Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Nieoceniona rola ziół w żywieniu drobiu

Nieoceniona rola ziół w żywieniu drobiu

2019-04-09

Stosowanie ziół w dodatkach paszowych dla zwierząt cieszy się obecnie dużą popularnością. Stanowią one naturalne i bogate źródło wielu substancji biologicznie czynnych o potwierdzonym działaniu leczniczo-profilaktycznym.

Okazuje się, że zioła są świetną alternatywą dla wycofanych kilkanaście lat temu antybiotyków paszowych. Ich stosowanie jest tańsze, a przede wszystkim bezpieczne i legalne. W pewnym sensie także ekologiczne i zdrowsze - bo nie szkodzi środowisku naturalnemu, tak jak antybiotyki.

Główną zaletą stosowania ziół w żywieniu drobiu jest ich skład - zawierają one wiele substancji czynnych, takich jak olejki eteryczne, garbniki, glikozydy, flawonoidy, terpeny, śluzy i kwasy organiczne, które wywierają szerokie możliwości działania na zwierzęta hodowlane. Dobroczynne działanie ziół jest dziś rzeczą niekwestionowaną, a ich regularne stosowanie w żywieniu drobiu daje wiele potwierdzonych korzyści zdrowotnych i ekonomicznych. Przede wszystkim jednak działają profilaktycznie -  zapewniają zwierzętom ochronę przed drobnoustrojami. Zioła poprawiają wykorzystanie paszy przez młode ptaki, dzięki czemu szybciej przyrastają i rzadziej chorują. Zioła mają znaczny wpływ na namnażanie się korzystnej mikroflory jelitowej u drobiu hodowlanego, przez co pasze są lepiej trawione, a składniki odżywcze lepiej wchłaniane przez młode ptaki.

Dodatki ziołowe poprawiają też atrakcyjność gotowych pasz wpływając na poprawę ich smaku i zapachu, przez co są chętniej pobierane przez ptaki. Dzięki swoim przeciwbakteryjnym właściwościom zioła hamują namnażanie się niekorzystnych drobnoustrojów w przewodach pokarmowych, zwiększając tym samym odporność i zapewniając ogólną poprawę zdrowotności ptaków hodowlanych. Niektóre zioła mają też wpływ na poprawę ubarwienia ptaków, ich mięsa i jaj. Wszystko to sprawia, że są tak chętnie wykorzystywane przez hodowców w profilaktyce weterynaryjnej oraz w celach poprawy osiąganych wyników produkcyjnych.

W żywieniu drobiu najczęściej stosuje się mieszaniny różnych suszonych ziół, które dodaje się do mieszanek paszowych. Dzięki poprawnie skomponowanym mieszankom, hodowca jest w stanie uzyskać dużo lepsze efekty, niż stosując pojedyncze zioła. Skuteczność stosowania ziół lub preparatów ziołowych będzie zależna od takich czynników jak znajomość substancji aktywnych występujących w poszczególnych składnikach ziół oraz ich kierunku działania, wzajemnych interakcji pomiędzy poszczególnymi składnikami oraz zastosowanej dawki.

Należy pamiętać, że - w zależności od rodzaju rośliny - sposób jej podawania w celu uzyskania oczekiwanych rezultatów może być różny. Zioła mogą być podawane w różnej postaci (zielonki, suszu, naparu, wywaru lub olejku) w zależności od zamierzonego efektu. Obecnie największe znaczenie w hodowli zioła mają przy produkcji brojlerów kurzych oraz młodych indyków rzeźnych, gdzie intensywna produkcja nastawiona jest przede wszystkim na szybkie przyrosty, co z kolei wymaga stosowania stymulatorów wzrostu.

Rafał Sieroń

Źródła:

  • Hodowca Drobiu nr.3/2019
  • agrofakt.pl
  • www.zielnik.strefa.pl
udostępnij
do góry