Gospodarka obiegu zamkniętego praktycznie bezodpadowa lub zagospodarowująca odpady jest jednym z kierunków rozwoju gospodarki europejskiej. Produkcja energii odnawialnej biometanu (CH₄) to również jeden z kierunków rozwoju Europy zawarty w Europejskim Zielonym Ładzie.
W Polsce w 2022 roku funkcjonowało 4114 oczyszczalni ścieków, przy których było 96 instalacji produkujących biogaz. Ilość osadów ściekowych szacowana jest na 1012,4 tys. ton rocznie. Z jednej tony osadów można uzyskać 280 m3 biogazu, a z 1 m3 biogazu poprzez kogenerację 2 KW energii — czyli z jednej tony osadu można wyprodukować ok. 560 KW energii elektrycznej, która może być wykorzystana do pracy i obsługi oczyszczalni.
Wykorzystanie osadów ściekowych w fermentacji metanowej pozwala na ich stabilizację oraz pozyskiwanie energii w sposób zrównoważony. Biogaz powstający w procesie fermentacji osadów ściekowych jest paliwem odnawialnym zawierającym powyżej 60% metanu cechującym się wysoką wartością opałową. Z powodzeniem może być wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej lub ciepła.
Surowe osady, stanowiące pozostałości procesów mechanicznego i biologicznego oczyszczania, są odpadem wymagającym dalszego przetworzenia w celu zmniejszenia ich masy i objętości, eliminacji organizmów patogennych oraz zlikwidowania emisji uciążliwych zapachów. Osad po fermentacji stanowi poferment, który może być przy zachowaniu odpowiednich przepisów stosowany w rolnictwie tak jak wielu krajach zachodniej Europy, np. Szwecji.
W Polsce problem osadów ściekowych, ich prawidłowego zagospodarowania jest ważnym tematem ochrony środowiska. Budowa biogazowni przy oczyszczalniach ścieków praktycznie rozwiązuje ten problem, a wytworzona energia może być wykorzystana na potrzeby oczyszczalni i obniżenie kosztów działalności.
Krzysztof Domagała
Źródło: