Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin oficjalnie zainaugurowany w Polsce

Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin oficjalnie zainaugurowany w Polsce

2020-01-15

W Belwederze, 7 stycznia b.r., podczas konferencji “Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu” oficjalnie zainaugurowano w Polsce Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin, ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda. W konferencji udział wzięli prezydent Andrzej Duda, unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, wiceminister klimatu Małgorzata Golińska oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Europejsko-Śródziemnomorskiej Organizacji Ochrony Roślin - Francois Petter.

Podczas inauguracji międzynarodowego roku zdrowia roślin w Polsce prezydent Andrzej Duda podkreślił, że 40 proc. roślinności, którą udaje nam się wyprodukować, choćby w ramach produkcji rolnych, jest niszczonych przez różnego rodzaju choroby i szkodniki. Zwrócił także uwagę, że rośliny wytwarzają 98% tlenu na naszej planecie. W związku z czym, gdyby roślin nie było, nie byłoby możliwości życia, nie byłoby możliwości przetrwania, choćby tylko na skutek tego, że nie mielibyśmy czym oddychać. W istocie zatem rośliny w bardzo istotnym stopniu, poprzez samo swoje istnienie, funkcjonowanie, życie, poprzez swoje naturalne procesy życiowe, procesy biologiczne - polegające na pochłanianiu dwutlenku węgla i wydalaniu tlenu - powodują, że życie na naszej planecie jest możliwe. To właśnie dzięki roślinom mamy czym oddychać. W istocie zatem, jeżeli tych roślin będzie mniej, jeżeli te rośliny będą w gorszej kondycji to także można śmiało powiedzieć - nasze warunki życia będą się stopniowo pogarszały, co w efekcie może w ogóle doprowadzić do wyginięcia cywilizacji ludzkiej - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent zwrócił także uwagę, że rośliny stanowią 80% zasobów żywnościowych naszej planety. To 80% tego, czym ludzie na świecie mogą się pożywić (...) skala naszego funkcjonowania zależy od tego, na ile skutecznie będziemy dbali o zdrowie roślin, na ile skutecznie będziemy dbali o ochronę roślin - powiedział prezydent.

Poinformował ponadto, że w dniach 24-25 kwietnia będzie prowadzona po raz kolejny akcja sadzenia lasów “sadziMY”. W siedzibach nadleśnictw Lasów Państwowych w całej Polsce będą rozdawane sadzonki. W ramach akcji przewiduje się rozdanie około miliona sadzonek w całej Polsce. Lasy (...) to tereny wypoczynkowe, ale także „zielone płuca”, które przyczyniają się do poprawy naszych warunków życia i przyczyniają się także do wielkiego celu, jakim jest ochrona klimatu na świecie poprzez pochłanianie dwutlenku węgla i poprzez oczyszczanie powietrza - podkreślił Andrzej Duda. Roślinność i woda to są dwa elementy podstawowe, bez których nie można wyobrazić sobie w ogóle istnienia życia.

Podczas Międzynarodowego Roku Zdrowia Roślin, instytucje i organizacje koncentrować się będą przede wszystkim na zapobieganiu rozprzestrzeniania się szkodników i chorób roślin.

Krystyna Chrabąszcz
Źródło: prezydent.pl

udostępnij
do góry