Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Już 21 ognisk ASF w tym roku

Już 21 ognisk ASF w tym roku

2019-07-19

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wyznaczeniu 21. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce w 2019 roku. Ognisko stwierdzono w dniu 16 lipca 2019 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 338 świń. Gospodarstwo to położone jest w gminie Niemce, w województwie lubelskim na obszarze objętym ograniczeniami. W ognisku wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.

Od kiedy choroba pojawiła się w Polsce, czyli od 2004 roku, wystąpiły już 234 ogniska ASF. Wirus rozprzestrzenił się w tym czasie na pięć województw. Najwięcej, bo aż 147 ognisk pojawiło się w województwie lubelskim, 36 ognisk wystąpiło w województwie podlaskim, 24 w województwie warmińsko-mazurskim, 19 w mazowieckim, najmniej zaś, bo tylko 8, w województwie podkarpackim. W związku z chorobą zlikwidowano w naszym kraju łącznie ponad 48 000 świń. Wzorem lat ubiegłych największe nasilenie choroby obserwujemy w miesiącach letnich, kiedy odnotowuje się najwięcej ognisk. W analogicznym okresie ubiegłego roku mieliśmy już 61 ognisk, w tym roku 21. Może to wskazywać na zmniejszającą się presję choroby w gospodarstwach.

Występowanie pomoru u świń jest silnie skorelowane z obecnością choroby w populacji dzików. Znaczna większość ognisk wystąpiła na terenach, na których odnotowuje się przypadki ASF u dzików. Do niedawna granice zasięgu pomoru u dzików były podobne jak pod koniec ubiegłego roku, co oznaczało zatrzymanie rozprzestrzeniania się ASF na kolejne obszary. Jednak w ostatnich tygodniach nastąpiły trzy znaczne przeskoki choroby. Pomór przedostał się na teren gminy Ciechanów w północnej części Mazowsza, na teren powiatu węgrowskiego na Mazowszu oraz powiatu tomaszowskiego na południu Lubelszczyzny. We wszystkich przypadkach choroba przeniosła się na dystans kilkudziesięciu kilometrów. Sytuacja ta potwierdza, że w każdej chwili pomór może zagościć w regionach o szczególnie wysokiej koncentracji produkcji świń. Wspomniany przypadek na terenie gminy Ciechanów pojawił się w odległości zaledwie 25 km od granic powiatu żuromińskiego, który według szacunków jest powiatem o najwyższej w kraju koncentracji produkcji trzody - na jego terenie utrzymywanych jest około 600 tys. świń.

Małgorzata Duda
Źródło: GIW

udostępnij
do góry