Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Jakie zmiany w systemie dopłat bezpośrednich w 2021 roku?

Jakie zmiany w systemie dopłat bezpośrednich w 2021 roku?

2021-03-05

eWniosek Plus - logo

Już niebawem, bo 15 marca rusza nabór wniosków o płatności bezpośrednie. Wnioski będzie można składać w formie elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. W porównaniu do ubiegłego roku, rolników czeka kilka zmian.

Przede wszystkim, w 2021 roku nie będzie można złożyć uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności. Ta zmiana z pewnością zaskoczy właścicieli mniejszych gospodarstw, którzy przez ostatnie lata przyzwyczaili się do tej formy.

Kolejna zmiana również dotyczy mniejszych gospodarstw, a dokładnie tych, które użytkują poniżej 10 ha gruntów ornych. Ta grupa gospodarstw, podobnie jak dotychczas tylko te większe, będzie zobowiązana do podawania w swoich wnioskach obszarowych informacji na temat poszczególnych upraw.

W obecnym naborze pozytywnie zaskoczeni mają być właściciele dużych gospodarstw, uprawiających rośliny strączkowe na ziarno. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zrezygnowało ze zróżnicowania wysokości stawek pomocy do tej grupy upraw w zależności od powierzchni uprawy. Oznacza to, że gospodarstwa uprawiające powyżej 75 ha roślin strączkowych na ziarno dostaną płatności w pełnej wysokości do całego areału uprawy.

Zmienione zostają także wymogi w ramach płatności do pomidorów. Od tegorocznego naboru będzie obowiązywał wymóg założenia uprawy pomidorów z rozsady i minimalna obsada 20 tys. szt./ha.

Zmiana dotyczy także upraw konopi odmiany Finola, gdyż od 2021 roku uprawa tej odmiany nie będzie objęta wsparciem.

Ostatnia zmiana z pewnością zaskoczy wielu producentów ubiegających się o płatności bezpośrednie. Od roku 2021 nie będzie już przesyłany do rolników spersonalizowany formularz wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.

Jacek Kwiecień

udostępnij
do góry