Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin? Uaktualniony kodeks już do pobrania

Jak bezpiecznie stosować środki ochrony roślin? Uaktualniony kodeks już do pobrania

2021-08-18

Ochrona roślin jest bardzo ważnym elementem praktyki rolniczej. Od niej zależy zdrowie roślin i efekt ekonomiczny prowadzonej produkcji rolniczej. Wykonując zabiegi ochrony roślin musimy brać również pod uwagę bezpieczeństwo człowieka, ochronę bioróżnorodności zwierząt i roślin oraz ochronę środowiska.

Jednym z ważniejszych celów Europejskiego Zielonego Ładu - programu Unii Europejskiej dla rolnictwa - jest redukcja ilości stosowanych środków ochrony roślin oraz minimalizacja zagrożeń dla zdrowia człowieka i środowiska. Kraje członkowskie zostały zobligowane do podjęcia określonych działań w tym temacie .

Jednym z takich działań jest wdrażanie zasad dobrej praktyki ochrony roślin.

Pojęcie „dobra praktyka ochrony roślin” zostało zdefiniowane w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r., dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin. Definicja ta kładzie nacisk na użycie środków ochrony roślin zgodnie z warunkami dozwolonego stosowania, czyli zgodnie z etykietą, a ponadto na stosowanie minimalnej, niezbędnej ilości chemicznych środków ochrony roślin poprzez łączenie metod chemicznych z innymi metodami (np. mechanicznymi i biologicznymi). Instytut Ochrony Roślin - Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu przy wsparciu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował nową, uaktualnioną wersję Kodeksu dobrej praktyki ochrony roślin.

Kodeks dobrej praktyki ochrony roślin

W „Kodeksie…” przedstawiono aktualnie obowiązujące regulacje prawne w obszarze ochrony roślin, które kładą nacisk na zrównoważone stosowanie środków ochrony roślin i bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów. Opisano podstawowe zasady profilaktyki, planowania metod ochrony plantacji oraz podejmowania decyzji odnośnie wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin. Obszernie przedstawiono problematykę bezpiecznego postępowania z tymi preparatami w aspekcie ochrony ludzi, środowiska i owadów pożytecznych, w tym pszczoły miodnej. W opracowaniu zamieszczono praktyczne zalecenia i uwagi dotyczące wykonywania zabiegów ochrony roślin w uprawach rolniczych.

Zachęcamy wszystkich - a szczególnie rolników i doradców - do zapoznania się w Kodeksem i pogłębienia wiedzy z dziedziny ochrony roślin. Publikacja jest dostępna do pobrania na stronie internetowej Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie pod adresem: https://www.cdr.gov.pl/images/Brwinow/wydawnictwa/2020/Kodeks_dobrej_praktyki_ochrony_roslin.pdf

Wiele ciekawych materiałów nt. ochrony roślin można znaleźć również na Platformie Sygnalizacji Agrofagów (www.agrofagi.com.pl), z której często korzystamy.

Krzysztof Domagała

Źródło: cdr.gov.pl

udostępnij
do góry