Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Nowe odmiany jabłoni i metody pielęgnacji gleby w sadzie

Nowe odmiany jabłoni i metody pielęgnacji gleby w sadzie

2019-03-04

22 lutego 2019 roku w sandomierskim oddziale Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego ogrodnicy i doradcy spotkali się na seminarium prowadzonym przez naukowców z Instytutu Ogrodnictwa. Tematem seminarium były „Nowe odmiany jabłoni i metody pielęgnacji gleby w sadzie”.

Dr Mirosław Sitarek w swoim wystąpieniu udzielił informacji na temat realizacji celów projektu InnoFruit - innowacyjność w sektorze uprawy i przetwórstwa owoców, w ramach którego doszło do realizacji ww. seminarium w Sandomierzu. Instytut Ogrodnictwa jest partnerem projektu „Doskonalenie nietechnologicznych osiągnięć innowacyjnych oraz zdolności do innowacji sektora produkcji i przetwórstwa owoców w wybranych krajach regionu Morza Bałtyckiego” (Łotwa, Litwa, Polska, Szwecja) w ramach Programu Regionu Morza Bałtyckiego.

O pozycji odmian w produkcji towarowej decyduje ich wysoka wartość rynkowa, cechy jakościowe owoców, oczekiwania konsumentów i tradycje. Temat wprowadzania nowych odmian jabłek do produkcji towarowej, spełniających wymagania zachodniego konsumenta  - jakże ważny dla towarowej produkcji owoców - wygłosiła dr Dorota Kruczyńska. W swoim wykładzie zwróciła uwagę, że dla konsumenta obok jakości coraz ważniejszym staje się bezpieczeństwo spożywania owoców, a więc na znaczeniu zyskują odmiany tolerancyjne wobec chorób.

Innowacyjne sposoby pielęgnacji gleby oraz zwalczanie chwastów w sadach konwencjonalnych i ekologicznych omówił dr hab. Jerzy Lisek, prof. IO. W swoich prelekcjach zwrócił m.in. uwagę na metody pielęgnacji nie wpływające na pogorszenie struktury gleby, na pozytywne aspekty występowania flory synantropijnej, rosnące zastosowanie tzw. pasów kwiatowych w uprawach sadowniczych oraz niechemiczne sposoby ograniczania zachwaszczenia.

Prezentację „Bionawozy w uprawie jabłoni” przygotowaną przez dr hab. Lidię Sas-Paszt, prof. IO przedstawił dr Mirosław Sitarek. Przypomniany został temat znaczenia mikoryzy dla procesów poprawiających strukturę i żyzność gleby oraz przybliżono wyniki doświadczeń z bioproduktami, które znacząco wpływały na wzrost i plonowanie roślin sadowniczych.

Seminarium zakończyliśmy indywidualnymi konsultacjami z prelegentami.

Elżbieta Krempa

udostępnij
do góry