Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Jesienne zalecenia sadownicze

Jesienne zalecenia sadownicze

2021-10-21

sad jesienny, drzewa, aleja

Mamy jesień, zbiory wielu owoców zostały już zakończone. Nawet zbiory jabłek są na końcowym etapie. Jesień to również okres intensywnych prac w sadach.

W sadach wiśniowych i czereśniowych powinny być zakończone prace związane z cięciem prześwietlającym i odmładzającym drzewa. Po tym należy wykonać zabieg środkami miedzowymi w celu zabezpieczenia powstałych ran przed patogenami chorobotwórczymi.

W uprawie moreli i brzoskwiń również wykonujemy zabiegi ochrony przed rakiem bakteryjnym i leukostomozie drzew pestkowych - środkami miedziowymi.

W sadach gruszowych po zbiorach wykonujemy zabieg także preparatami miedziowymi w celu ochrony drzew przed rakiem bakteryjnym drzew owocowych, zarazą ogniową oraz zabezpieczeniem ran na drzewach powstałych podczas zbiorów. Jeśli czas i warunki atmosferyczne pozwolą, wówczas możemy wykonać zabieg dokarmiający drzewa borem, cynkiem, azotem w celu zgromadzenia składników pokarmowych i wzmocnienia pąków.

W sadach jabłoniowych po zakończonych zbiorach wykonujemy zabieg środkami miedziowymi w celu zabezpieczenia przed chorobami kory i drewna, zarazą ogniową. Kiedy jeszcze liście są aktywne, możemy również wykonać zabieg dokarmiający cynkiem, borem, azotem i potasem. Ma to na celu wzmocnienia pąków kwiatowych oraz zgromadzenie składników pokarmowych na okres spoczynku. Aby zabezpieczyć sad przed parchem jabłoni jest ważny jest zabieg przy użyciu mocznika (w stężeniu 4-5%) lub zamiennika.

Okres jesienny to bardzo dobry czas na wykonanie we wszystkich uprawach sadowniczych analiz glebowych. Pomagają one w wyznaczeniu potrzebnej dawki nawozów mineralnych, ewentualnej konieczności wapnowania gleby lub przy zbyt wysokim odczynie zakwaszenia gleb.

W celu zastosowania innych preparatów ochrony roślin z podanych grup chemicznych należy zapoznać się z aktualnym programem ochrony roślin lub skontaktuj się z naszym doradcą.

Pamiętaj: ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Grzegorz Jurkowski

udostępnij
do góry