Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Piknik Czas na Wieś i Bitwa Regionów w Sichowie Dużym

Piknik Czas na Wieś i Bitwa Regionów w Sichowie Dużym

2024-06-11

9 czerwca 2024 roku już po raz trzeci odbył się Piknik Rolniczy „Czas na Wieś”, który zorganizował Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Adolfa Dygasińskiego w Sichowie Dużym. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, oraz senator RP, Jacek Włosowicz.

Dyrektor ZSCKR, Piotr Mazur, zaznaczył, że pierwszy piknik, zorganizowany dwa lata temu z okazji otwarcia przyszkolnego placu manewrowego, został tak dobrze odebrany przez okolicznych mieszkańców, że impreza zyskała charakter cykliczny.

Moc atrakcji w Sichowie

Pierwszym punktem pikniku był Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Rytwiany. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem miłośników tej królewskiej gry.

Co roku podczas imprezy w Sichowie ma miejsce również widowiskowa parada ciągników rolniczych ustawionych w chronologicznej kolejności: najpierw jadą zaprzężone w konie bryczki, następnie Ursusy C-330 i C-360, a na końcu te nowoczesne. W tym roku obchodzimy 20-lecie przystąpienia Polski do UE, a do wielu pozytywnych zmian w rolnictwie, które możemy zaobserwować na terenach wiejskich, należy również wymiana parku maszynowego w gospodarstwach rolnych.

Piknikowi towarzyszyła wystawa nowoczesnego sprzętu rolniczego, prezentacja oferty edukacyjnej szkoły, stoiska kół gospodyń wiejskich oraz instytucji okołorolniczych: Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, staszowskiego zespołu doradczego Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Impreza ta miała również wymiar charytatywny. W jej trakcie zbierano datki na pomoc pogorzelcom z Podborka w gminie Rytwiany, ponieważ 27 maja br. spłonęło tam jedno z największych gospodarstw rolnych na tym terenie. O wsparcie dla poszkodowanych apelował wójt Rytwian, Przemysław Broziński.

Podczas pikniku Maciej Tutak, kierownik placówki terenowej KRUS w Staszowie, wraz z Justyną Żak-Wójcik, kierownikiem Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego ŚODR w Staszowie, przeprowadzili konkurs wiedzy z zakresu BHP w rolnictwie „Bezpieczeństwo i higiena pracy w gospodarstwie rolnym”. Zwyciężczynią konkursu została pani Anna Borycka z Sichowa Dużego.

Zacięta rywalizacja w "Bitwie Regionów" 

Podczas pikniku rozstrzygnięty został pierwszy etap konkursu kulinarnego Bitwa Regionów, zorganizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Kielcach.

„Bitwa Regionów” to ogólnopolski konkurs kulinarny, w którym reprezentacje kół gospodyń wiejskich przygotowują regionalną potrawę w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty.

Wicedyrektor kieleckiego oddziału KOWR, Robert Jurek, zrelacjonował nam, że do rywalizacji stanęło 7 kół gospodyń wiejskich z powiatów staszowskiego i buskiego, które zaprezentowały bardzo wysoki poziom, przygotowując wyśmienite, tradycyjne potrawy. Komisja konkursowa pod przewodnictwem kucharza Mariusza Bezaka, w składzie: zastępcy dyrektora KOWR OT w Kielcach Robert Jurek i Dariusz Błażejewski, a także prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego Oddział Świętokrzyski Alicja Stępień, wybrali najlepsze dania, przyznając:

  • I miejsce — KGW „Jarzębina” w Sielcu za „Udka gęsie w sosie śliwkowo-cebulowo-miodowym”,
  • II miejsce — KGW w Skotnikach Dużych za „Pieczoną wieprzowinę z zasmażaną kapustą kiszoną z grzybami leśnymi”,
  • III miejsce — KGW Dworscy Sichowianie za „Kotlety mielone z kaszy gryczanej z sosem grzybowym”.

Zwycięskie drużyny otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w wysokości odpowiednio: 2000 zł, 1500 zł i 1000 zł.

Piknik rolniczy to doskonała inicjatywa służąca promocji nauki i praktyki rolniczej. Tego rodzaju przedsięwzięcia przyczyniają się do aktywizacji i integracji mieszkańców terenów wiejskich oraz promowania kultury ludowej i tradycji związanych z regionem.

Justyna Żak-Wójcik
Magdalena Połeć

Piknik Czas na Wieś i Bitwa Regionów w Sichowie

udostępnij
do góry