Strona główna/Aktualności/Jak nawozić maliny w ekologii?

Jak nawozić maliny w ekologii?

2021-12-30

Maliny fot. Agnieszka Orzeł

Malina, to roślina znana i wykorzystywana od wieków. Jej owoce i liście posiadają cenne właściwości odżywcze i lecznicze. Polska jest jednym z głównych światowych producentów malin. Jednym z oczekiwań rynku jest dostarczanie konsumentom owoców bez pozostałości środków ochrony roślin. Ekologiczna uprawa malin pozwala sprostać tym wymogom.

Jednym z czynników warunkujących powodzenie uprawy malin jest odpowiednie przygotowanie stanowiska poprzez:

  • właściwy przedplon,
  • wyeliminowanie chwastów wieloletnich,
  • wykonanie analizy gleby i w oparciu o nią - uzupełnienie składników pokarmowych,
  • uregulowanie odczynu gleby (pH),
  • wysianie i przyoranie roślin poplonowych,
  • poprawę warunków fitosanitarnych stanowiska.

Podstawą efektywnego nawożenia maliny jest określenie odczynu gleby oraz jej stanu zasobności w fosfor, potas i magnez. Aby uzupełnić w glebie składniki pokarmowe w uprawach ekologicznych dopuszcza się stosowanie nawozów wytwarzanych z naturalnych skał bez obróbki chemicznej. Nawozy zalecane i dopuszczone do stosowania w ekologii, pozyskuje się poprzez zmielenie skał naturalnych.

Wykaz nawozów i środków poprawiających właściwości gleby, aktualnie zakwalifikowanych do stosowania w rolnictwie ekologicznym znajduje się na stronie internetowej Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach (https://www.iung.pl/wp-content/uploads/2021/11/Wykaz_ekologia.pdf).

Maksymalne ożywienie gleby i aktywację korzystnych procesów mikrobiologicznych, które jest jednym z założeń uprawy metodą ekologiczną, osiąga się przez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne:

  • prawidłowe zmianowanie,
  • właściwą uprawę,
  • odpowiednie nawożenie organiczne,
  • ściółkowanie gleby.

Produkty mikrobiologiczne, dzięki którym można pobudzić życie glebowe, stanowią grupę nawozów przeznaczonych do upraw ekologicznych. Stosowanie tych preparatów bywa określane jako nawożenie pośrednie, ponieważ w wyniku działalności mikroorganizmów glebowych składniki pokarmowe niedostępne dla roślin są uwalniane i przekształcane w formy dostępne. Daje to roślinom możliwość pełnego wykorzystania tych pierwiastków, bez konieczności nawożenia.

Intensyfikacja produkcji, jednostronne wyjałowienie gleby z określonych składników pokarmowych, namnażanie chorób i szkodników powoduje tzw. zmęczenie gleby. Z problemem tym muszą także zmierzyć się producenci malin. Ostatnio bardzo korzystna cena na te owoce mobilizuje producentów do podejmowania działań w celu pozyskania wysokiej jakości i ilości uzyskiwanych plonów.

W handlu dostępnych jest dużo produktów, z których można skorzystać w ekologii. Bardzo dużym zaingerowaniem cieszą się środki poprawiające właściwości fizykochemiczne gleby. To najczęściej preparaty organiczne lub organiczno-mineralne, poprawiające strukturę gleby oraz jej żyzność. W efekcie ich stosowania można liczyć na dobry i wysoki plon owoców malin.

Anna Witas

zdjęcie główne: Agnieszka Orzeł

udostępnij
do góry