Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/O przedsiębiorczości i krótkich łańcuchach dostaw w Austrii

O przedsiębiorczości i krótkich łańcuchach dostaw w Austrii

2018-09-13

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

 

Od 5 do 7 września br. grupa doradców i rolników z 4 województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego miała możliwość zapoznania się z dobrymi praktykami w zakresie przedsiębiorczości i krótkich łańcuchów dostaw w Austrii.

W trakcie wyjazdu odwiedziliśmy Chillihof - rodzinną firmę z wieloletnią tradycją, wyspecjalizowaną w branży ogrodniczej a głównie w uprawie chili. Uprawia ona ok. 15 odmian na powierzchni ok. 5000 m2. Sprzedaje nie tylko owoce, ale także przetwory, takie jak sosy, dżemy, ostrą oliwę z oliwek oraz czekoladę. Produkty można zakupić na miejscu w gospodarstwie.

Kolejnym punktem wizyty był targ rolniczy Kaiser Josef Markt w Grazu - po targu oprowadziła nas przedstawicielka Styryjskiej Izby Rolniczej. Sprzedaż na rynku odbywa się codziennie oprócz niedziel w godzinach od 6 do 13. Na straganach oprócz produktów rolniczych pierwotnych, rolnicy sprzedają wiele produktów przetworzonych tj. chleby, szynki, sery, oliwę z pestek dyni, napój jabłeczny.

Następnie udaliśmy sie do Muzeum Jabłka w Puch bei Weiz - tutaj zapoznaliśmy się z karierą jabłka i jego historią, poznaliśmy sposoby ochrony roślin, ochronę przeciwgradową oraz zagadnienia marketingu.

W centrum Styryjskiego Szlaku Jabłkowego znajduje się gospodarstwo Wilhelm Spezialitaten. Właściciele prowadzą uprawę zgodnie z wytycznymi zintegrowanej produkcji na powierzchni ok. 20 ha drzew owocowych w tym, jabłka, śliwki, gruszki, czereśnie. Owoce są wykorzystywane do produkcji win i likierów oraz jako owoce deserowe.

Po spotkaniu z przedstawicielem Austriackiej Izby Rolniczej w Wiedniu odwiedziliśmy Farmę Schottenstift. Farma należy do zakonu benedyktynów. Produkuje się tam ok. 1800 ton jabłek z czego 800 ton jest przechowywana w przechowalni, a reszta sprzedawana od razu po zbiorze do restauracji, supermarketów, oraz przetwarzana na soki. Gospodarstwo sprzedaje bezpośrednio tylko 5 % swojej produkcji. Obecnie gospodarstwo zmierza do tego, aby zwiększyć sprzedaż bezpośrednią w gospodarstwie, bo to im się bardziej opłaca.

Regina Kobierska
Marta Borek

Fotorelacja z wyjazdu studyjnego pn.”Promowanie alternatywnych rozwiązań z zakresu przedsiębiorczości i krótkich łańcuchów dostaw żywności na przykładzie Austrii”

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

udostępnij
do góry