Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Koronawirus - ograniczenia i obowiązki, również dla prowadzących działalność gospodarczą

Koronawirus - ograniczenia i obowiązki, również dla prowadzących działalność gospodarczą

2020-03-27

11 marca 2020 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan pandemii COVID-19 - choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2. 8 marca 2020 r. weszła w życie w Polsce specjalna ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, na mocy której wprowadzono szczególne przepisy wspierające walkę z epidemią i jej skutkami. Kolejnym krokiem było ogłoszenie stanu zagrożenia epidemicznego na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. (Dz.U. 2020, poz. 433, 441). Rozporządzenie to zostało uchylone z dniem 20 marca 2020 r., kiedy to weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. 2020, poz.491) a następnie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia stanu epidemii na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2020, poz.522).

Wprowadzenie na terytorium Polski stanu epidemii poskutkowało wprowadzeniem przez Ministra Zdrowia szeregu obowiązków oraz ograniczeń, a w niektórych przypadkach zakazu działalności, które wiążą się z dużymi skupiskami ludzi. Dotyczy to także zakazu przemieszczania się.

Do najważniejszych ograniczeń obowiązujących wraz z wprowadzeniem stanu epidemii należy całkowity zakaz prowadzenia działalności, między innymi:

  • restauracji, barów, kawiarni itp., gdzie przygotowuje się i podaje posiłki i napoje gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (Uwaga! Zakaz ten nie dotyczy usług przygotowania i wydawania posiłków na wynos);
  • związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania;
  • twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki;
  • związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych oraz basenów, siłowni, klubów fitness;
  • związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach;
  • bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą;
  • w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, w części polegającej na udzielaniu pacjentom świadczeń opieki zdrowotnej.

Ograniczenia dotyczą również działalności handlowej w centrach handlowych. Pozostałe obiekty handlowe i usługowe, tj. wszystkie zlokalizowane poza centrami handlowymi oraz działające w centrach handlowych sklepy spożywcze, drogerie czy apteki mogą być otwarte.

Jednocześnie 20 marca 2020 r. zniesiono zakaz prowadzenia obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania, który obowiązywał od 14 marca. Warto w tym miejscu podkreślić, że wprowadzona ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych w art. 18 odnosi się do prowadzenia działalności turystycznej na wsi, stąd warto bliżej zapoznać z tym zapisem, bowiem jak wynika z nowych przepisów osoby nie mające wpisu do ewidencji obiektów, o których mowa w art. 35 ust. 2 i 3, ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, a którą to ewidencję z mocy ustawy prowadzi wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce ich położenia, nie powinny prowadzić takiej działalności, ponieważ w myśl nowej ustawy nie spełniają wymagań sanitarnych.

Wyjaśnienie. Ustawą z 2 marca 2020 r. zmieniono między innymi ustawę z 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich poprzez zapis w Art. 18 tj. ..."W ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 238) w art. 35 dodaje się ust. 4 w brzmieniu: „4. Uznaje się, że w obiektach, w których są świadczone usługi hotelarskie bez uprzedniego zgłoszenia do właściwej ewidencji, o której mowa w art. 38, nie są spełnione wymagania sanitarne, o których mowa w ust. 1 pkt 2.”.

Ponadto od 25 marca do 11 kwietnia 2020 r. na terenie Polski obowiązuje zakaz przemieszczania się.

Nie dotyczy on przemieszczania się w celu:

  • wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych,
  • zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego,
  • wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu,
  • sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.

Ważne:

  • Pieszo mogą się poruszać jednocześnie dwie osoby w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie. Zakaz nie dotyczy osób najbliższych.
  • Środkami publicznego transportu zbiorowego można przewozić w tym samym czasie nie więcej osób, niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Teresa Wąsik

Źródło:

  • www.pftw.pl
  • www.biznes.gov.pl
udostępnij
do góry