Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/IX Letnie Pokazy Czereśniowe w Samborcu - relacja

IX Letnie Pokazy Czereśniowe w Samborcu - relacja

2022-08-03

31 lipca 2022 roku w Samborcu (powiat sandomierski) po raz kolejny została zorganizowana konferencja dla producentów czereśni. W programie wydarzenia znalazła się zarówno część pokazowa, jak i szereg interesujących wykładów.

Część pokazowa odbyła się sadach czereśniowych gospodarstwa sadowniczego Arkadiusza Draba w Polanowie. Zaprezentowane zostały techniki cięcia oraz prowadzenia drzew, zarówno w sadzie już owocującym, jak i nowo posadzonym. Pokaz poprowadził gość specjalny tej edycji - Leon Jahae, doradca sadowniczy z firmy TopFruit Consultancy z Wielkiej Brytanii. Kilka słów na temat ochrony i nawożenia po zbiorze owoców wygłosił Michał Wojcieszek z firmy Yara Polska.

Część wykładowa odbyła się na placu przy szkole podstawowej w Samborcu. Na miejscu można było wysłuchać bardzo interesujących prelekcji, a także porozmawiać z doradcami na aktualne tematy związane z produkcją i sprzedażą owoców czereśni. Wykłady poprowadzili m.in.:

  • Leon Jahae - „Opadanie zawiązków czereśni - przyczyny i sposoby zapobiegania”,
  • Karol Pajewski - „Europejski i światowy rynek czereśni - trendy i perspektywy”,
  • dr Małgorzata Tartanus - „Komentarz do tegorocznego sezonu ochrony przed szkodnikami”,
  • Anita Łukawska - „Skąd się biorą w mediach czereśnie po 260 złotych”,
  • Aleksandar Krdzic, Artevos GmbH - „Nowe odmiany czereśni i wiśni”.

Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem sadowników, zarówno z rejonu sandomierskiego, jak i z całego kraju. Wśród odwiedzających byli początkujący producenci, poszukujący wiedzy na temat uprawy czereśni, jak również doświadczeni, którzy dzielili się wiedzą i praktyką. Niektóre informacje i opinie wykładowców nie były zgodne z założeniami producentów czereśni.

Wielu producentów zaciekawił dość silny sposób cięcia drzew owocujących. Ogrodnicy zadawali dużo pytań związanych z tą metodą cięcia. Doradca z Anglii bardzo chętnie odpowiadał na pytania, w prosty i zrozumiały sposób wyjaśniał wszelkie niejasności. W kwaterze z młodymi nasadzeniemi przedstawił technikę nacinania i skręcania pędów drzew, która wpływa na proces rozgałęziania i zawiązywania pąków. Wyjaśnił także wpływ wyrywania jednorocznych pędów na siłę wzrostu drzew czereśni.

Części wykładowej towarzyszyła gorąca dyskusja. Plantatorzy chętnie wyrażali swoje opinie, obserwacje i sugestie na poruszane tematy. Na koniec sadownicy zgodnie przyznawali, że nie mogą doczekać się kolejnej edycji wydarzenia.

Organizatorem dziewiątej edycji Pokazów Czereśniowych była firma LEAF MEDIA Kawalec Kulawik Sp. j. z siedzibą w Sandomierzu. Całe wydarzenie poprowadził Adam Paradowski z redakcji Plantpress.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry