Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Perły 2024 dla świętokrzyskich produktów

Perły 2024 dla świętokrzyskich produktów

2024-09-30

Miło nam poinformować, że cztery produkty regionalne z naszego województwa, wytypowane przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach otrzymały statuetki „PERŁY 2024”.

Te prestiżowe nagrody przyznawane są co roku przez krajową kapitułę ogólnopolskiego konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo — Smaki Regionów dla wyjątkowych produktów tradycyjnych. W tym roku wręczenie „Pereł” odbyło się w sobotę 28 września 2024 roku podczas organizowanych w Poznaniu targów „Smaki Regionów”. Uroczystościom jak co roku towarzyszyła prezentacja i degustacja produktów i potraw z naszego województwa.

Swoje produkty zaprezentowali:

  • Pasieka Dobra Pszczoła; 
  • Wanilia i Migdały; 
  • Pasieka Kobierniki;
  • Agro-Apis Wojciech Lipka;
  • Purple Valley Sp. z o.o Agnieszka Wierzbicka-Baxter; 
  • Megawita Maciej Małkiewicz; 
  • Winnica Carolus Paweł Szczoczarz;

Nagrodę „Perła 2024” otrzymały:

  • Ser Buncok Strzałkowski. Producent: Farma Łukasików — Teresa i Piotr Łukasik, Strzałków, powiat buski
  • Staropolska Szynka z Tłuszczykiem z Bęczkowa. Producent: „MAT-MAS” - Tadeusz Matuszewski, Bęczków, powiat kielecki       
  • Zakwas na Barszcz. Producent: Jacentowska Piwniczka — Anna Bojek, Jacentów, powiat opatowski
  • Precle Staszowskie. Producent: Piekarnia „Sojda” - Krzysztof Sojda, Staszów

Ser Buncok strzałkowski 

Buncok strzałkowski to ser podpuszczkowy, wytwarzany ręcznie, metodą tradycyjną, z mleka krowiego niepasteryzowanego. Nie zawiera żadnych konserwantów. Mleko pochodzi z rodzinnego gospodarstwa, w którym od pokoleń chowano bydło mleczne i wyrabiano również ser. Buncok wytwarzany jest o smaku naturalnym oraz z dodatkami: czosnek niedźwiedzi, czarnuszka, żurawina papryka, czosnek w płatku, pomidor bazylia, szafran z kozieradką, dynia i słonecznik, myśliwski (gorczyca, oregano, marchewka, papryka chilli). Farma Łukasików działa na zasadach działalności marginalnej, lokalnej (MLO). Obecnie ser trafia do wszystkich sklepów „Społem” w Kielcach i Busku-Zdroju, do sklepów ze zdrową żywnością oraz dzięki kucharzom, którzy docenili wyjątkowość i smak serów ze Strzałkowa do luksusowych hoteli: „Bristol” w Busku-Zdroju, „Malinowe Hotele” w Solcu-Zdroju, „Binkowski” w Kielcach, „Cargo” w Krakowie oraz w Warszawie na Placu Konesera.

Ser otrzymał wyróżnienie w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo — Smaki Regionów w 2014 roku.

Staropolska szynka z tłuszczykiem z Bęczkowa

Staropolska szynka z tłuszczykiem jest wytwarzana bez żadnych substancji konserwujących, barwników czy polepszaczy. Do wyprodukowania 100 g gotowego wyrobu zużywa się 120 g mięsa z szynki wieprzowej. Sekret smaku tkwi w dobrym mięsie nabywanym z ubojni, do której tuczniki dostarczają lokalni rolnicy oraz w umiejętnym stosowaniu naturalnych przypraw.  Wytwarzana jest w siatce. Proces wędzenia odbywa się w tradycyjnych drewnianych wędzarniach, opalanych drewnem bukowo-olchowym. Następnie w celu dodania soczystości szynka jest parzona. Tradycyjna receptura i sposób wytwarzania pochodzi od pradziadka, który jako pierwszy zauważył, że niewielka warstwa tłuszczyku okalająca szynkę dodaje jej niepowtarzalnego smaku.

Szynka otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów w 2018 roku.

Zakwas Na Barszcz

Zakwas na barszcz, dawniej przygotowywany był w niemal każdym domu i stanowił podstawę do przyrządzenia jednej z najstarszych zup — tradycyjnej zalewajki świętokrzyskiej. Teraz widok zakwasu w domach to raczej rzadkość, ale gdzieniegdzie pozostała ta tradycja. Czesława i Roman Bojkowie zapoczątkowali produkcję zakwasu w niewielkiej przydomowej przetwórni, według receptury zaczerpniętej od swoich rodziców. Pamiętają, że kiedy byli dziećmi, słój z zakwasem zawsze stał w rodzinnych domach, a obydwoje pochodzą ze świętokrzyskiego, podobnie jak ich rodzice. Teraz zakwas, według tych samych receptur, produkowany jest przez kolejne pokolenie. Wytwarzany jest metodą fermentacji z wysiewek (gniecione żyto) lub płatków żytnich z dodatkiem otrąb żytnich. Zakwas na barszcz przeznaczony do sprzedaży nie jest pasteryzowany, dlatego pakowany jest w woreczki próżniowe, co pozwala zachować pierwotny aromat i smak. Produkcja w szkle wymagałaby pasteryzacji, a to znacznie zmieniałoby (na gorsze) smak wyrobu.

Zakwas otrzymał nagrodę główną w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo — Smaki Regionów w 2022 roku.

Precle Staszowskie 

Precle staszowskie są wyjątkowe i niepowtarzalne. Sekretem tej wyjątkowości jest tradycyjna receptura oparta na nietypowych metodach fermentacji i zabiegach. Cały proces wytwarzania trwa około 36 godzin. Precle są wytwarzane na bazie mąki ze zbóż ze swojego gospodarstwa. Są pulchne, miękkie i niezwykle aromatyczne. Stosowane są posypki: sól gruboziarnista, mak, czarnuszka, pestki dyni. Piekarnia, w której są wytwarzane, jest znana mieszkańcom Staszowa i okolic. Jest to piekarnia rodzinna i pokoleniowa. Dziś precle staszowskie można kupić nie tylko w Staszowie, ale również w Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu, a nawet w Tarnobrzegu.

Precle zdobyły nagrodę główną w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo — Smaki Regionów w 2023 roku.

Producentom gratulujemy tych wyjątkowych nagród i życzymy dalszych sukcesów. 

Jolanta Krupa

Zdjęcia dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach oraz Piekarni Sojda

 

udostępnij
do góry