Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Ekoschemat - Dobrostan zwierząt

Ekoschemat - Dobrostan zwierząt

2022-12-27

Dobrostan zwierząt

Dobrostan zwierząt jest już znany rolnikom w formie jednej z dopłat w ramach płatności bezpośrednich. Do tej pory płatnością dobrostanową objęte były takie gatunki zwierząt jak: świnie, bydło i owce. Od 2023 roku wparcie to będzie jednym z Ekoschematów i zostanie poszerzone o kolejne gatunki/grupy technologiczne: bydło opasowe, kury nioski, kurczęta brojlery, indyki utrzymywane z przeznaczeniem na produkcję mięsa, konie oraz kozy.

Warunki kwalifikowalności

  • Beneficjent jest posiadaczem gospodarstwa rolnego położonego w granicach Rzeczypospolitej Polskiej i prowadzi działalność rolniczą;
  • kwalifikujący się obszar gospodarstwa, w odniesieniu do którego wystąpiono z wnioskiem o płatności bezpośrednie, jest nie mniejszy niż 1,00 ha albo w przypadku rolników posiadających mniej niż 1,00 ha, ale otrzymujących płatności do zwierząt, minimalna kwota płatności bezpośrednich wynosi co najmniej 200,00 euro;
  • posiadanie odpowiedniej siedziby stada zarejestrowanej zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (jeśli dotyczy), a w przypadku drobiu - numer zakładu drobiu;
  • zwierzęta objęte wymogami są oznakowane i zarejestrowane zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (jeśli dotyczy);
  • w przypadku dobrostanu loch wszystkie lochy w gospodarstwie rolnym są indywidualnie oznakowane i zarejestrowane zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt;
  • w przypadku kur niosek - posiadanie nadanego numeru weterynaryjnego;
  • podmioty utrzymujące kurczęta brojlery i indyki utrzymywane z przeznaczeniem na produkcję mięsa są zarejestrowane zgodnie z przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.

Minimalna liczba posiadanych w gospodarstwie stanowisk zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami:

  • w przypadku kur niosek -- 350 szt.,
  • w przypadku kurcząt brojlerów -- 500 szt.,
  • w przypadku indyków utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa -- 100 szt.

Minimalna liczba posiadanych zwierząt w przypadku koni - 2 szt. koni w wieku co najmniej 24 miesiące lub klacz ze źrebięciem zgłoszonym do ARiMR.

  • W ramach dobrostanu tuczników - do płatności kwalifikują się tuczniki pochodzące od loch utrzymywanych w gospodarstwach realizujących interwencję dotyczącą dobrostanu loch lub tuczniki pochodzące od loch utrzymywanych w siedzibie stada położonej nie dalej niż ok. 50 km od siedziby stada, w której będą utrzymywane tuczniki, w odniesieniu do których realizowany jest dobrostan.
  • W ramach dobrostanu bydła opasowego - do płatności kwalifikuje się bydło opasowe w wieku od ukończenia 4 miesiąca życia do ukończenia 18 miesiąca życia, utrzymywane w danym gospodarstwie w tym okresie, co najmniej przez 120 dni - w przypadku opasów, które nie pochodzą od krów mamek objętych interwencją.
  • W ramach dobrostanu bydła opasowego - do płatności kwalifikuje się bydło opasowe o masie ciała powyżej 300 kg do ukończenia 18 miesiąca życia, utrzymywane w danym gospodarstwie, w tym okresie, co najmniej przez 120 dni - w przypadku opasów, które pochodzą od krów mamek objętych interwencją.
  • W przypadku gospodarstw, w których prowadzi się cykl zamknięty świń, a rolnik realizuje jednocześnie dobrostan loch i dobrostan tuczników - możliwe jest otrzymanie dodatkowej płatności do tucznika kwalifikującego się do płatności w ramach dobrostanu tuczników i urodzonego w tym gospodarstwie.

W przypadku świń i bydła zastosowany zostanie system punktowy polegający na możliwości wyboru przez rolnika z katalogu poszczególnych praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt - praktyk możliwych do realizacji w danym gospodarstwie. Podstawowym warunkiem realizacji ekoschematu - Dobrostan zwierząt jest wybór praktyki polegającej na zapewnieniu zwierzętom zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach o co najmniej 20 %. Wyjątek stanowi wypas krów mlecznych - praktykę tę możną realizować bez powiązania z powiększoną powierzchnią bytową.

Po wyborze praktyki dotyczącej zwiększonej powierzchni bytowej możliwe będzie wybranie dodatkowych punktowanych praktyk dostępnych dla danej grupy zwierząt.

Punktowane będą praktyki realizowane w dotychczasowym działaniu PROW 2014-2020 (zwiększenie powierzchni bytowej o co najmniej 20%, zapewnienie wypasu lub wybiegu), jak i nowe praktyki, które przyczynią się do wzrostu poziomu dobrostanu zwierząt takie jak: zwiększenie powierzchni bytowej o co najmniej 50%, zapewnienie utrzymania na ściółce, późniejsze odsadzenie młodych od matki, utrzymanie świń w cyklu zamkniętym.

W przypadku pozostałych gatunków zwierząt (owce, kozy, drób i konie) zastosowanie ma system wariantowy tzn. zestaw obowiązkowych praktyk dla danej grupy zwierząt.

 

Wysokość płatności dobrostanowych

Wysokość płatności dobrostanowych - zwierzęta objęte systemem punktowym (bydło i świnie) [pkt/szt.]:1 punkt = 22,47 EUR (≈100 zł)

Praktyka

Gatunek / Grupa technologiczna

Lochy

Tuczniki

Krowy mleczne

Krowy mamki

Opasy

Zwiększenie powierzchni bytowej w budynkach/pomieszczeniach o co najmniej 20%

3,9

0,4

6,9

3,6

0,8

Utrzymanie na ściółce

1,6

0,6

1,0

0,9

0,9

Późniejsze odsadzanie młodych

2,7

nie dotyczy

1,7

nie dotyczy

nie dotyczy

Cykl zamknięty

nie dotyczy

0,3

nie dotyczy

nie dotyczy

nie dotyczy

Wybieg

nie dotyczy

nie dotyczy

2,0

1,5

2,8

Wypas

nie dotyczy

nie dotyczy

3,1

1,5

2,9

Zwiększenie powierzchni bytowej w budynkach/pomieszczeniach o co najmniej 50%

9,3

0,6

10,0

9,1

2,0

Wysokość płatności dobrostanowych - zwierzęta objęte systemem wariantowym [zł/szt.]:

Praktyka

Gatunek / Grupa Technologiczna

Owce

Kozy

Konie

Kury nioski

Kurczęta brojlery

Indyki z przeznaczeniem na produkcję mięsa

 Zwiększona powierzchnia bytowa

154,49

149,2

432,63

14,15

0,2

3,0

 System otwarty - zwiększona powierzchnia bytowa

nie dotyczy

nie dotyczy

195,87

nie dotyczy

nie dotyczy

nie dotyczy

 

Magdalena Jach

udostępnij
do góry