Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Jubileuszowa XV Międzynarodowa Konferencja Sadownicza „Jagodowe Trendy 2019”

Jubileuszowa XV Międzynarodowa Konferencja Sadownicza „Jagodowe Trendy 2019”

2019-01-18

16 stycznia 2019 roku specjaliści Działu Ogrodnictwo ŚODR jak co roku mieli okazję uczestniczyć w konferencji „Jagodowe Trendy”. Konferencje Sadownicze w niedalekim od Sandomierza Kraśniku, organizowane są już od 15 lat. Gwałtowny spadek cen owoców miękkich, jaki miał miejsce w 2004 roku, spowodował dyskusję analizujące stan upraw roślin jagodowych w Polsce i wytyczające kierunki ich rozwoju. Jednym z forum tychże dyskusji stały się konferencje w Kraśniku z udziałem najznakomitszych przedstawicieli kadry naukowej sektora ogrodniczego w Polsce.

Program konferencyjny na tegorocznej edycji „Jagodowych Trendów” w wzorem lat ubiegłych poruszał najistotniejsze w obecnej sytuacji na rynku owoców jagodowych problemy. Były prelekcje np. z zakresu umów kontraktacyjnych, „piractwa” odmianowego, zasad prowadzenia fertygacji na plantacjach (susze), zmęczenia gleb w uprawach jagodowych i możliwości ich biologicznego oraz chemicznego ograniczania, przechowywania owoców jagodowych, walki z patogenami glebowymi, problemów z deformacjami owoców i wiele innych.

Mogliśmy także „podejrzeć” na prezentacjach jakie są nowe rozwiązania w temacie prowadzenia plantacji, praktycznie na całym świecie. Były doniesienia o innowacjach technologicznych oraz trendach handlowych chińskich, amerykańskich, ukraińskich, a nawet z Kosowa. Zaprezentowano także roślinę mało spotykaną w uprawach, a dającą nowe możliwości rozwoju gospodarstw, jaką jest cytryniec chiński oraz nowy model plantacji malin odmian powtarzających owocowanie i tunelowej uprawy malin jesiennych.

Jedną z możliwości poprawy zbytu owoców jagodowych na rynkach jest wprowadzenie przetwórstwa, o czym traktowały prelekcje „Przetwórstwo w warunkach gospodarstwa sadowniczego w praktyce” na przykładzie rodzinnego gospodarstwa „Szczepanówka” oraz „Wykorzystanie owoców jagodowych do produkcji piwa na przykładzie Browaru Stu Mostów oraz amatorski wyrób piwa w gospodarstwie sadowniczym”.

Wymienione wyżej tendencje są dostrzegane także przez nas, doradców. Staramy się co roku organizować szkolenia dla producentów z Regionu Sandomierskiego traktujące o możliwościach np. przetwarzania owoców oraz wprowadzania do gospodarstw gatunków alternatywnych.

Równolegle z głównym panelem wykładowym konferencji toczyło się forum „Orzechy” traktujące o możliwościach uprawy i zagospodarowania gatunków takich jak orzech laskowy i włoski. Szczególnie zapadł mi w pamięci wykład Tomasza Kaczorowskiego (www.ProjektOrzech.pl), który z pasją i przekonaniem stawia na produkcję orzechów włoskich, wskazując obecnie duże możliwości jego zbytu, ale pod warunkiem pewnych wymogów. Jednym z nich jest wprowadzenie do upraw wartościowych dla przemysłu i zapewniających stabilne plony w warunkach naszego klimatu.

Część wystawowa obfitowała w stoiska firm obsługujących sektor ogrodnictwa w jak najszerszym tego słowa znaczeniu. I tu także można było zasięgnąć języka na temat nowinek technologicznych oraz możliwości ubiegania się o pomoc finansową dla gospodarstw, rozwiązań związanych z usprzętowieniem gospodarstw, zakupić fachowe wydawnictwa czy spróbować przetworów owocowych.

Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry