od nauki do praktyki rolniczej Odbierający honorowe statuetki za zaangażowanie w transfer wiedzy od nauki do praktyki rolniczej 

Statuetki odebrali:

 • dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, Rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
 • dr hab. Marcin Gołębiewski, Dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 
 • dr hab. inż. Zbigniew Jarosz, Dyrektor Instytutu Produkcji Ogrodniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
 • dr hab. inż. Izabela Krzysztofik, prof. PŚk, Prorektor do spraw ogólnych Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach 
 • prof. dr hab. Dorota Konopacka, Dyrektor Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego  w Skierniewicach
 • dr hab. inż. Marek Roszko, profesor IBPRS, Dyrektor Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie
 • dr inż. Michał Rokicki, Dyrektor Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowego Instytutu Badawczego w Radzikowie 
 • Iwona Gurga w imieniu Dyrektora Instytutu Zootechniki - Państwowego Instytutu Badawczego w Balicach

Serdecznie dziękujemy za obecność i zaangażowanie w działalność naukową na rzecz polskiego rolnictwa.   


Konkurs "Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne" - 21. edycja

Celem konkursu jest podnoszenie świadomości rolników i ich rodzin w zakresie BHP w gospodarstwie, podwyższanie konkurencyjności gospodarstw agroturystycznych i jakości świadczonych usług, upowszechnienie alternatywnych źródeł dochodu wśród rolników i mieszkańców wsi, a także promocja wsi jako atrakcyjnego miejsca do życia i wypoczynku. Tegoroczna edycja konkursu w sposób szczególny zwracała uwagę na to, jak agroturystyka w województwie świętokrzyskim zmieniła się na przestrzeni 20 lat polskiej obecności w Unii Europejskiej.

Nagrody główne:

 • I miejsce - Gospodarstwo Agroturystyczne Sosnowy Zakątek, Justyna Pura,
  Kluczewsko, powiat włoszczowski
 • II miejsce - Gospodarstwo Agroturystyczne Wąkop 6, Izabela Janik, 
  Nowa Słupia, powiat kielecki
 • III miejsce - Gospodarstwo Agroturystyczne Głuchowskie Specjały, Marta Warańska,
  Głuchów-Lasy, powiat kielecki

Wyróżnienia:

 • Gospodarstwo Agroturystyczne Robinia, Stanisław Wyroda
  Skarbka Dolna, powiat ostrowiecki
 • Gospodarstwo Agroturystyczne Winnica Nad Źródłem, Piotr Sołtyk
  Szerzawy, powiat starachowicki
 • Gospodarstwo Agroturystyczne Przemysław Janowski
  Ksany, powiat kazimierski

Laureaci konkursu
Laureaci konkursu Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne 2024
wraz z organizatorami konkursu

Współorganizatorami konkursu i fundatorami nagród byli:

 • Państwowa Inspekcja Pracy — Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach,
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego — Oddział Regionalny w Kielcach,
 • Lokalna Grupa Działania „U ŹRÓDEŁ” w Modliszewicach.


Konkurs "AgroLiga"

Konkurs AgroLiga organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym - przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP S.A. i Stowarzyszenie Agro Biznes Klub. Honorowy Patronat nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolniczego i Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Patronat Medialny pełni Magazyn Ludzi Przedsiębiorczych AGRO.

W kategorii Firma, Mistrzem Wojewódzkim Konkursu AgroLiga 2024 została Firma Handlowo Usługowa Sikora Sp. z o.o. z miejscowości Bieliny w powiecie kieleckim.

Mistrz Wojewódzki Konkursu AgroLiga 2024 - Firma Handlowo Usługowa Sikora Sp. z o.o.
Mistrz Wojewódzki Konkursu AgroLiga 2024 w kategorii "Firma" 
- Firma Handlowo Usługowa Sikora Sp. z o.o.


W kategorii Rolnik, Mistrzem Wojewódzkim Konkursu AgroLiga 2024 został Rafał Gawlik z miejscowości Śladków Mały w powiecie kieleckim.

Mistrz Wojewódzki Konkursu AgroLiga 2024 w kategorii
Mistrz Wojewódzki Konkursu AgroLiga 2024 w kategorii "Rolnik"
- rolnik Rafał Gawlik wraz z żoną

Składamy serdeczne gratulacje zwycięzcom AgroLigi 2024 szczebla wojewódzkiego i życzymy powodzenia w drugim etapie konkursu na szczeblu krajowym. Krajowy finał Konkursu AgroLiga 2024 odbędzie się w drugim kwartale 2025 roku.

Laureaci AgroLigi 2024 wraz z wręczającymi nagrody 
Laureaci AgroLigi 2024 wraz z wręczającymi nagrody 

Finał wojewódzki konkursu na "Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne" - 17. edycja

Celem konkursu jest promowanie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego, wdrażanie najlepszych rozwiązań oraz rozpowszechnienie wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego. 17. edycja wojewódzkiego konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne zorganizowana została przez ŚODR Modliszewice we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu. Wszystkie gospodarstwa zgłoszone do etapu wojewódzkiego konkursu poddano szczegółowej ocenie. Pod uwagę brane były między innymi asortyment oraz wielkość produkcji, jej jakość, formy promocji, przetwórstwo, różnorodność w gospodarstwie, wykorzystanie starych i lokalnych odmian i ras w produkcji, wpływ sposobu gospodarowania na środowisko oraz działalność edukacyjna. Gospodarstwa zostały ocenione przez wojewódzką komisję konkursową powołaną przez dyrektora Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Laureaci konkursu  
Laureaci konkursu "Piękne i bezpieczne gospodarstwo agroturystyczne"

Komisja wyłoniła następujących laureatów:

 • I miejsce: Agata Machocka
 • II miejsce: Małgorzata Kosno
 • III miejsce: Piotr Lasek
 • Wyróżnienie: Beata Gruszka


Podziękowania za wieloletnią współpracę ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach

Wyróżnienia te otrzymują firmy, instytucje, zespoły, jednostki oraz rolnicy i hodowcy indywidulani, którzy na przestrzeni lat utrzymywali ciągłą współpracę z naszym Ośrodkiem oraz których działalność przyczynia się do rozwoju i wzbogacenia świętokrzyskiego rolnictwa oraz obszarów wiejskich, a także może stanowić dobry przykład dla innych. Wyróżnienia za wieloletnią współpracę z ŚODR Modliszewice w 2024 roku otrzymali:

 • Politechnika Świętokrzyska w Kielcach
 • firma WRONKOWSKI Anna Wronkowska
 • zespół KGW Skarżysko Kościelne (powiat skarżyski)
 • rolnicy Aneta i Krzysztof Grochowscy z Woli Żyznej (powiat staszowski)

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wiele lat współpracy z naszym Ośrodkiem.

Wyróżnieni za wieloletnią współpracę z naszym OśrodkiemWyróżnieni za wieloletnią współpracę z naszym Ośrodkiem

Strefa innowacji

Wśród najciekawszych miejsc, które można było odwiedzić, zdecydowanie wspomnieć trzeba o strefie innowacji. To tu "biło serce" transferu wiedzy od nauki do praktyki rolniczej. To właśnie tutaj prezentowane były efekty współpracy jednostek naukowych i badawczych z doradztwem rolniczym. Swoją ofertę i osiągnięcia naukowe z zakresu rolnictwa prezentowały Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Świętokrzyska oraz Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Strefa innowacji na Dniu Otwartych Drzwi 2024

"Tak, w województwie świętokrzyskim powstają innowacje dla rolnictwa" - to te słowa najczęściej padały z ust naszego brokera innowacji Mariusza Porębskiego na naszej strefie innowacji. Rozwiązania te i produkty opracowywane są przez grupy operacyjne (zorganizowane w formie np. konsorcjum), w skład których wchodzą różne podmioty z branży rolniczej. Projekty, które realizują te grupy współfinansowane są ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a dokładnie z działania „Współpraca”. Nasz Dzień Otwartych Drzwi był doskonałą okazją, aby w praktyce zaprezentować świętokrzyskie innowacje - dlatego w naszej w strefie innowacji zobaczyć można było efekty takich projektów jak:

 • „Nasz czosnek” (www.czosnek.sodr.pl)
  To projekt, którego celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji liofilizowanych preparatów z czosnku poddanego fermentacji mlekowej (czosnek kiszony) i procesowi starzenia w kontrolowanych warunkach (czarny czosnek). W projekcie powstanie linia technologiczna do produkcji suchych preparatów czosnkowych, łączących prozdrowotne cechy czosnku oraz jego unikalne cechy żywieniowe i sensoryczne. W trakcie targów, na naszym stoisku samodzielnie można było zobaczyć i spróbować czosnku czarnego. Powstaje on w wyniku fermentacji czosnku białego (poddanie go wysokiej temperaturze i wilgotności). W wyniku tego zmienia on swoją konsystencję i kolor, stając się ciemno-brązowym lub wręcz czarnym. Jednak nie tylko kolor się zmienia - czarny czosnek zyskuje także specyficzny, słodko-pikantny smak, który jest mniej ostry w porównaniu z klasyczną wersją tej rośliny.
 • „Słomka ze słomy” (www.slomkazeslomy.sodr.pl)
  To projekt, którego celem jest opracowanie innowacyjnej produkcji słomek ze słomy do różnych napojów. W projekcie przyjęto do realizacji dwa cele.  Pierwszy - wyselekcjonowanie i wdrożenie gatunków zbóż i roślin wieloletnich wraz z udoskonaloną technologią uprawy, aby uzyskać słomę o odpowiednich parametrach (źdźbło lub łodyga sucha i pusta w środku, jednolita, o odpowiednim przekroju). Drugi - opracowanie i wdrożenie znacznie udoskonalonej technologii produkcji słomek (obejmuje to m.in. opracowanie i wykonanie maszyny do zbioru słomy, zapewnienie odpowiednich warunków do magazynowania i przechowywania słomy jako półproduktu oraz zautomatyzowanej linii do cięcia słomy wraz z myciem, dezynfekcją i pakowaniem). Słomki ze słomy również można było obejrzeć i przetestować na naszym stoisku.
 • „Wiśnia bez pestki” (www.wisniabezpestki.sodr.pl)
  Celem tego projektu jest zaprojektowanie, stworzenie i wdrożenie innowacyjnej technologii drylowania wiśni w taki sposób, aby struktura owocu była naruszona w jak najmniejszym stopniu. W wyniku tych prac powstała prototypowa maszyna do drylowania w warunkach półprzemysłowych, która wycina niewielki otwór i pozwalający na usunięcie pestki w taki sposób, że struktura owocu zostaje prawie nienaruszona. Dzięki temu uzyskujemy owoc o walorach deserowych, który można wykorzystać do kandyzowania, suszenia, rodzynkowania lub mrożenia. Prototyp maszyny również zobaczyć można było na naszym stoisku. 
 • „Zdrowe drzewo - smaczny owoc” (www.tarcznik.sodr.pl)
  W tym projekcie celem jest opracowanie i wdrożenie technologii zwalczania szkodników w ekologicznych sadach jabłoniowych i gruszowych oraz prototypu opryskiwacza służącego do olejowego oprysku drobnokroplistego z wyborem optymalnej metody organizacji prac. Zaproponowane rozwiązanie oparte będzie na nieinwazyjnych dla środowiska i człowieka substancjach olejowych możliwych do zastosowania nie tylko w okresie spoczynku, ale również w czasie sezonu wegetacyjnego.

Efekty świętokrzyskich projektów innowacyjnych w ramach działania
Innowacyjne maszyny, będące efektem świętokrzyskich projektów w ramach działania "Współpraca"


W ramach wyżej wymienionych projektów można było między innymi:

 • zobaczyć praktyczne działanie modelu badawczego innowacyjnej drylownicy do wiśni, która w minimalnym stopniu uszkadza owoc w procesie drylowania, a jednocześnie oferuje dużą wydajność pracy,
 • obejrzeć prototyp opryskiwacza służącego do olejowego oprysku drobnokroplistego,
 • zasmakować spersonalizowanych serów twarogowych, zawierających unikalne szczepy bakterii środowiskowych,
 • zobaczyć prototyp maszyny do zbioru słomy (na potrzeby produkcji słomek ze słomy)
 • wypróbować małą, ale jak istotną „alternatywę dla plastiku” - czyli słomki ze słomy do picia różnych napojów.

Realizacja projektów innowacyjnych wspierana jest na etapie początkowym poprzez działania animujące (wpierające) w postaci szkoleń, wyjazdów studyjnych i konferencji. Zadania te są realizowane w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Zadaniem SIR jest wielopoziomowe wpieranie wdrażania innowacji do praktyki rolniczej, co odbywa się przede wszystkim poprzez działania brokerów innowacji, którzy funkcjonują w każdym wojewódzkim ośrodku doradztwa rolniczego. Już od 2025 roku Sieć SIR, działająca we wspomnianych ośrodkach, przejdzie swoistą „modernizację”, a zakres jej działalności zostanie znacznie rozszerzony. Mowa tu o Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Plus (KSOW+), której SIR stanie się częścią, a same ośrodki doradztwa pełnić będą funkcję jednostek regionalnych. KSOW+ to kontynuacja dotychczas działającej już Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (KSOW), ale ze znacznie zmodyfikowanymi zadaniami i celami. Fundamentalnie KSOW+ to partnerska sieć wymiany informacji i współpracy na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w szeroko rozumiany rozwój rolnictwa, w tym podnoszenie jego konkurencyjności i poprawy jakości życia mieszkańców wsi i małych miast. KSOW+ ma ponadto przede wszystkim wspierać (informować, promować, upowszechniać) działania i interwencje wdrażane w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR 2023-2027). Tym samym już wkrótce ośrodki doradztwa rolniczego rozpoczną realizację różnych inicjatyw (zadań) polegających na wymianie lub upowszechnianiu wiedzy, informacji lub doświadczeń. O inicjatywie KSOW+ nasi rolnicy, przedstawiciele nauki oraz odwiedzający DOD również mogli dowiedzieć się na stoisku SIR zlokalizowanym w strefie innowacji.  

Promując i informując o nowej Sieci KSOW+
Promując i informując o nowej Sieci KSOW+

Jarmark żywności regionalnej i tradycyjnej

Kolejną "strefą" podczas naszego DOD był jarmark żywności regionalnej i tradycyjnej. To tutaj promowano ofertę szlaku kulinarnego „Świętokrzyska Kuźnia Smaków” - co oznacza, że to właśnie tu można było zakupić żywność od przetwórców z naszego województwa, których produkty wyróżnia certyfikat lokalnej marki „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”. Na jarmarku nie zabrakło również produktów oferowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich, a także najbardziej rozpoznawalnych producentów żywności regionalnej i tradycyjnej. W tym roku byli to m.in.:

 1. Winnica Fodymskich - Anna i Mariusz Fodymscy
 2. Gospodarstwo pasieczne „MIRSA” Sławomir Surdy
 3. Pasieka „Dobra Pszczoła” Rafał Zacharski
 4. „Wanilia i Migdały” Małgorzata Zacharska
 5. Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Opatowie
 6. PPH „Smaki Ogrodu” Edyta Kot
 7. Jacentowska Piwniczka - Anna Bojek
 8. Rodzinna Wytwórnia Wędlin Tradycyjnych u Płytów
 9. Serownia Podłazy
 10. Kozi Smak - Magdalena i Dawid Smak
 11. Zagroda Królów Gabriela Król
 12. Serowarnia Pakuły Jan Król
 13. Masarnia Pod Lasem Anna Wiklak
 14. Sad Danków Agata Piechota
 15. Artur Popiel
 16. Ryszard Basiak
 17. KGW „Cepterki” z Modliszewic

Jarmark żywności regionalnej i tradycyjnej

W wystawie towarzyszącej DOD wzięło udział ponad 90 wystawców z branży rolniczej. Swoje produkty i potrawy regionalne oferowali uczestnicy szlaku kulinarnego Świętokrzyska Kuźnia Smaków, liczne koła gospodyń wiejskich i wytwórcy lokalni (z produktami garmażeryjnymi, serami, przetworami, miodami itp.). Przybyli również drobni rzemieślnicy ludowi ze swoim rękodziełem, m.in. rzeźbami, obrazami, figurkami. Nie zabrakło również ofert szkółek: drzewek, krzewów, bylin i roślin ozdobnych.

Swoją obecność zaznaczyły również firmy i instytucje na co dzień związane z rolnictwem, między innymi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Lasy Państwowe oraz Państwowa Inspekcja Pracy. DOD był okazją do zaprezentowania całorocznej, a nierzadko wieloletniej pracy zarówno świętokrzyskich rolników, jak i pracowników naszego Ośrodka. Znakomicie było widać też współpracę naszych doradców z rolnikami. To dzięki wzajemnemu zaufaniu udało się zorganizować całe grupy rolników, którzy tego dnia przyjechali do Modliszewic z całego województwa oraz sąsiednich regionów. Na stoiskach firm związanych z rolnictwem każdy mógł zasięgnąć porady oraz obejrzeć bogaty asortyment środków do produkcji rolnej.

Stoisko ŚODR Modliszewice

W trakcie trwania całego Dnia Otwartych Drzwi jego uczestnicy mogli również skorzystać z doradztwa udzielanego przez specjalistów naszego Ośrodka. Udzielali oni porad m.in. z zakresu produkcji roślinnej, zwierzęcej, ekologii i ochrony środowiska, ekonomiki, a także płatności bezpośrednich i ekoschematów w ramach PS WPR 2023-2027. Prezentowano również bogatą ofertę wydawnictw periodycznych i nieperiodycznych naszego Ośrodka. Tegoroczną atrakcją była loteria z nagrodami oraz możliwość spróbowania swoich sił w dojeniu krowy. 

Swoją obecność w Dniu Otwartych Drzwi zaznaczył również Dział Ogrodnictwo z Oddziału ŚODR w Sandomierzu, który przygotował stoisko informacyjno-promocyjne. Do aranżacji stoiska wykorzystano owoce i warzywa z sandomierskich sadów i pól. Na stoisku promowano wydawnictwa z zakresu produkcji ogrodniczej, a specjaliści do spraw ogrodnictwa udzielali porad dotyczących uprawy, ochrony biologicznej w sadach, problemów technologicznych w uprawie roślin sadowniczych, a także doboru gatunków i odmian sadowniczych do nasadzeń. 

W przerwach między wszystkimi wymienianymi powyżej punktami czas zaproszonym gościom oraz zwiedzającym umilały występy wokalistów, kapel i zespołów ludowych, a byli to: Bożena Zielińska, Zespół ludowy "Bębnowianka", Solista Bogusław Kuśmierczyk, Solista Wacław Pejas, Zespół ludowy "Sobótka" oraz Zespół "Kuźniczanki" z Odrowążka, Zespół "Smykovia", solista Rafał Sak, Zespół KGW "Skarżysko Kościelne", Dziecięcy Zespół Ludowy "Bliżyńska Gromada" oraz Zespół "Królewiaczki". Za występy serdecznie dziękujemy.


Pokazy towarzyszące DOD 2024

 
Ciekawym elementem tegorocznego Dnia Otwartych Drzwi były liczne pokazy, w tym jazdy kowbojskiej, ratownictwa medycznego, sprzętu wojskowego oraz pożarniczego. 


17. Świętokrzyska Wystawa Zwierząt Hodowlanych

Wydarzenie to dedykowane było hodowcom różnych gatunków zwierząt. W sobotę (29 czerwca) odbyła się hodowlana ocena zwierząt, dokonana przez wykwalifikowanych sędziów, dzięki czemu wyłoniono najlepsze okazy w kategorii bydło mleczne, owce i króliki. Natomiast już następnego dnia, najlepsze okazy zostały zaprezentowane na ringu szerszej publiczności, zaś ich hodowcy za swój trud i wkład w hodowlę - zostali uhonorowani na scenie głównej. Podczas tegorocznej Wystawy zobaczyć można było między innymi bydło mleczne, cieliczki, bydło mięsne, owce (w tym tryczki), kozy, króliki, alpaki, a także najróżniejsze gatunki drobiu (kury, gęsi, gołębie, kaczki i drób ozdobny: bażanty, papugi, perliczki, pawie i inne).  

Tytuł Superczempiona Wystawy w kategorii bydła mlecznego zdobyła krowa Humana 31 (numer katalogowy 1) - hodowca: stadnina Koni Michałów Sp. z o.o., Gospodarstwo Lubcza.

Superczempiona Wystawy krowa Humana 31Superczempionka Wystawy - krowa Humana 31

Zwycięzcy 17. Świętokrzyskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w kategoriach:

I. BYDŁO MLECZNE

 1. Czempion w Kategorii Krowy Rasy Polskiej Holsztyńsko-Fryzyjskiej
  Hodowca: Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o., Gospodarstwo Lubcza
 2. Czempion w Kategorii Jałowice Rasy Polskiej Holsztyńsko-Fryzyjskiej
  Hodowca: Grzegorz Baran, Budy
 3. Czempion w Kategorii Krowy Rasy Jersey
  Hodowca: Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o.
  Wiceczempion w Kategorii Krowy Rasy Jersey
  Hodowca: Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o.
 4. Czempion w Kategorii Krowy Rasy Simentalskiej
  Hodowca: Artur Lagierski, Słaboszowice
  Wiceczempion w Kategorii Krowy Rasy Simentalskiej
  Hodowca: Artur Lagierski, Słaboszowice
 5. Czempion w Kategorii Krowy Rasy Polskiej Czerwonej
  Hodowca: Grzegorz Gałka, Piestrzec
 6. Czempion w Kategorii Jałowice Rasy Polskiej Czerwonej
  Hodowca: Grzegorz Gałka, Piestrzec
  Wiceczempion w Kategorii Jałowice Rasy Polskiej Czerwonej     
  Hodowca: Grzegorz Gałka, Piestrzec
 7. Superczempion Wystawy - Krowa Humana 31, nr katalogowy 1
  Hodowca: Stadnina Koni Michałów Sp. z o.o., Gospodarstwo Lubcza

Zdobywcy nagród w kategorii bydła mlecznego na Świętokrzyskiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych
Zdobywcy nagród w kategorii bydła mlecznego
na 17. Świętokrzyskiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych

II. OWCE

 1. Czempion w Kategorii Owca Przystępka Rasy Wielkopolska
  Hodowca: Kamil Pawlikowski, Minostowice 
 2. Czempion w Kategorii Owca Przystępka Rasy Polska Owca Nizinna - Odm. Żelaźnieńska
  Hodowca: Kamil Pawlikowski, Minostowice 
 3. Czempion w Kategorii Owca Przystępka Rasy Czarnogłówka
  Hodowca: Grzegorz Szymański, Skowronno Dolne
 4. Czempion w Kategorii Owca Przystępka Rasy Merynos Polski w Starym Typie
  Hodowca: Damian Niedziela, Mirzec Czerwona
 5. Czempion w Kategorii Owca Przystępka Rasy Świniarka
  Hodowca: Krzysztof Kawałek, Małyszyn Dolny
 6. Czempion w Kategorii Owca Przystępka Rasy Polska Owca Nizinna - Odm. Uhruska
  Hodowca: Janusz Kowalski, Czarnocin
 7. Czempion w Kategorii Tryk Rasy Świniarka
  Hodowca: Krzysztof Kawałek, Małyszyn Dolny
 8. Czempion w Kategorii Tryk Rasy Czarnogłówka
  Hodowca: Grzegorz Szymański, Skowronno Dolne

Zdobywcy nagród w kategorii owiec na XVII Świętokrzyskiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych (uroczyste wręczenie nagród na scenie głównej)
Zdobywcy nagród w kategorii owiec na 17. Świętokrzyskiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych
(uroczyste wręczenie nagród na scenie głównej)

III. KRÓLIKI

 1. Czempion w Kategorii Rasy Małe
  Hodowca: Adam Gołda, Strawczynek
  Wiceczempion w Kategorii Rasy Małe
  Hodowca: Dominik Maciąg, Kajetanów
 2. Czempion w Kategorii Królik Belgijski Olbrzym
  Hodowca: Grzegorz i Maciej Furgał, Harbutowice
  Wiceczempion w Kategorii Królik Belgijski Olbrzym
  Hodowca: Grzegorz Brzozowski, Podmarzysz
 3. Czempion w Kategorii Królik Nowozelandzki Biały
  Hodowca: Sylwester Klimek, Klimontówek
  Wiceczempion w Kategorii Królik Nowozelandzki Biały
  Hodowca: Krzysztof Bąba, Dęba
 4. Czempion w Kategorii Królik Wielki Jasnosrebrzysty
  Hodowca: Adrian Złotnicki, Węgleszyn Dębina
  Wiceczempion w Kategorii Królik Wielki Jasnosrebrzysty
  Hodowca: Norbert i Igor Wójcik, Radom
 5. Czempion w Kategorii Królik Podpalany
  Hodowca: Stanisław Skubik, Janów Lubelski
  Wiceczempion w Kategorii Królik Podpalany
  Hodowca: Katarzyna i Jarosław Leńczowscy, Kocmyrzów
 6. Czempion w Kategorii Królik Francuski Baran
  Hodowca: Paweł Piechociński, Miejska Dąbrowa
  Wiceczempion w Kategorii Królik Francuski Baran
  Hodowca: Krzysztof Gniewkowski, Cieśle
 7. Czempion w Kategorii Rasy Duże
  Hodowca: Norbert i Igor Wójcik, Radom
  Wiceczempion w Kategorii Rasy Duże
  Hodowca: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
 8. Czempion w Kategorii Królik Nowozelandzki Czerwony
  Hodowca: Radosław Gębura, Młynek
  Wiceczempion w Kategorii Królik Nowozelandzki Czerwony
  Hodowca: Radosław Gębura, Młynek
 9. Czempion w Kategorii Królik Kalifornijski Czarny
  Hodowca: Uniwersytet Rolniczy w Krakowie
  Wiceczempion w Kategorii Królik Kalifornijski Czarny
  Hodowca: Piotr Bogusiewicz, Ostrów
 10. Czempion w Kategorii Rasy Średnie
  Hodowca: Krzysztof Bąba, Dęba
  Wiceczempion w Kategorii Rasy Średnie
  Hodowca: Dominik Maciąg, Kajetanów
 11. Superczempion Wystawy w Kategorii Króliki
  Hodowca: Mariusz Bogacki, Bodzentyn

Zdobywcy nagród w kategorii króliki rasowe
na XVII Świętokrzyskiej Wystawie Zwierząt Hodowlanych


Konkurs Młodego Hodowcy

Konkurs Młodego Hodowcy to forma podziękowania i uhonorowania najmłodszych miłośników zwierząt hodowlanych za ich wkład w pracę ze zwierzętami, a także zachęta do dalszego prowadzenia hodowli i gospodarstw rolnych.


Pole doświadczalne ŚODR Modliszewice

Pole doświadczalne ŚODR Modliszewice oddalone jest zaledwie o 200 metrów od siedziby Ośrodka w Modliszewicach i łącznie zajmuje powierzchnię 23,55 ha. Występują na nim gleby bielicowe należące do kompleksu zbożowo-pastewnego mocnego, klasy bonitacyjnej IIIa, IIIb i IVa. Zawartość próchnicy wynosi 2%, odczyn pH gleby od 5,6 do 6,0. Zawartość składników pokarmowych jest: dla fosforu wysoka i bardzo wysoka, dla potasu wysoka, dla magnezu średnia, mikroelementów średnia.

Plan upraw na polu doświadczalnym ŚODR w 2024 r.

Na naszym polu doświadczalnym można było zobaczyć przede wszystkim doświadczenia realizowane w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. Na ich bazie powstają listy odmian zalecanych do uprawy na obszarze danego województwa. Listy te stanowią wskazówkę dla rolników, jakie odmiany sporawdzają się najlepiej w warunkach naszego województwa. W tym roku na naszym polu są realizowane doświadczenia:

 • z pszenicą ozimą - 20 badanych odmian
 • z pszenżytem ozimym - 16 badanych odmian
 • z jęczmieniem ozimym - 14 badanych odmian
 • z pszenicą jarą - 20 badanych odmian
 • z ziemniakami wczesnymi - 10 badanych odmian
 • z ziemniakami bardzo wczesnymi - 7 badanych odmian
 • z łubinem żółtym - 5 badanych odmian
 • z łubinem białym - 4 badane odmiany
 • z łubinem wąskolistnym - 9 badanych odmian
 • z bobikiem - 7 badanych odmian

Oprócz doświadczeń corocznie prezentowane są nowe odmiany roślin uprawnych w formie kolekcji. Najczęściej są to nowe odmiany rejestrowanne przez hodowle roślin, a także te które po raz pierwszy zawitały do naszego województwa. Dzięki kolekcjom roślin rolnicy mogą się przekonać o przydatności i wartości gospodarczej najnowszych odmian w warunkach woj. świętokrzyskiego. Na tegoroczne kolekcje upowszechnieniowe nowych odmian składają się:

 • kolekcja nowych odmian jęczmienia jarego -10 odmian
 • kolekcja nowych odmian jęczmienia ozimego - 7
 • kolekcja nowych odmian żyta ozimego - 13
 • kolekcja nowych odmian pszenżyta ozimego - 10
 • kolekcja nowych odmian pszenicy ozimej - 19
 • kolekcja grochu ozimego - 1
 • kolekcja nowych odmian pszenicy jarej - 7
 • kolekcja nowych odmian pszenżyta jarego - 1
 • kolekcja nowych odmian owsa jarego - 4
 • kolekcja nowych odmian pszenicy jarej - 7
 • kolekcja roślin bobowatych - (bobik - 1, łubin wąskolistny - 2, groch - 8)
 • kolekcja mieszanek poplonowych

Odmiany, które trafiają na listę odmian zalecanych warto sprawdzić na większych areałach nie tylko pod względem plonowania, ale również pod kątem realizacji integrowanej ochrony roślin. W tym roku na takich demonstracjach upowszechnieniowych prezentowane były:

 • pszenica ozima - odmiana Foxx
 • pszenżyto ozime - odmiany Liborius i Tributo
 • rzepak ozimy -  odmiana Jurek
 • bobik - odmiana Fernando
 • sorgo - odmiana KWS Lupus

W trakcie wydarzenia dodatkowo realizowane były również pokazy:

 • praktycznego zastosowania skanera glebowego,
 • oprysku dronem rolniczym,
 • drona do monitorowania upraw,
 • nowych odmian i gatunków roślin wraz z doradztwem naszych specjalistów ds. produkcji roślinnej.  

Na polu doświadczalnym ŚODR Modliszewice


Zachęcamy również do obejrzenia naszych filmów z pola doświadczalnego

Warsztaty polowe w ramach projektu "Synergia elementów nowoczesnej produkcji zbóż kluczem do bezpiecznej i efektywnej produkcji"

„Synergia elementów nowoczesnej produkcji zbóż kluczem do bezpiecznej i efektywnej produkcji”  - pod takim hasłem przeprowadzono jednodniowe warsztaty polowe przewidziane dla 150 osób. W ich trakcie odbyły się praktyczne zajęcia warsztatowe pt. „Zasobność, żyzność oraz zdrowie gleby” oraz „Monitoring szkodników w zbożach i roślinach bobowatych oraz ich zwalczanie”.

Celem operacji i warsztatów było zaprezentowanie produkcji zbóż jako wieloaspektowego systemu wzajemnie zależnych czynników wpływających na efektywność i jakość plonowania, ze szczególnym uwzględnieniem monitoringu agrofagów oraz najnowszych rozwiązań technologicznych, agrotechnicznych i odmianowych, które synergicznie sprzyjają ograniczeniu zużycia środków ochrony roślin. Podczas warsztatów zaprezentowane zostały metody monitoringu agrofagów w uprawach polowych (ze szczególny uwzględnieniem szkodników najbardziej zagrażających uprawom polowym) oraz samodzielnego określenia żyzności gleby na podstawie praktycznej odkrywki glebowej na polu doświadczalnym. Warsztaty polowe adresowane były do rolników, przedstawicieli jednostek doradztwa rolniczego z województwa świętokrzyskiego, przedstawicieli jednostek i podmiotów działających na rzecz rolnictwa i obszarów wiejskich, mieszkańców obszarów wiejskich oraz osób zainteresowanych tematem. 

 
Tekst i opracowanie: Michał Kowalczyk
Zdjęcia: Monika Pakuła, Anna Pilarska, Agata Jaworska, Aleksandra Rak, Elżbieta Musiał, Barbara Górska, Michał Wiaderny
udostępnij
do góry