Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/O unowocześnianiu chowu i hodowli zwierząt dyskutowano w Modliszewicach

O unowocześnianiu chowu i hodowli zwierząt dyskutowano w Modliszewicach

2018-07-05


30 czerwca 2018 roku w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach odbyło się kolejne seminarium w ramach realizacji operacji "Świętokrzyskie Konfrontacje Nauki i Praktyki Rolniczej" współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej Krajowej Sieć Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Tym razem do Modliszewic przybyli hodowcy zwierząt i doradcy ds. produkcji zwierzęcej naszego Ośrodka.

Spotkanie z hodowcami nie bez przyczyny zaplanowane zostało w tym dniu, ponieważ w tym samym czasie w Modliszewicach odbywała się XIII Świętokrzyskiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, w której uczestniczą hodowcy różnych gatunków zwierząt.

Seminarium „Unowocześnianiem chowu i hodowli zwierząt jako szansę na poprawę wyników produkcyjnych” rozpoczął tradycyjnie dyrektor ŚODR Jerzy Pośpiech. Dwa pierwsze wykłady przeprowadził Sławomir Stanek, główny specjalista z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Pierwszy dotyczył „Obserwacji sygnałów krów”, czyli procesów jakie zachodzą w życiu bydła mlecznego w tym zachowania, potrzeb, chorób, rozrodu, żywienia oraz dobrostanu. W drugim wystąpieniu zaprezentował program komputerowy DoKo stworzony specjalnie do przeprowadzania skutecznych kojarzeń bydła mlecznego.

Kolejnym wykładowcą był dr Krzysztof Słoniewski, kierownik Wydziału Badań i Rozwoju Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie. W swoim wykładzie przedstawił on funkcjonowanie programu SOL - Stado Online służącego do zarządzania stadem bydła mlecznego. W prosty sposób omówił w jakich gospodarstwach warto stosować program do zarządzania stadem, jakie korzyści wynikają z stosowania tego programu, jakie informacje i dane o stadzie pozwala zapisać oraz jak zostać użytkownikiem SOLa. Po wykładzie zainteresowani hodowcy mogli prześledzić, jak technicznie obsługuje się ten program SOL.

Seminarium zakończył pokaz oceny bydła mlecznego na ringu wystawowym.

Rafał Sieroń

Zdjęcia: Michał Wiaderny, Michał Kowalczyk

 

Operacja opracowana i realizowana przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Operacja wspófinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

udostępnij
do góry