Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/O innowacjach w produkcji ekologicznej - relacja z seminarium

O innowacjach w produkcji ekologicznej - relacja z seminarium

2019-10-15

,,Innowacyjne technologie i techniki produkcji, przetwarzania i sprzedaży produktów ekologicznych” - pod taką nazwą odbyło się seminarium (30.09.2019-02.10.2019 r.) połączone z wyjazdem studyjnym. Seminarium zostało zorganizowane przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w związku z realizacją operacji w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Plan operacyjny na lata 2018-2019.

Uczestnikami szkolenia byli głównie rolnicy produkujący metodami ekologicznymi ale także rolnicy chcących przystąpić do rolnictwa ekologicznego. Celem seminarium było upowszechnianie wiedzy w zakresie innowacyjnych technologii i techniki produkcji, przetwarzania i organizacji sprzedaży produktów ekologicznych.

Część teoretyczna seminarium odbyła się w Suchedniowie. Pierwszy wykład poprowadziła pani dr Beata Studzińska. Przybliżyła nam temat nowoczesnych technik produkcji wybranych warzyw metodami ekologicznymi. Podczas wykładu został szczegółowo omówiony problem żyzności gleby i jak ją zachować, a także co należy uczynić, aby ochronić gleby przed degradacją chemiczną. W dalszej części wykładu zostały omówione przyczyny występowania chorób w uprawach warzywnych oraz ich zwalczanie metodami ekologicznymi.

Kolejnym z prelegentów pierwszego dnia seminarium był dr hab. Maciej Gąstoł, który omówił problematykę mikroorganizmów w ekologicznej uprawie drzew i krzewów owocowych, zaakcentował mikoryzę, czyli współżycie grzybów z korzeniami krótkimi roślin nasiennych, przedroślami paprotników, ryzoidami wątrobowców. Innym poruszonym tematem seminarium były nowoczesne techniki produkcji wybranych owoców metodami ekologicznymi na przykładzie winorośli. W związku ze zmianami zachodzącymi w przyrodzie i z ociepleniem klimatu, a co wiąże się ze zwiększeniem ilości godzin słonecznych od kwietnia do października wszystkie te czynniki stworzyły dogodne warunki do uprawy winorośli i produkcji wina.

W drugim dniu seminarium Ilona Gładysz-Pięta poprowadziła wykład o sprzedaży produktów ekologicznych w gospodarstwie, a w szczególności o Rolniczym Handlu Detalicznym. Poruszone były też zagadnienia z przetwórstwa w gospodarstwie ekologicznym.

Po zakończonej części teoretycznej wyruszyliśmy w kierunku Nowego Sącza do miejscowości Tęgoborze, skąd mieliśmy doskonały punkt wypadowy do zwiedzania zaplanowanych miejsc podczas wyjazdu studyjnego.

Pierwszym z miejsc, które odwiedziliśmy w trakcie wyjazdu studyjnego był Sadowniczy Zakład Doświadczalny w Brzeznej, który działa nieprzerwanie od 1953 roku. Podstawowym zadaniem Zakładu jest wspieranie rozwoju sadownictwa w rejonie podgórskim poprzez prowadzenie badań naukowych, upowszechnianie wiedzy sadowniczej oraz produkcję elitarnego materiału szkółkarskiego. Maliny z Brzeznej znane są na całym świecie. Po terenie zakładu w Brzeznej oprowadzała nas pani dr Maria Buczek, która w trakcie wizyty nie tylko omawiała krzewy i drzewa hodowane w zakładzie, ale dzieliła się z nami swoją dużą wiedza oraz cennym doświadczeniem

Kolejnym punktem wyjazdu studyjnego była pijalnia soków Maurera mieszcząca się w Zabrzeżu koło Łącka. W czasie wizyty pracownik pijalni zaprezentował szeroką gamę soków produkowanych w wytwórni soków Maurera, a były to m.in.: Soki Maurera Bio, Soki Łąckie Ogrody, soki kiszone, syropy, miody, wina wzmocnione okowitą, okowity owocowe ekologiczne, cydr ekologiczny. Soki są tłoczone na zimno, nie traci się przy tym cennych witamin istotnych dla organizmu człowieka. Jego widoczną cechą jest brak klarowania, co sprawia, że sok pozostaje naturalnie mętny i przed otwarciem należy go wstrząsnąć. Co więcej, nie jest konserwowany substancjami chemicznymi oraz zawiera jedynie te cukry, które występują w jego składnikach, czyli owoców i warzyw.

Anna Pilarska

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej
w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”
Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
- Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
------------------------------------------------------------------------------------
Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich
Odwiedź portal KSOW - http://ksow.pl

udostępnij
do góry