Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/O problemach rolników na konferencji w Łubnicach

O problemach rolników na konferencji w Łubnicach

2022-04-06

O możliwościach pozyskania środków unijnych, rachunkowości, zagadnieniach bioasekuracji, stosowania środków ochrony roślin oraz innowacjach w rolnictwie dyskutowano podczas konferencji powiatowej „Dostępne działania z PROW oraz założenia Planu Strategicznego WPR na kolejne lata”, którą 4 kwietnia 2022 roku w Centrum Kultury w Łubnicach zorganizował Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego ŚODR w Staszowie.

Konferencję otworzyła Justyna Żak-Wójcik - kierownik PZDR ŚODR w Staszowie. Powitała zaproszonych gości i reprezentantów z niemal każdej gminy powiatu staszowskiego. Przedstawiła ofertę szkoleniową Ośrodka, zachęcając do korzystania zarówno ze szkoleń branżowych, jak i ze stosowania środków ochrony roślin, a także do udziału w planowanym na 25 kwietnia br. kursie kombajnistów. Na koniec omówiła możliwości, jakie daje rolnikom platforma ofert sprzedażowych - świętokrzyski e-bazarek.

Izabela Niedobit - koordynator Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie (SIR) i specjalistka sandomierskiego Oddziału ŚODR w bardzo ciekawy sposób przedstawiła cel główny i cele szczegółowe działalności SIR, a także odniosła się do samych innowacji i zaprezentowała wiele ciekawych projektów realizowanych w ramach Sieci przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Przedstawiła również możliwości finansowania działań innowacyjnych w ramach działania Współpraca.

Łukasz Gondek - specjalista w biurze powiatowym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Staszowie przedstawił stopień zaawansowania obsługi poszczególnych wniosków. Zaprezentował także harmonogram naboru na uruchamiane w najbliższym czasie działania w ramach PROW oraz przedstawił zasady korzystania z tych działań. Przybliżył również uczestnikom program dofinansowania do łąk w programie rolnośrodowiskowym - pak. 8.1. Z reakcji uczestników na sali można wnioskować, że będzie on cieszył się dużym zainteresowaniem w naszym powiecie. Na koniec pan Łukasz poinformował zebranych o planowanym naborze wniosków na dopłaty do nawozów.

Katarzyna Czech - powiatowy lekarz weterynarii przedstawiła aktualną sytuację epizootyczną. Omówiła dokładnie wymogi, jakie powinno spełniać każde gospodarstwo zajmujące się hodowlą trzody chlewnej. Opowiedziała, jak wyglądają kontrole bioasekuracji gospodarstw, a także omówiła przebieg postępowania przy stwierdzeniu nieprawidłowości w kontroli zabiegów bioasekuracji. Niestety, w odpowiedzi na pytania uczestników, pani doktor nie dała nadziei na szybkie zniesienie strefy czerwonej, gdyż ostatnio pojawiło się kolejne ognisko ASF w powiecie mieleckim, który w linii prostej jest oddalony jedynie o 1,5 km. Kolejną niezmiernie ważną sprawą było przekazanie uczestnikom konferencji informacji o konieczności szczepienia nie tylko psów, ale również kotów.

Dominika Wójcik - doradca ds. produkcji roślinnej ŚODR przeprowadziła szkolenie z zakresu obowiązków wynikających ze stosowania środków ochrony roślin. Przedstawiła podstawowe informacje o zasadach ich stosowania z uwzględnieniem zasad integrowanej ochrony.

Magdalena Dziewięcka - kierownik biura powiatowego Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Staszowie przekazała informacje dotyczące zasad rejestracji upraw i kontroli, a także obrotu ziemniakami w Polsce. Przedstawiła wymagania, jakie muszą spełnić podmioty wpisane do urzędowego rejestru podmiotów profesjonalnych oraz obowiązek paszportowania roślin przeznaczonych do sadzenia i nasion określonych gatunków w trakcie ich przemieszczania na terytorium Unii Europejskiej.

Magdalena Połeć - doradca ds. ekonomiki ŚODR omówiła zagadnienia podatku VAT w rolnictwie oraz prowadzenia rachunkowości w gospodarstwie rolnym. Uczestnicy konferencji otrzymali druki ewidencji przychodów i rozchodów, którą muszą prowadzić w ramach zobowiązań wynikających z korzystania z dotacji w ramach Restrukturyzacji małych gospodarstw, Premii dla młodych rolników i Modernizacji gospodarstw rolnych.

Podczas konferencji wywiązała się dyskusja na temat dokumentowania sprzedaży słonecznika na kwiaty (konieczność dodawania biletów wjazdu na giełdę kwiatową), a także użytkowania materiału siewnego w kolejnych latach.

Konferencje, takie jak ta zorganizowana w Łubnicach, są jedyną w naszym powiecie tego typu inicjatywą, gdzie przedstawiciele niemal wszystkich instytucji okołorolniczych mogą spotkać się z rolnikami i odpowiedzieć na zadawane im pytania. Z pewnością wpiszą się one na stałe w harmonogram spotkań z rolnikami w powiecie staszowskim. Konferencja w Łubnicach spotkała się z dużym zainteresowaniem, udział w niej wzięło około 150 rolników. Uczestnicy dostali ogromny zastrzyk wiedzy, który ułatwi im pracę we własnych gospodarstwach.

Magdalena Połeć

Plakat Weterynaria

udostępnij
do góry