Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Minister rolnictwa: Trzeba wprowadzić jasne standardy utrzymania zwierząt

Minister rolnictwa: Trzeba wprowadzić jasne standardy utrzymania zwierząt

2019-08-08

Podczas ostatniego spotkania ministra rolnictwa z wojewódzkimi lekarzami weterynarii Jan Krzysztof Ardanowski wspomniał o konieczności wyznaczenia jasnych standardów utrzymania zwierząt.

Ardanowski zaznaczył, że organizacje ekologiczne często uzurpują sobie prawo do decydowania o kształcie produkcji zwierzęcej. Mają dobre intencje, ale w konsekwencji ich nieprzemyślane działania często prowadzą do tragedii. Dlatego postanowił, że w najbliższym czasie powoła specjalną grupę ekspertów, której zadaniem będzie opracowanie standardów dobrostanu zwierząt i przygotowanie systemu certyfikacji produkcji zwierzęcej.

„Muszą zostać określone takie wymagania i zadania, po spełnieniu których rolnik nie będzie straszony przez żadne organizacje i instytucje. Chcę, aby cała produkcja zwierzęca miała opracowane jasne zasady dotyczące warunków w jakich zwierzęta mają być utrzymywane” - zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski i dodał, że będzie to rozwiązanie nowatorskie w skali Europy i oczekuje przy opracowywaniu nowego systemu certyfikacji dobrej współpracy i zaangażowania lekarzy weterynarii.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że Inspekcja Weterynaryjna odgrywa szczególną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności. Ważna jest tu dobra współpraca i koordynacja działań na wszystkich szczeblach inspekcji.

„Bez lekarzy weterynarii nie da się rozwijać polskiego rolnictwa. Sprawne funkcjonowanie Inspekcji weterynaryjnej to jedno z najważniejszych zadań państwa” - zaznaczył minister Ardanowski.

Ponadto podczas spotkania omówiono takie kwestie jak podniesienie wynagrodzeń pracowników Inspekcji Weterynaryjnej oraz omówiono plan dalszej walki z ASF. Minister prosił także lekarzy weterynarii o wsparcie w zakresie popularyzacji Rolniczego Handlu Detalicznego.

Rafał Sieroń

Źródło: MRiRW

udostępnij
do góry