Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Nawożenie pozbiorcze sadów jabłoniowych

Nawożenie pozbiorcze sadów jabłoniowych

2019-10-17

Zbliża się czas zakończenia prac związanych ze zbiorem jabłek, ale producenci nie powinni zapominać o kolejnych pracach w sadzie. Bardzo ważne jest w czasie jesiennym sprawdzenie zasobności gleb w składniki pokarmowe i podjęcie odpowiednich kroków do uzupełnienia ewentualnych braków.

Nawożenie sadów powinno być oparte na wynikach laboratoryjnej analizy gleby, którą powinniśmy wykonywać przynajmniej co 3 lata. Musimy pamiętać, że przy silnym owocowaniu z owocami wywozimy z sadu składniki pokarmowe. Jeżeli chcemy utrzymać rośliny w odpowiedniej kondycji należy zatroszczyć się o glebę, by niczego w niej nie brakowało. Wówczas sady ukoronują naszą pracę odpowiednią jakością i ilością plonów owoców.

Późna jesień to tradycyjny okres doglebowego nawożenia sadów - przede wszystkim potasem i fosforem - w celu poprawy zaopatrzenia drzew w te składniki w przyszłym sezonie wegetacyjnym. Dodatkowo, tam gdzie odczyn (pH) gleby jest zbyt niski, wykonuje się wapnowanie gleb. Te trzy elementy bez wątpienia stanowią podstawowe zasady nawożenia sadów po zbiorach owoców.

Fosfor

Fosfor w bardzo niewielkim stopniu przemieszcza się w głąb gleby, co ogranicza jego dotarcie w strefę korzeni, zwłaszcza w sadach starszych. Dodatkowym czynnikiem poważnie ograniczającym dostępność fosforu dla drzew jest wysoka kwasowość gleby (niskie pH). Zatem regulacja pH gleby może przynieść w tym przypadku lepsze efekty niż dodatkowe nawożenie nawozami fosforowymi. Warto o tym pamiętać, gdy analizy gleby wskazują na silne jej zakwaszenie.

Potas

Potas jest składnikiem pobieranym przez drzewa większości gatunków sadowniczych w największej ilości. Jego obecność w glebie jest niezbędna do prawidłowego wzrostu owoców, a zwłaszcza ich wybarwienia i jędrności. Nawożenie potasowe tradycyjnie prowadzone jest w sadach jesienią, bowiem największe zapotrzebowanie drzew owocowych na ten składnik przypada w przyszłym sezonie na okres zawiązywania owoców oraz ich intensywnego wzrostu. W późniejszym okresie potas jest składnikiem hamującym wzrost pędów i pozwalającym na stopniowe wchodzenie drzew w stan spoczynku.

Wapń

Wapń wpływa na pH gleby i to nawożeniem tym składnikiem regulujemy jego poziom. Dla sadów jabłoniowych idealne pH mieści się na poziomie 6,3-6,7 i w takim odczynie roślina dobrze pobiera składniki pokarmowe niezbędne do wyprodukowania owoców o wysokiej jakości.

Mateusz Surowiec

udostępnij
do góry