Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Jak racjonalnie i bezpiecznie wykonać nawożenie [publikacja do pobrania]

Jak racjonalnie i bezpiecznie wykonać nawożenie [publikacja do pobrania]

2021-12-16

Oprysk pola dronem

Nawożenie jest podstawowym zabiegiem agrotechnicznym wpływającym na ilość i jakość plonów, ale wykonane w nieprawidłowy sposób może powodować zagrożenie dla zdrowia człowieka, środowiska i klimatu. Szczególną uwagę należy zwrócić na azot. Jest on najbardziej plonotwórczy, ale może być niebezpieczny dla zdrowia (azotany), a także środowiska (zanieczyszczenia wód).

Program azotanowy, który został przygotowany na wniosek Komisji Europejskiej ma za zadanie racjonalizację (optymalizację) nawożenia oraz zmniejszenie zagrożeń dla środowiska.

Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy w Puławach we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opracował Zbiór zaleceń Dobrej Praktyki Rolniczej, mający na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.

W zaleceniach zawarto dużo porad i zaleceń praktycznych dla rolników na temat prawidłowego stosowania nawozów mineralnych, wapnowania, przechowywania i stosowania nawozów naturalnych oraz działań organizacyjno-gospodarczych i zasad agrotechniki, aby zminimalizować negatywne oddziaływanie nawozów na środowisko.

Wysokie ceny nawozów, zwłaszcza azotowych, powinny spowodować racjonalizację i optymalizację nawożenia. Powinno być ono prowadzone w sposób zrównoważony. Nawozy naturalne to cenne źródło składników pokarmowych, dlatego powinny być one odpowiednio przechowywane i prawidłowo stosowane. Ważne są: odpowiednia dawka, odpowiedni termin oraz właściwa technika stosowania, aplikacji nawozu.

Zachęcamy rolników do zapoznania się z poradnikiem i zaleceniami opracowanymi w IUNG Puławy. Publikacja dostępna jest do pobrania poniżej.

Cenne zalecenia i porady nt. programu azotanowego znajdują się także na stronie Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w dziale program azotanowy.

Krzysztof Domagała

Źródło:

  • Zbiór zaleceń dobrej praktyki rolniczej mający na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych, IUNG-PIB Puławy
  • gov.pl/web/rolnictwo/nawozy-i-nawozenie
  • schr.gov.pl/p,206,program-azotanowy

zdjęcie główne: www.pixabay.com

kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf ZBIÓR ZALECEŃ DOBREJ PRAKTYK ROLNICZEJ [PDF] 2021-12-16 3,25MB pobierz plik: ZBIÓR ZALECEŃ DOBREJ PRAKTYK ROLNICZEJ [PDF]

udostępnij
do góry