Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Parlament Europejski zatwierdził reformę wspólnej polityki rolnej

Parlament Europejski zatwierdził reformę wspólnej polityki rolnej

2021-11-25

Gmach Parlamentu UE

We wtorek, 23 listopada 2021 r. Parlament Europejski zatwierdził reformę wspólnej unijnej polityki rolnej. Dzięki zmianom unijna polityka ma być bardziej ekologiczna, sprawiedliwsza i bardziej elastyczna.

W trakcie negocjacji nad kształtem reformy europosłowie podkreślili, że wzmocnienie bioróżnorodności i zgodność z unijnymi przepisami i zobowiązaniami środowiskowo-klimatycznymi będą kluczowe dla wprowadzenia nowej wspólnej polityki rolnej (WPR), która zacznie obowiązywać od 2023 roku.

- To bardzo ważna reforma także z punktu widzenia polskich jak i europejskich rolników. Mamy WPR, która będzie kontynuowana, a to wcale nie było takie pewne. (...) Udało się osiągnąć najlepszy możliwy politycznie kompromis w sprawie tej reformy. Skorzystają na niej przede wszystkim małe i średnie gospodarstwa, które dostaną większą pomoc - zapewnił Janusz Wojciechowski, unijny komisarza ds. rolnictwa.

Komisja Europejska teraz zajmie się oceną, czy krajowe plany strategiczne WPR są zgodne z tymi zobowiązaniami. Rolnicy będą musieli postawić na praktyki korzystne dla klimatu i środowiska. Państwa członkowskie będą musiały zapewnić, że co najmniej 35 proc. budżetu na rozwój obszarów wiejskich oraz co najmniej 25 proc. płatności bezpośrednich zostanie przeznaczone na działania środowiskowo-klimatyczne.

Stanisław Czubak

udostępnij
do góry