Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Innowacje w przetwórstwie warzyw i owoców - relacja z wyjazdu studyjnego

Innowacje w przetwórstwie warzyw i owoców - relacja z wyjazdu studyjnego

2020-10-22


„Ekologiczna uprawa i przetwórstwo warzyw i owoców jako innowacja dla produkcji ogrodniczej gospodarstw regionu sandomierskiego” - to temat dwudniowego (15 - 16 października br.) seminarium i wyjazdu studyjnego zorganizowanego dla rolników i doradców z woj. świętokrzyskiego.

Tematyka, z jaką zapoznali się uczestnicy wyjazdu, jest bardzo ważna i stanowi priorytet w rozwoju produkcji rolniczej na najbliższe lata. Przyroda, klimat, bioróżnorodność, dbałość o środowisko, jakość żywności i zdrowie to kluczowe elementy Wspólnej Polityki Rolnej UE. Gospodarstwa ekologiczne idealnie wpisują się w ten trend, dlatego warto pogłębić wiedzę na temat prośrodowiskowego gospodarowania w rolnictwie. Niestety w Polsce maleje liczba gospodarstw ekologicznych, dlatego warto mówić o ich pozytywnym oddziaływaniu, aby odwrócić niekorzystny trend.

W pierwszym dniu (15.10) w Sandomierzu odbyło się seminarium, które pozwoliło uczestnikom zapoznać się z podstawami prawnymi prowadzenia produkcji ekologicznej. Temat ten omówiła specjalistka do spraw certyfikacji Aleksandra Machynia - przedstawicielka Jednostki Certyfikującej.

Kolejną prelegentką w panelu seminaryjnym była dr inż. Beata Studzińska, która przybliżyła zagadnienia dotyczące opłacalności produkcji ekologicznej, perspektyw rozwoju produkcji ekologicznej oraz trendów krajowych i światowych w tej dziedzinie rolnictwa. Uczestnicy seminarium zapoznali się także z technologią upraw ekologicznych i zakresu przetwórstwa produktu ekologicznego.

Ostatni temat w bloku seminaryjnym przedstawiła mgr inż. Marta Ośka - specjalistka ds. ekologii. Dotyczył on możliwości korzystania ze środków finansowych PROW na lata 2014-2020 na wsparcie rozwoju produkcji ekologicznej.

Realizowany w drugim dniu (16.10) wyjazd studyjny rozpoczął się wizytą w Inkubatorze Przetwórczym w Dwikozach, prowadzonym przez Ośrodek Promowania Przedsiębiorczości w Sandomierzu. Inkubator posiada certyfikat na prowadzenie przetwórstwa ekologicznego. W ramach wizyty w Inkubatorze odbyły się prezentacje linii przetwórczych, suszarni oraz warsztaty z przetwórstwa owoców, pochodzących z uprawy ekologicznej, prowadzonej w gospodarstwie Anny i Kazimierza Frańczaków.

Kolejnymi punktami wyjazdu studyjnego były wizyty w dwóch gospodarstwach:

  • Gospodarstwo ekologiczne Karoliny i Tomasza Zawadzkich w miejscowości Orłowiny, gmina Wojciechowice. Jest to 17 ha gospodarstwo z głównym profilem warzywniczym.
  • Gospodarstwo agroturystyczne „Zagroda Królów”, prowadzone przez Gabrielę i Krzysztofa Królów. Gospodarstwo prowadzi uprawę ekologiczną borówki amerykańskiej oraz hodowlę zwierząt ras tradycyjnych i lokalnych tj. gęsi kieleckiej i owcy świniarki. Gospodarstwo przetwarza owoce w Inkubatorze w Dwikozach oraz prowadzi działalność agroturystyczną.

Podczas wizyty w gospodarstwach ekologicznych uczestnicy wyjazdu mieli możliwość zapoznania się z aspektami ekologicznej uprawy i przetwórstwem warzyw i owoców oraz ideą i bogatą, długoletnią historią działania obu gospodarstw.

Seminarium oraz wyjazd studyjny 25-osobowej grupy zostały zorganizowane w ramach projektu opracowanego przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, a współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020.

Anna Janus

Innowacje w przetwórstwie warzyw i owoców - wyjazd studyjny [fot. I. Niedobit]


udostępnij
do góry