Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/O innowacjach w rolnictwie i programie GOSPOSTRATEG

O innowacjach w rolnictwie i programie GOSPOSTRATEG

2018-11-29

Wczoraj (28 listopada - red.) w ministerstwie rolnictwa odbyło się spotkanie pt. „Innowacyjne rozwiązania dla polskiego rolnictwa”, na którym zaprezentowane zostały projekty wybrane do finansowania w I konkursie otwartym w ramach strategicznego programu badań i prac rozwojowych pn. „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków - GOSPOSTRATEG”, w których w roli lidera oraz członka konsorcjum mają uczestniczyć krajowe instytucje resortu rolnictwa.

Program GOSPOSTRATEG, jest wdrażany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a ukierunkowany jest na wyzwania rozwojowe wskazane w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Głównym założeniem programu jest wykorzystanie rezultatów badań na rzecz kształtowania krajowych i regionalnych polityk rozwojowych. Na wczorajszej konferencji byli obecni przedstawiciele praktyki rolniczej, doradztwa, nauki, oraz otoczenia gospodarczego i administracji. Podczas spotkania przedstawiono osiem projektów Programu GOSPOSTRATEG. Projekty te dotyczą różnych obszarów społeczno-gospodarczych: ubezpieczeń rolniczych, alternatywnych źródeł białka paszowego, systemu wspomagania decyzji w zakresie optymalizacji nawożenia, ulepszeń w kontroli fitosanitarnej, nowych instrumentów sprzedaży na rynku rolnym, gospodarstw opiekuńczych, systemu zarządzania zasobami genowymi roślin użytkowych i ograniczenia marnowania żywności. Według wiceministra rolnictwa Ryszarda Zarudzkiego, projekty, finansowane ze środków tego programu są dużym wsparciem w realizacji założeń Strategii i wpisują się bezpośrednio priorytety Planu dla Wsi.

O potrzebach dążenia do zmian mówił obecny na sali konferencyjnej Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

„Wieś i rolnictwo często przedstawiane są jako obszar problemowy, trudnych spraw, czy też roszczeniowych postaw, a tymczasem wsparcie tych obszarów leży w interesie całego społeczeństwa. Chcę wprowadzić zmiany w sposobie zadaniowania prac naukowych, w taki sposób, aby odpowiadały one tempu zmian zachodzących we współczesnym świecie. Chcę, aby zmiany te umożliwiały pełne wykorzystanie całego potencjału polskiego rolnictwa. Musi wzrosnąć tempo wdrażania efektów badań naukowych do praktyki. Obecnie brak jest odpowiednich mechanizmów, ale też i właściwego przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi instytutami i instytucjami. zbyt niski jest też poziom współpracy jednostek naukowych. Jak wykorzystać liczący się sektor naukowy, który posiadamy? Jak spożytkować nowe technologie? Jak przyspieszyć wdrożenia? Jak produkować żywność chętnie kupowaną przez innych, a nie tylko jakąkolwiek? - to pytania na które musimy szukać odpowiedzi wspólnie z naukowcami i producentami” - mówił obecny na sali minister rolnictwa.

Rafał Sieroń
Źródło: www.gov.pl/web/rolnictwo

udostępnij
do góry