Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/„Innowacyjne rozwiązania w produkcji jabłek i gruszek” - relacja z drugiej konferencji w Sandomierzu

„Innowacyjne rozwiązania w produkcji jabłek i gruszek” - relacja z drugiej konferencji w Sandomierzu

2022-05-11


W dniu 5 maja br. odbyła się druga konferencja związana z produkcji grusz i jabłek. Tematyką konferencji były choroby grzybowe i bakteryjne występujące w sadach ziarnkowych. Jako pierwszy wykład przeprowadził dr Sylwester Masny z Instytutu Ogrodnictwa ze Skierniewic.

W pierwszej części wykładu omawiano choroby grzybowe i bakteryjne w jabłoniach ze szczególnym uwzględnieniem parcha jabłoni. Zaprezentowano wiele nowych rozwiązań oraz schematów ochrony przed tymi chorobami w uprawie jabłoni. Przedstawiono również naturalne sposoby ograniczania występowania chorób grzybowych. Natomiast druga część dotyczyła chorób bakteryjnych i grzybowych w sadach gruszowych. Na wykładzie przedstawiono warunki rozwoju, objawy i występowanie oraz profilaktykę i zwalczanie metodami chemicznymi i biologicznymi w uprawie grusz.

Drugi wykład podczas tej konferencji wygłosiła dr hab. Mirosława Cieślińska z Instytutu Ogrodnictwa ze Skierniewic. Wykład dotyczył chorób wirusowych i fitoplazmatycznych w sadach. Omówiono choroby, które już występują, lecz również te nowo występujące, metody ich rozpoznawania oraz zwalczania.

Grzegorz Jurkowski

 

udostępnij
do góry