Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Jesień to sezon na warzywa i owoce

Jesień to sezon na warzywa i owoce

2018-10-25

Wraz z nadejściem jesieni rozpoczął się sezon na owoce i warzywa. Jest to tym bardziej oczywiste i proste gdyż to właśnie Polska jest potentatem w produkcji tak owoców jak i warzyw. Mamy więc do dyspozycji nie tylko podstawowe gatunki jak: ziemniaki, marchew, pietruszka, cebula czy jabłka, gruszki i śliwki, ale również cała gamę mniej znanych i popularnych.

Spożywanie warzyw i owoców jest ważne, ponieważ są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Są źródłem substancji regulujących przemianę materii, poprawiają stan zdrowia, wpływają na samopoczucie oraz zmniejszają ryzyko występowania wielu chorób. Nie podlega więc żadnej wątpliwości fakt, że należy zwiększyć spożycie warzyw i owoców głównie przez dzieci i osoby starsze. 

Kupując tak warzywa jak i owoce należy zwracać uwagę na ich pochodzenie. Tylko zakup tych produktów bezpośrednio od rolników w gospodarstwach, czy na bazarach jest gwarancją ich świeżości i wysokiej wartości odżywczej. Taki zakup skraca łańcuch dostaw, przez co dokonujemy zakupów taniej, ponieważ pomijamy koszty pośrednictwa i przechowywania. Zyskujemy również pewność, że zakupione owoce i warzywa pozbawione są konserwantów używanych przy dłuższym transporcie czy przechowywaniu. To właśnie marża narzucana przez pośredników jakże często bywa barierą dla zakupów tych produktów przez część konsumentów.

Zyskująca na popularności sprzedaż bezpośrednia jest skierowana do konsumentów poszukujących produktów świeżych często sezonowych w dobrej cenie, bez narzutów. Dla rolników jest również ważne, że pieniądze napływają bezpośrednio do ich kieszeni.

Skracanie drogi od „pola do stołu” jest również priorytetem rządowym i zawiera się w przyjętym do realizacji „Planie dla wsi”. Sprzedaż bezpośrednia jest szansą dla małych gospodarstw zaistnienia na rynku i pozyskiwania dochodów. Gospodarstwa takie ze względu na małą i często zróżnicowaną produkcję mają trudności w zaistnieniu na rynku. Rolnicy posiadający niewielkie gospodarstwa w ramach wspomnianego planu zyskują możliwości organizowania się w grupy i wspólnie ograniczając koszty zyskują możliwości docierania do konsumentów z większych miast. 

W ostatnich latach zaznacza się coraz wyraźniej wzrost świadomości konsumentów. Chcą oni kupować żywność, która ma służyć podtrzymywaniu ich zdrowia, smaczną, pobawioną szkodliwych substancji takich jak na przykład pozostałości stosowanej w produkcji agrochemii. 

Wymagania te spełnia w stu procentach tylko żywność wyprodukowana metodami ekologicznymi w gospodarstwach, które podlegają kontroli i certyfikacji. W gospodarstwach produkujących metodami ekologicznymi kontroli podlega sposób produkcji pod kątem zgodności z kryteriami rolnictwa ekologicznego, sposób przechowywania i konfekcjonowania oraz transportu. Badaniom na pozostałości środków ochrony roślin i nawozów niedozwolonych w rolnictwie ekologicznym poddawane są również próbki płodów rolnych. 

Ponieważ ten sposób produkcji jest trudniejszy i wymagający zwiększonych nakładów głównie pracy w tym ręcznej, dlatego ekologiczne płody rolne są droższe. Świadomi konsumenci zdają sobie sprawę z tego faktu i są skłonni zapłacić więcej za produkty certyfikowane. 

Zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem produkty rolnictwa ekologicznego na etykietach powinny zawierać znak rolnictwa ekologicznego oraz informacje o certyfikatach i miejscu pochodzenia. Stosowanie tego znaku na produktach niebędących produktami rolnictwa ekologicznego jest zabronione i podlega karze. 

   Logo rolnictwa ekologicznego

Marta Ośka 

 

 

udostępnij
do góry