Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/„Innowacyjne rozwiązania w produkcji jabłek i gruszek” - relacja z pierwszej konferencji w Sandomierzu

„Innowacyjne rozwiązania w produkcji jabłek i gruszek” - relacja z pierwszej konferencji w Sandomierzu

2022-05-10

29 kwietnia 2022 r. w sandomierskim Oddziale ŚODR odbyła się pierwsza z cyklu trzech jednodniowych konferencji pt. „Innowacyjne rozwiązania w produkcji jabłek i gruszek” organizowanych w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Tematem konferencji były nowe rozwiązania w ochronie sadów przed szkodnikami. Wzięli w niej udział producenci i rolnicy zainteresowani uprawą jabłek i gruszek oraz specjaliści i doradcy ds. ogrodnictwa ŚODR.

Jako pierwszy zabrał głos dyrektor sandomierskiego Oddziału ŚODR Piotr Lipiński, który po przywitaniu uczestników spotkania poinformował o możliwości zapoznawania się z bieżącymi odczytami ze stacji meteorologicznych, zainstalowanych w ramach programu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin”, umieszczonymi na stronie internetowej naszego Ośrodka. Wspomniał również o wykonywanych w Oddziale badaniach stopnia dojrzałości otoczni parcha, których wyniki są uwzględniane przy tworzeniu komunikatów sadowniczych.

Następnie głos zabrała Izabela Niedobit, koordynator Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie (SIR) przedstawiając zadania, cele i działania SIR oraz zachęcając producentów do korzystania z możliwości uzyskania finansowania projektów innowacyjnych w ramach działania „Współpraca”.

Tematem pierwszego wykładu, który przedstawił mgr Damian Gorzka z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach były „Innowacyjne rozwiązania w ochronie sadów jabłoniowych przed szkodnikami - bieżące zalecenia praktycznego ich zastosowania w sadach”. Opowiedział o szkodnikach najbardziej zagrażających plantacjom jabłoni w Polsce, takich jak owocówka jabłkóweczka, zwójka siatkóweczka, zwójka bukóweczka, wydłubka oczateczka, zwójka różóweczka, mszyca jabłoniowa, mszyca jabłoniowo-babkowa, przędziorek owocowiec, przędziorek chmielowiec, bawełnica korówka, tarcznik niszczyciel oraz o stosunkowo nowym szkodniku, odłowionym w Polsce po raz pierwszy w 2015 r. -  owocówce południóweczce. Wskazał jak istotne jest prowadzenie monitoringu szkodników w sadach poprzez stosowanie pułapek feromonowych oraz lustracji prowadzonych w odpowiednich terminach. Podczas wykładu uczestnicy dowiedzieli się o możliwościach chemicznej ochrony sadów oraz o nowych rozwiązaniach w zakresie zwalczania szkodników - metodach dezorientacji samców. Szeroko została omówiona dezorientacja feromonowa wraz z przykładami konkretnych produktów: Isomate CTT, Isomate CLS, Ecodian CP VP, Rak 3, Rak 3+4, CheckMate Puffer CM, SemiosNET - Codling Moth. Omówiona została również ważna rola fauny pożytecznej - biedronki, ośca korówkowego, drapieżnych roztoczy z rodzin dobroczynkowatych oraz z rodzin dziubałkowatych.

Kolejnym prelegentem był dr Michał Pniak, który wygłosił wykład na temat „Innowacyjne rozwiązania w ochronie sadów gruszowych przed szkodnikami - bieżące zalecenia praktycznego ich zastosowania w sadach”. Omówił szkodniki atakujące grusze, takie jak podskórnik gruszowy, wzdymacz gruszowy, paciornica gruszowianka, pryszczarek gruszowiec, miodówki, kwieciaki, owocówki, zwójki i mszyce. Przedstawił słuchaczom sposoby ich zwalczania za pomocą dezinformacji samców, nicieni i bakterii owadobójczych, preparatów opartych na olejku pomarańczowym i wodorowęglanie potasu oraz fauny pożytecznej (np. dziubałek gajowy, dobroczynek gruszowiec).

Konferencja umożliwiła zapoznanie się producentów jabłek i gruszek z metodami niechemicznymi, które są wskazane do stosowania w pierwszej kolejności, zgodnie z obowiązującą praktyką integrowanej ochrony roślin, a także na wymianę doświadczeń i nawiązanie kontaktów z przedstawicielami nauki oraz doradcami.

Małgorzata Lotz-Paluch

udostępnij
do góry