Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Gospodarstwa opiekuńcze to przyszłość - relacja ze spotkania w Modliszewicach

Gospodarstwa opiekuńcze to przyszłość - relacja ze spotkania w Modliszewicach

2021-10-14

logo GROWIDDużym zainteresowaniem wśród rolników cieszyło się zorganizowane przez ŚODR Modliszewice spotkanie informacyjno-warsztatowe dotyczące funkcjonowania i finansowania gospodarstw opiekuńczych, które odbyło się 12 października br. w siedzibie Ośrodka.

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie przeprowadził warsztaty zrealizowane w ramach projektu: „GROWID - Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych”.

Dyrektor ŚODR Jerzy Pośpiech powitał zebranych uczestników: rolników, właścicieli gospodarstw agroturystycznych, przedstawicieli Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Kielcach oraz urzędów gmin Strawczyn i Piekoszów.

Głównym celem warsztatów było przedstawienie aspektów ekonomiczno-społecznych związanych z powstawaniem i prowadzeniem gospodarstw opiekuńczych na obszarach wiejskich. Całość zagadnienia omówiła Wioletta Knapik - profesor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W swym wystąpieniu poruszyła kwestie dotyczące: potencjału rozwoju gospodarstw opiekuńczych w Polsce oraz kosztów uruchomienia oraz opłacalności prowadzenia tego rodzaju działalności.

Uczestnicy przedstawili swój punkt widzenia na temat gospodarstw opiekuńczych prowadzonych przez rolnika oraz propozycje uregulowań prawnych. To temat nowy, niełatwy, wymagający wprowadzenia odrębnych przepisów, które dzięki realizacji zadań w ramach projektu GROWID będą mogły być wypracowane.

Wszystkim obecnym dziękujemy za zainteresowanie i czynny udział w warsztatach oraz zachęcamy do dalszej współpracy na rzecz tworzenia gospodarstw opiekuńczych w województwie świętokrzyskim.

Anna Michalska

udostępnij
do góry