Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/O innowacjach w Ziołowym Zakątku - relacja z wyjazdu studyjnego

O innowacjach w Ziołowym Zakątku - relacja z wyjazdu studyjnego

2020-09-04


„Właściwości i wykorzystanie ziół użytkowych, promocja i dystrybucja produktów ziołowych jako innowacja dla produkcji ogrodniczej i przetwórstwa w regionie świętokrzyskim” - to temat wyjazdu studyjnego do Ziołowego Zakątka na Podlasiu, który odbył się od 31 sierpnia do 1 września 2020 r.

Wyjazd 25-osobowej grupy został zorganizowany w ramach projektu opracowanego przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, a współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” PROW na lata 2014-2020.

Przewodnikiem po Podlaskim Ogrodzie Ziołowym był właściciel Ziołowego Zakątka Mirosław Angielczyk, który przedstawił nam swoją wyjątkową firmę. Jej specyfika i wyjątkowość opiera się na szeroko pojętym użyciu lokalnych surowców zielarskich i wykorzystywaniu ich do produkcji mieszanek (np. herbat) oraz jako dodatek do żywności ekologicznej. Najlepszej jakości zioła dostarczane do firmy pochodzą od profesjonalnie przygotowanych i wykwalifikowanych osób, które w drodze wieloletniej praktyki poznały najgłębsze tajniki ziół.

Oprócz zbierania i przetwórstwa ziół firma pana Mirosława zajmuje się również propagowaniem wiedzy z dziedziny uprawy i przetwórstwa ziół. Dużą uwagę zwraca się także na tradycje i zwyczaje związane z uprawą i wykorzystywaniem ziół w branży leczniczej, kosmetycznej i kulinarnej.

Przykładem takich działań były zorganizowane warsztaty ziołowe, na których przygotowywaliśmy własnoręcznie mieszanki herbat, a także wykonywaliśmy mydła z domieszką ziół.

Część wykładową drugiego dnia wizyty poprowadziła prof. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Wykłady pani profesor dotyczyły m.in: znaczenia i organizacji upraw zielarskich w Polsce, gdzie dowiedzieliśmy się, że województwo świętokrzyskie znajduje się na drugim miejscu, jeżeli chodzi o wielkość produkcji ziół w Polsce. Kolejne wykłady dotyczyły wymagań klimatycznych i glebowych roślin zielarskich uprawianych w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem regionu świętokrzyskiego.

Małgorzata Miłek


udostępnij
do góry