Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Jak walczyć ze szkodnikami magazynowymi?

Jak walczyć ze szkodnikami magazynowymi?

2020-05-15

Szkodliwe roztocze oraz szkodniki magazynowe zasiedlając ziarno nie tylko na nim żerują, powodując określone straty bezpośrednie, ale również zanieczyszczają je odchodami, wydzielinami, wylinkami, przędzą lub martwymi osobnikami.

Liczne występowanie szkodników w ziarnie powoduje poważne straty jakościowe, a co za tym idzie ziarno nie nadaje się ani do siewu, ani jako pasza dla zwierząt, czy też surowiec dla przemysłu. W pierwszej kolejności próbując rozwiązać problem można zastosować metody niechemiczne. W przypadku występowania niezbyt licznej populacji roztoczy magazynowych skutecznym sposobem może być już przerzucenie ziarna z silosu do silosu, dosuszenie oraz doczyszczenie.

Kolejnym krokiem może być skorzystanie z metod chemicznych. Na rynku zarejestrowanych jest aktualnie kilkanaście preparatów do ochrony ziarna zbóż. Są to środki zarówno kontaktowe, jak i te do gazowania. Stosowanie ich w praktyce rolniczej wymaga ukończenia szkolenia w tym zakresie. Środki kontaktowe są aplikowane podczas zabiegu opryskiwania ziarna. Wykonanie tego zabiegu jest stosunkowo proste, ale wymaga odpowiedniego sprzętu do aplikacji preparatów. Należy pamiętać, aby przed wykonaniem zabiegu sprawdzić temperaturę oraz wilgotność ziarna. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura może spowodować zmniejszoną skuteczność działania środków chemicznych. Środki kontaktowe mają za zadanie zabezpieczyć składowane ziarno w dłuższym okresie czasu.

Innym sposobem walki ze szkodnikami żerującymi w magazynach na ziarno jest zabieg gazowania. W skuteczny sposób zwalcza on wszystkie stadia rozwojowe szkodników magazynowych, w tym jaja, larwy, poczwarki i młode chrząszcze wołków ukryte wewnątrz ziarniaków. W metodzie gazowania dostępne są tylko preparaty fosforowodorowe. Dostarczane są w postaci handlowej: pastylek, tabletek, saszetek zawierających fosforek glinu oraz płytek i taśm zawierających fosforek magnezu. Zabieg ten wymaga dużej wiedzy, doświadczenia oraz umiejętności. Przed jego wykonaniem należy sprawdzić szczelność magazynu, temperaturę (powyżej 20˚C) oraz wilgotność (powyżej 30%.). Po zakończonym zabiegu należy zebrać pozostałości i zneutralizować je. Po wykonanych czynnościach dokonuje się pomiaru stężenia gazu w magazynie i ziarnie. Maksymalna ilość zabiegów dla większości środków ochrony roślin, stosowanych w magazynach to jeden w sezonie.

Jakub Lipnicki

Źródła:

  • www.agropolska.pl
  • www.farmer.pl
  • www.wiescirolnicze.pl

zdjęcie główne: pixabay.com

 

udostępnij
do góry