Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Dzień Otwartych Drzwi już 30 czerwca w Modliszewicach. Zapraszamy!

Dzień Otwartych Drzwi już 30 czerwca w Modliszewicach. Zapraszamy!

2024-06-03

Grafika Dnia Otwartych Drzwi 2024

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę czerwca świętujemy Dzień Otwartych Drzwi Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach (to już 47. edycja). Szykujemy na ten dzień wiele rolniczych i nie tylko rolniczych wydarzeń. Tego dnia i na polu, i na placu Ośrodka już od 9. rano do godzin popołudniowych będzie dziać się niezwykle dużo. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie.

Wyjątkowe pokazy na polu doświadczalnym

Jednym z wiodących wydarzeń bez wątpienia będzie zwiedzanie naszego pola doświadczalnego. Prowadzimy na nim doświadczenia wdrożeniowo-upowszechnieniowe. Zachęcamy do obejrzenia naszych kolekcji - łącznie ponad 190 odmian roślin uprawnych, w tym zbóż jarych i ozimych, roślin bobowatych, rzepaku, ziemniaków i mieszanek poplonowych. Tegoroczną nowinką będzie demonstracja uprawy sorgo w warunkach województwa świętokrzyskiego. Podczas oprowadzania nasi doradcy będą dzielić się wiedzą, omówią technologie uprawy roślin oraz udzielą wyczerpujących odpowiedzi na pytania rolników.  Eksperci z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu przeprowadzą dla rolników warsztaty z zakresu monitorowania i rozpoznawania agrofagów, aby pomóc im w samodzielnym kontrolowaniu stanu swoich upraw. Wyjątkową atrakcją będą pokazy wykorzystania dronów - do oprysku i monitorowania upraw. Będziemy przybliżać producentom rolnym możliwości wykorzystania dronów i monitoringu satelitarnego, zaliczanych do rolnictwa 4.0. Tajniki profilu gleby i jej struktury w praktyce w odkrywce glebowej zaprezentują naukowcy z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Będą też innowacyjne maszyny - między innymi zaprezentujemy wykorzystanie skanera do badania składników pokarmowych w glebie.

XVII Świętokrzyska Wystawa Zwierząt Hodowlanych

Do atrakcji tego dnia należy też  XVII Świętokrzyska Wystawa Zwierząt Hodowlanych. Wydarzenie to dedykowane jest bezpośrednio hodowcom różnych gatunków zwierząt. Już w przeddzień DOD w Ośrodku w Modliszewicach odbywa się hodowlana ocena zwierząt przez specjalistów w kategoriach: bydło mleczne, owce i króliki. Zostają wyłonione najlepsze okazy, nagrodzone i udekorowane (w ringu). Następnego dnia (niedziela) na scenie głównej hodowcom czempionów i wiceczempionów wręczane są nagrody, puchary i dyplomy. A to nie wszystko! Będą też alpaki, drób ozdobny, kozy, owce, konkurs dla najmłodszych hodowców i moc innych atrakcji dla dzieci i całej rodziny.

Świętokrzyskie rolnictwo jest innowacyjne!

W Strefie Innowacji ŚODR zwiedzający będą mogli zobaczyć efekty badań grup operacyjnych EPI „Wiśnia bez Pestki”, „Spersonalizowane sery twarogowe”, „Słomka ze słomy” i „Nasz czosnek”. Te innowacyjne projekty są efektem współpracy ŚODR Modliszewice z jednostkami naukowymi, świętokrzyskimi rolnikami, przedsiębiorcami, a także przedstawicielami instytutów badawczych. Zaprezentujemy między innymi innowacyjną drylownicę do wiśni, będącą rezultatem prac zespołu badawczego Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach w ramach projektu „Wiśnia bez pestki”. Będą też spersonalizowane sery twarogowe stworzone we współpracy z naszymi partnerami z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego oraz Gminnej Mleczarni w Pierzchnicy. O zastosowanych technologiach opowiedzą naukowcy, a w punkcie informacyjnym KSOW+ nasi specjaliści ds. Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie opowiedzą o możliwościach, jakie daje współpraca w ramach Sieci. Opowiemy też, jak uzyskać dofinansowanie na innowacyjne projekty w rolnictwie.

Świętokrzyska Kuźnia Smaków

Polecamy także Jarmark żywności regionalnej i tradycyjnej promujący szlak kulinarny Świętokrzyska Kuźnia Smaków. I będzie to niepowtarzalna okazja, by zakupić żywność od przetwórców z naszego województwa, których produkty wyróżnia certyfikat lokalnej marki Świętokrzyska Kuźnia Smaków. Będą wędliny, sery, miody, soki, przetwory z owoców i warzyw i masa słodkości. Będzie smakowicie!

Stoiska, wystawy, kiermasze…

Dzień Otwartych Drzwi to także przeróżne wystawy firm produkujących środki do produkcji rolnej, sprzętu i maszyn rolniczych oraz prezentacja firm obsługujących rolnictwo. Są też kiermasze. Nabyć można na nich produkty tradycyjne, wyroby rękodzielnicze, sadzonki kwiatów i drzewek. Ale też zapoznać się ze sprzętami, które zastosowanie niekoniecznie muszą znaleźć tylko i wyłącznie w gospodarstwach rolnych. Zwiedzającym umilać czas będą zespoły ludowe. Podczas DOD ogłaszane są również wyniki wojewódzkich konkursów. Poznamy tegorocznych laureatów "Pięknego i Bezpiecznego Gospodarstwa Agroturystycznego", mistrzów wojewódzkich AgroLigi oraz Najlepsze Gospodarstwa Ekologiczne.

Będzie też masa atrakcji dla całej rodziny. Ratownicy medyczni przygotują pokaz udzielania pierwszej pomocy. Na miłośników militariów czekać będzie spotkanie z przedstawicielami wojska. Jak co roku, szykujemy także dużą strefę zabaw dla dzieci z dmuchańcami, zjeżdżalniami i parkiem wodnym. Na naszym stoisku będzie można spróbować swych sił w konkursach: z „kołem fortuny” i dojenia krowy. Na zwycięzców czekają upominki od ŚODR Modliszewice.

Liczymy na Państwa obecność i zachęcamy do spotkań ze specjalistami i doradcami na polu i na stoiskach wystawowych.

Patroni Honorowi wydarzenia

Dzień Otwartych Drzwi oraz XVII Świętokrzyską Wystawę Zwierząt Hodowlanych objęli Patronatem Honorowym:

 • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Wojewoda Świętokrzyski
 • Marszałek Województwa Świętokrzyskiego
 • JM Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie
 • JM Rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie
 • JM Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie
 • JM Rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
 • JM Rektor Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach
 • Dyrektor Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin — Państwowego Instytutu Badawczego z siedzibą w Radzikowie

Partnerzy Dnia Otwartych Drzwi

 • Patronat naukowy nad Strefą Innowacji objął Dyrektor Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego im. prof. Wacława Dąbrowskiego
 • Partnerem jarmarku żywności regionalnej są podmioty zrzeszone wokół szlaku kulinarnego Świętokrzyska Kuźnia Smaków

Współorganizatorzy XVII Świętokrzyskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych

 • Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka
 • Świętokrzyski Związek Hodowców Bydła
 • Świętokrzyskie Stowarzyszenie Hodowców Królików Rasowych i Drobnego Inwentarza

Patronat Medialny

 • Radio Kielce
 • Echo Dnia i portal echodnia.eu
 • TVP Kielce
 • tkn24.pl

Grafika z treścią: zgłoszenie na Dzień Otwartych DrzwiZgłoszenie
na Dzień Otwartych Drzwi


Grafika z treścią: zgłoszenie na Świętokrzyską Wystawę Zwierząt HodowlanychZgłoszenie
na Świętokrzyską Wystawę Zwierząt Hodowlanych

Plakat Dnia Otwartych Drzwi 2024

udostępnij
do góry