Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Europejskie Święto Jabłka w Obrazowie

Europejskie Święto Jabłka w Obrazowie

2019-09-12

Tegoroczne Europejskie Święto Jabłka w Obrazowie to już dwudziesta edycja święta sadowniczego. W odróżnieniu od dożynek rolniczych Jabłkobranie nie wieńczy, lecz inauguruje okres zbiorów.

Część dożynkową w niedzielę 8 września rozpoczęła Msza Święta Dziękczynna w kościele w Obrazowie. Z kościoła uczestnicy udali się w korowodzie prowadzonym przez Miejską Orkiestrę Dętą z Tarnobrzega i starostów dożynek, Katarzynę Modras i Piotra Stawiarskiego, na miejsce uroczystości - plac targowy. Tutaj odbyło się ośpiewanie wieńca dożynkowego przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kleczanowie, którym towarzyszyła Kapela Wosiów. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Obrazowie zaprezentowali program artystyczny, a następnie starostowie Jabłkobrania przekazali na ręce Wójta Gminy Obrazów Krzysztofa Tworka symboliczny bochen chleba.

Święto Jabłkobrania zgromadziło wielu mieszkańców regionu. Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę - gości bawiły zespoły Baciary, Brathanki, Daj To Głośniej oraz Classic. Atrakcji nie brakowało także dla najmłodszych.

Stoisko sandomierskiego Oddziału ŚODR

Podczas dożynek przybyli goście mogli odwiedzić liczne stoiska, m.in. kół gospodyń wiejskich, nadleśnictwa, warsztatów terapii zajęciowej oraz firm i instytucji obsługujących branżę sadowniczą i rolniczą. Na stoisku ŚODR zwiedzający mogli uzyskać fachowe doradztwo od specjalistów z Działu Ogrodniczego.

tekst i zdjęcia: Małgorzata Lotz-Paluch

udostępnij
do góry