Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/NATURA FOOD & beECO 2019 - relacja z targów w Łodzi

NATURA FOOD & beECO 2019 - relacja z targów w Łodzi

2019-10-23

W dniach 18-20 października 2019 roku w hali EXPO w Łodzi odbyła się XII edycja Międzynarodowych Targów Żywności Ekologicznej i Naturalnej NATURA FOOD oraz VIII Targi Ekologicznego Stylu Życia beECO. To wiodące wydarzenie branży żywności ekologicznej, naturalnej i bioproduktów w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, skierowane głównie do odbiorców branżowych oraz osób ukierunkowanych na styl eko.

Podczas targów swoje stoiska prezentowali wystawcy z całego świata, m.in z Polski, Korei Południowej, Palestyny, Szwecji, Grecji, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Litwy, Czech oraz Niemiec. Wśród wystawców byli producenci, przetwórcy, dystrybutorzy, hurtownicy różnorodnych produktów ekologicznych i naturalnych (m.in. żywności, suplementów diety, kosmetyków i środków czystości). Zdecydowana większość wystawców prezentowała produkty z certyfikatem ekologicznym oraz produkty naturalne, niskoprzetworzone, wytwarzane w oparciu o składniki wysokiej jakości.

Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne 2019

Podczas Targów NATURA FOOD i beECO rozstrzygnięto i wręczono nagrody w XII edycji ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne. Organizatorem konkursu było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach operacji Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich „Rolnictwo ekologiczne - upowszechnianie wiedzy i promocja gospodarowania metodami ekologicznymi”.

Laureaci krajowego etapu konkursu na "Najlepsze gospodarstwo ekologiczne" 2019

W wyniku rozstrzygnięcia przyznano łącznie 8 nagród, w tym 2 wyróżnienia w obu kategoriach.

W kategorii „ekologia - środowisko"

  • I miejsce: Paweł Urbanowicz - województwo lubuskie
  • II miejsce: Tadeusz Rolnik - województwo podkarpackie
  • III miejsce: Tadeusz Żerański - województwo mazowieckie
  • Wyróżnienie: Danuta i Stanisław Hudomiętowie - województwo małopolskie

W kategorii „ekologiczne gospodarstwo towarowe”

  • I miejsce: Stanisław Lewandowski - województwo warmińsko-mazurskie
  • II miejsce: Arkadiusz Kartus - województwo łódzkie
  • III miejsce: Renata Fujarowicz - województwo podkarpackie
  • Wyróżnienie: Gabriela i Krzysztof Królowie - województwo świętokrzyskie (więcej o gospodarstwie i laureatach wojewódzkiego etapu konkursu tutaj)

Gabriela i Krzysztof Królowie odbierają wyróżnienie w etapie krajowym konkursu na „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne”

Konferencja

W ramach tej samej operacji w dniach 17-18.10.2019 odbyła się konferencja pn. „Rolnictwo ekologiczne - nowe wyzwania i obecne problemy”. Celem konferencji było usprawnienie systemu produkcji żywności ekologicznej poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy podmiotami, zatrzymanie spadkowej tendencji ilości gospodarstw produkujących metodami ekologicznymi oraz wskazanie na możliwości wsparcia produkcji ekologicznej poprzez wybrane działania PROW 2014-2020 tj. działanie „ Rolnictwo ekologiczne” oraz bardzo ważne dla rolników ekologicznych utrzymujących zwierzęta działanie, które wejdzie w roku 2020 - „Dobrostan”.

W konferencji udział wzięło 107 osób, w tym 48 rolników, 50 doradców, 7 ekspertów (MRiRW, ARiMR, WIJHARS) oraz 2 przedstawicieli prasy rolniczej.

Magdalena Olszewska

udostępnij
do góry