Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Innowacje w zakresie przetwórstwa na małą skalę i sprzedaży z gospodarstwa- relacja z wyjazdu studyjnego

Innowacje w zakresie przetwórstwa na małą skalę i sprzedaży z gospodarstwa- relacja z wyjazdu studyjnego

2020-10-01


„Skracanie łańcuchów dostaw poprzez sprzedaż bezpośrednią jako innowacyjny sposób na poprawę dochodowości gospodarstw rolnych” to temat trzydniowego (23-25 września 2020 r.) wyjazdu studyjnego na teren województwa świętokrzyskiego i lubelskiego.

Pierwszego dnia odbyła się konferencja na terenie Serowarni Sandomierskiej Mariusza Małkiewicza w Drygulcu. Wykład przeprowadził Michał Kałuża - doradca finansowy. Uczestnicy zostali zapoznani z zagadnieniami sprzedaży bezpośredniej, przetwórstwa i sprzedaży produktów na poziomie gospodarstwa, w tym Rolniczego Handlu Detalicznego oraz aspektami prawnymi i podatkowymi ze szczególnym uwzględnieniem podatku VAT.

Część praktyczna obejmowała 6 wizyt studyjnych, podczas których zostały pokazane przykłady dobrych praktyk o charakterze proinnowacyjnym w zakresie produkcji i sprzedaży żywości.

Wizyty w województwie świętokrzyskim

Serowarnia Sery Sandomierskie

Sery w Serowarni Sandomierskiej produkowane są przez Państwa Małkiewiczów. Pomysł na produkcję serów podsunął właścicielowi syn, który prowadzi firmę Megawita i zajmuje się wyrobem ogórków i kapusty kiszonej. Ze względu na fakt, że drugi syn gospodarza wraz z żoną prowadzą słynną już w całej Polsce Winnicę Sandomierską w Dwikozach, można było połączyć degustacje oraz sprzedaż wina i sera. Okazało się, że był to bardzo trafiony pomysł. To innowacyjne podejście do sprzedaży w duecie winiarz i serowar - okazało się strzałem w dziesiątkę. Każdego dnia rodzina Małkiewiczów dokłada wszelkich starań, aby wyprodukować najwyższej jakości produkty. Pracuje się tu nad nowymi smakami serów - ostatnio na salony wszedł ser z piwem. Sery Sandomierskie produkowane są z mleka krowiego od 4 lat. Sprzedawane są na miejscu w Serowarni, w Winnicy Sandomierskiej, w Warszawie, Kielcach, Sandomierzu i Ostrowcu. Serownia produkuje 14 rodzajów sera, bez konserwantów o różnym czasie dojrzewania. Osobliwe nazewnictwo - "Jaśniepanka", "Hrabianka”, „Panicz”, „Zawisza Czarny” czy „Królewicz”- intryguje i zachęca odwiedzających do zakupów.

„Megawita” Maciej Małkiewicz

Firma „Megawita” powstała w 1996 roku na bazie gospodarstwa rolnego z 20-letnim stażem. Działalność firmy opiera się o własne warzywa, ale również okolicznych rolników, z którymi zawierane są umowy. Obecnie gospodarstwo działa głównie w obszarze kiszenia kapusty oraz ogórków. Nowością jest produkcja soków z kiszonych warzyw tj. buraka i kapusty. Technologia produkcji oparta jest na tradycyjnych recepturach z naciskiem na obowiązujące przepisy. Priorytetem Gospodarstwa jest sprzedaż konsumentowi smacznego produktu o wysokiej jakości w opakowaniach dostosowanych wielkością do potrzeb konsumenta.

Inkubator Przetwórczy w Dwikozach

Ciekawostką dla uczestników wyjazdu studyjnego był powstały w 2017 roku inkubator przetwórczy. To miejsce jest innowacyjne, jeśli chodzi o możliwości przetwarzania takiej ilości surowców, których nie ma możliwości przetworzyć w warunkach domowych. Jest tu dostęp do infrastruktury niezbędnej do wytwarzania regionalnych produktów na bazie lokalnego surowca i tradycji. Rolnik, gospodarstwo agroturystyczne lub inny właściciel surowców roślinnych może rozpocząć ich przetwarzanie, korzystając z maszyn i urządzeń oraz fachowego doradztwa oferowanego przez podmiot prowadzący inkubator. Dla producenta żywności korzystanie z infrastruktury inkubatora może być pierwszym etapem na drodze do utworzenia własnego zakładu przetwórczego. Zamiast zaczynać od kosztownej inwestycji związanej z budową nowego zakładu, producent żywności nieprzetworzonej może sprawdzić swoje umiejętności przetwórcze oraz wprowadzić na rynek własny oryginalny produkt - odpowiednio opakowany, z etykietą, wyprodukowany zgodnie z przepisami sanitarnymi. W inkubatorze możliwe jest wyprodukowanie suszonych owoców (jabłka, śliwki, gruszki), dżemów, konfitur, musów, powideł, tłoczenie na zimno soków owocowych i warzywnych wraz z ich pasteryzacją i zapakowaniem w worki z zaworem typu bag in box. Korzystający z Inkubatora mają możliwość konsultacji z technologiem żywności.

Gospodarstwa w województwie lubelskim

Olejarnia „Skarby Natury”

„Skarby Natury” to rodzinne, certyfikowane gospodarstwo ekologiczne zajmujące się uprawą roślin oleistych głównie z myślą o ich przetworzeniu. Produkowany tu olej jest tłoczony na zimno, a właściciele dbają o jego najwyższą jakość. W ofercie jest ich 11 rodzajów. Poza olejami w sprzedaży znajdują się różnego rodzaju nasiona, mąki, kasze i, co ciekawe, poduszki z łuską gryki lub orkiszu. Skarby Natury to nie tylko Olejarnia, to również Izba Produktów Lokalnych oraz jeden z obiektów Ekomuzeum Lubelszczyzny - Żywa Tradycja.

„Moje owoce”

„Moje Owoce” to gospodarstwo rolne, które od trzydziestu lat specjalizuje się w uprawie malin. Problemy ze sprzedażą owoców oraz stale rosnące zainteresowanie tradycyjnymi przetworami sprawiło, że właścicielka zdecydowała aby domową produkcję przekształcić w małą wytwórnię. Skorzystała ze środków PROW na „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw”. W strukturze mikroprzedsiębiorstwa działa do dziś. Soki i musy powstają tu według tradycyjnych metod, a w ich skład wchodzą tylko naturalne składniki.

Manufaktura Różana

Ostatnim przystankiem na naszej edukacyjnej ścieżce było urokliwe i pachnące różami gospodarstwo Manufaktura Różana. Właściciele z pasją i zamiłowaniem od lat specjalizują się w nietypowej uprawie róży, a od niedawna pigwowca. Specjalnością Manufaktury Różanej są ręcznie wykonywane przetwory różane (surowcem są płatki i owoc) oraz z pigwowca. Wykonane są soki, syropy, musy i konfitury w sposób naturalny bez sztucznych konserwantów, barwników i aromatów. Gospodarstwo prowadzi sprzedaż swoich produktów w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego na terenie gospodarstwa w sklepiku będącym jednocześnie Izbą Produktu Lokalnego.

Mimo uregulowań prawnych w zakresie przetwarzania i sprzedaży produktów na poziomie gospodarstwa (RHD, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie, MLO) ten rodzaj działalności rozwija się w naszym województwie powoli. Obecnie rolnicy mają możliwości wprowadzania na rynek surowców i produktów przetworzonych, po uprzedniej rejestracji w odpowiedniej Powiatowej Inspekcji Sanitarnej lub Weterynaryjnej. Inspekcje te oraz IJHARS sprawują kontrolę nad bezpieczeństwem żywności. Producenci muszą spełniać określone wymagania. Uczestnicy wyjazdu mogli się przekonać, że „nie taki diabeł straszny” i stosowanie się do nich nie jest aż tak trudne. Uświadomili sobie również, że czasami najdziwniejszy pomysł można zrealizować i odnieść sukces, i to w każdym wieku. Wyjazd studyjny pozwolił na wymianę doświadczeń między uczestnikami, a także na nawiązanie nowych kontaktów oraz pokazał nowe możliwości rozwoju. Mamy nadzieję, że zaobserwowane rozwiązania i dobre praktyki przynajmniej w części zostaną̨ wprowadzone w życie na naszym terenie.

 Jolanta Krupa
Izabela Milcarz

 

Wyjazd studyjny - skracanie łańcuchów dostaw [fot. I. Milcarz, J. Krupa]


udostępnij
do góry