Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/„Innowacyjne rozwiązania technologiczne w nawożeniu i nawadnianiu warzyw z wykorzystaniem fertygacji” - relacja z wyjazdu studyjnego do Skierniewic

„Innowacyjne rozwiązania technologiczne w nawożeniu i nawadnianiu warzyw z wykorzystaniem fertygacji” - relacja z wyjazdu studyjnego do Skierniewic

2022-10-13




Zaprezentowanie najnowszych rozwiązań technologicznych w nawożeniu i nawadnianiu uprawy warzyw gruntowych na przykładzie fertygacji było tematem przewodnim zorganizowanego 11 października 2022 r. wyjazdu studyjnego do Skierniewic.

Pierwszym punktem wyjazdu był blok wykładowy w siedzibie Instytutu Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach. Wykłady poprowadziła dr hab. Jadwiga Treder, profesor IO. Tematyka wykładów obejmowała:

  • „Gospodarkę wodną roślin”;
  • „Potrzeby wodne warzyw z uwzględnieniem etapów rozwoju”;
  • „Systemy nawadniające i sterowanie nawadnianiem”.

Z wykładów przedstawionych przez panią profesor mogliśmy wyciągnąć szereg wniosków. Warzywa, w odróżnieniu od roślin sadowniczych wykazują zdecydowanie większe zapotrzebowanie na wodę w całym swoim okresie wegetacyjnym, dlatego tak ważne jest, aby woda była dostępna w systemie ciągłym. Oprócz nawadniania, równie ważnym aspektem jest nawożenie warzyw. Bardzo skutecznym połączeniem tych dwóch zabiegów jest fertygacja, czyli stosowanie nawożenia podczas nawadniania, przy użyciu systemów nawadniających. Istotą fertygacji jest połączenie konieczności dokarmiania roślin z potrzebami wodnymi warzyw. Fertygacja jest wysoce efektywnym sposobem dostarczenia składników pokarmowych dla warzyw uprawianych nie tylko pod osłonami, ale także w gruncie. W dobie, kiedy od dłuższego czasu daje się zauważyć deficyt wody w glebie, a co za tym idzie znaczny spadek i gorsza jakość plonu warzyw, należałoby wdrożyć skuteczne systemy wspomagające wysoką produkcję warzyw. Do realizacji tego celu warto wdrożyć szeroko rozumianą fertygację. Prawidłowo opracowany program nawożenia bazuje na aktualnych wynikach analizy wody i podłoża, na co prof. Jadwiga Treder zwróciła szczególną uwagę. Wprowadzenie fertygacji, czyli łącznego nawożenia z nawadnianiem, pozwala na zwiększenie plonowania i bardziej efektywne wykorzystanie nawozów w uprawach warzyw.

Uczestnicy wyjazdu w kuluarowych rozmowach stwierdzali m.in., że na Ziemi Sandomierskiej (i nie tylko) obserwuje się spadkowy trend upraw warzyw gruntowych, spowodowany deficytem wody opadowej i brakiem systemów nawodnieniowych i nawożeniowych.

Wyjazd studyjny był uzupełniony również o aspekt praktyczny - uzupełniający wiedzę teoretyczną zdobytą na wykładach. Warzywnicy mogli naocznie zobaczyć i zapoznać się z metodami i sposobami nawadniania warzyw w uprawach gruntowych, jak również pod osłonami. W dobie deficytu wody systemy nawadniające uprawy roślin stały się już koniecznością w niemal każdym gospodarstwie. Teraz należałoby rozważyć połączenie dwóch zabiegów - nawadnianie plus fertygacja. Jest to połączenie ekonomiczne z uwagi na lepsze wykorzystanie zarówno wody, jak i nawożenia.

Efektem wyjazdu studyjnego i zdobytej wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej będzie zapewne podjęcie przez uczestników wyjazdu realnych działań we własnych gospodarstwach, a także wykorzystanie jej w dalszych działaniach informacyjno-promocyjnych (mam tu na myśli nauczycieli szkół rolniczych, którzy uczestniczyli w wyjeździe). 

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom wyjazdu za wspólny wyjazd.


Wyjazd studyjny dla grupy 25 osób został zrealizowany w ramach operacji własnej Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie (SIR) pod nazwą „Innowacyjne rozwiązania technologiczne w nawożeniu i nawadnianiu warzyw z wykorzystaniem fertygacji”. Uczestnikami wyjazdu byli rolnicy i warzywnicy specjalizujący się w produkcji warzyw gruntowych, przedstawiciele instytucji naukowych, w tym nauczyciele szkół rolniczych, przedstawiciele grup producenckich, a także przedstawiciele rolniczych jednostek doradczych.

Celem operacji było zaprezentowanie najnowszych rozwiązań technologicznych w nawożeniu i nawadnianiu uprawy warzyw gruntowych, na przykładzie fertygacji jako wysoko efektywnego sposobu dostarczania składników pokarmowych poprzez nawożenie podczas nawadniania przy użyciu systemów nawadniających.

Małgorzata Miłek

udostępnij
do góry