Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Nowe podejście do ochrony roślin lub nowe spojrzenie na ochronę roślin

Nowe podejście do ochrony roślin lub nowe spojrzenie na ochronę roślin

2019-07-10

Zachowanie bezpieczeństwa żywności oraz jej produkcja zgodna z zasadami ochrony środowiska są obecnie kluczowym zadaniem dla polskiego rolnictwa by stało się konkurencyjne na coraz bardziej wymagających rynkach.

Wprowadzenie do powszechnego użycia chemicznych środków ochrony roślin stworzyło wrażenie łatwego zwalczania organizmów szkodliwych dla roślin i ochrony plonów. Nadmierne, nie zawsze uzasadnione, stosowanie tych środków niesie za sobą jednak liczne niebezpieczeństwa, takie jak:

  • presja na środowisko naturalne i ograniczanie bioróżnorodności agrocenoz;
  • pojawianie się organizmów szkodliwych dla roślin odpornych na działanie środków ochrony roślin;
  • obecność pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych w ilościach zagrażających zdrowiu konsumentów.

Chociaż na polskim rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań ułatwiających produkcję ekologiczną, wielu sadowników obawia się tej metody produkcji. Całkowita rezygnacja z chemicznych środków ochrony roślin wydaje się dużym i trudnym wyzwaniem. Dobrym rozwiązaniem może być zatem stopniowe ograniczanie użycia preparatów chemicznych i nawozów sztucznych i dopiero z biegiem czasu po wielu doświadczeniach i próbach łagodnego przejście na produkcję bezpiecznej żywności z minimalną ilością pozostałości środków ochrony roślin.

Jest coraz więcej projektów promujące uprawę owoców z minimum pozostałości środków ochrony roślin. Mogą być one złotym środkiem pomiędzy ekologiczną produkcją owoców a metodą konwencjonalną. Od producentów oczekuje tego coraz bardziej wymagający rynek.

Wprowadzenie do własnych, indywidualnych programów ochrony jakie stosujemy w gospodarstwach, środków biologicznych, może stać się szansą na otwarcie drzwi nowych, światowych rynków zbytu. W efekcie mamy dobrej jakości plon, którym interesują się kontrahenci. Taką produkcja jest duże zainteresowanie na rynku krajowym oraz światowym. Dobrą metodą marketingową jest tworzenie klastrów, marek oferujących owoce wysokiej jakości z minimalną ilością pozostałości środków ochrony roślin którymi zainteresowany jest rynek konsumentów.

Zdjęcia poniżej pochodzą ze spotkania promującego projekt „Zdrowy plon, bez pozostałości” - „Sad bez pozostałości w praktyce”, które odbyło się 10.07.2019 w powiecie sandomierskim, gm. Dwikozy.

Izabela Niedobit

udostępnij
do góry