
30 września 2025 roku w Winnicy Rytwiany, należącej do Państwa Bożeny i Adama Bobrowskich, odbyło się szkolenie praktyczne pt. „Krótkie łańcuchy dostaw i sprzedaż bezpośrednia w produkcji wina”. Wydarzenie zrealizowano w ramach operacji własnej KSOW+ pod nazwą „Gospodarstwa demonstracyjne: nauka przez doświadczenie”.
Winnica Rytwiany założona została w 2016 roku, bazując na rodzinnej pasji. Obecnie znajduje się tu około 3000 nasadzeń obejmujących siedem odmian winorośli. Produkowane są zarówno wina białe, jak i czerwone - od półsłodkich po wytrawne. Produkcja ma charakter rzemieślniczy, co przekłada się na wysoką jakość win, cieszących się uznaniem wśród konsumentów.
Głównym celem szkolenia było zapoznanie uczestników z kluczowymi zagadnieniami dotyczącymi krótkich łańcuchów dostaw, ich znaczeniem dla małych gospodarstw rolnych oraz możliwościami rozwoju sprzedaży bezpośredniej. Szkolenie rozpoczęło się od prezentacji dotyczącej Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych (KSGD). Uczestnicy dowiedzieli się, czym jest KSGD, jakie korzyści niesie przystąpienie do sieci oraz jakie wsparcie oferowane jest gospodarstwom demonstracyjnym w ramach interwencji I.14.4. Szczególny nacisk położono na takie tematy jak sprzedaż produktów rolnych bezpośrednio z gospodarstwa (sprzedaż online, na targach i do restauracji), aspekty prawne i marketingowe związane ze sprzedażą wina, prowadzenie sklepu w gospodarstwie oraz przygotowanie miejsca sprzedaży zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Szkolenie miało charakter teoretyczno-praktyczny tj. był to połączenie wykładów teoretycznych z zajęciami praktycznymi w gospodarstwie. Pozwoliło to uczestnikom zdobyć zarówno wiedzę merytoryczną, którą następnie skonfrontowano z praktyką. W części warsztatowej uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się m.in. jak prowadzi się winnicę, jakie odmiany winorośli najlepiej sprawdzają się w regionie, jak pielęgnować winorośl i jakich błędów unikać w ich uprawie oraz jak wygląda cały proces produkcji wina (badania, dobór drożdży i technologia produkcji). Omówiono również zagadnienia praktyczne związane z etykietowaniem, pakowaniem i znakowaniem partii produktów.
Właściciele winnicy - Bożena i Adam Bobrowscy - odpowiadali na liczne pytania uczestników z dużym zaangażowaniem i otwartością. Dzięki praktycznej formie przekazu uczestnicy mogli lepiej zrozumieć omawiane zagadnienia i przyswoić wiedzę, którą z powodzeniem będą mogli wykorzystać w swojej działalności. Szkolenie zakończyło się sesją podsumowującą, podczas której uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami, zadawali pytania oraz otrzymali praktyczne wskazówki do wykorzystania w przyszłej pracy zawodowej.
Założenie winnicy staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem rozwoju wśród rolników poszukujących alternatywnych źródeł dochodu. W obliczu zmieniających się realiów ekonomicznych i klimatycznych uprawa winorośli oraz produkcja wina zyskują na znaczeniu jako sposób dywersyfikacji działalności rolniczej. Coraz więcej gospodarstw decyduje się na inwestycję w enoturystykę, sprzedaż bezpośrednią i przetwórstwo, dostrzegając w tym nie tylko potencjał ekonomiczny, ale również możliwość budowania marki opartej na lokalności i jakości.
Wydarzenie odbyło się w Winnicy Rytwiany, wpisanej na listę gospodarstw demonstracyjnych Krajowej Sieci Gospodarstw Demonstracyjnych (KSGD).
Więcej informacji o KSGD: https://gospodarstwademonstracyjne.cdr.gov.pl/
Justyna Żak-Wójcik