Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Pobierz broszurę podsumowującą wyjazd do Hiszpani pt. "Fundusze unijne i współpraca rolników motorem nowoczesnego rolnictwa"

Pobierz broszurę podsumowującą wyjazd do Hiszpani pt. "Fundusze unijne i współpraca rolników motorem nowoczesnego rolnictwa"

2024-08-09

Logotypy projektu

Grafika broszury

W dniach 3-7 czerwca 2024 roku Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zrealizował wyjazd studyjny do Hiszpanii w ramach operacji własnej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR) pod nazwą „Fundusze unijne i współpraca rolników motorem nowoczesnego rolnictwa”. Zapraszamy do pobrania broszury podsumowującą wyjazd i prezentującej odwiedzane miejsca. 

Polskie rolnictwo osiągnęło ogromny postęp począwszy od pierwszych przedakcesyjnych i unijnych programów finansowych (SAPARD, SPO 2004-2006, PROW 2007-2013, PROW 2014-2020, PS WPR 2023-2027), które wspierały jego dostosowywanie do gospodarki rynkowej w Unii Europejskiej. Ich głównym zadaniem była i jest pomoc w sprostaniu coraz to nowszym wyzwaniom rynkowym, klimatycznym oraz technicznym i technologicznym. Wraz z wdrażaniem kolejnych programów (od 2002 roku) nasze rolnictwo poczyniło duży krok w stronę nowoczesności. Stałym elementem wszystkich programów pomocowych, obok kwestii finansowych jest przede wszystkim doradztwo, wymiana doświadczeń i rozwój sieci kontaktów pomiędzy samymi rolnikami a przedstawicielami różnych jednostek działających na rzecz rolnictwa. Wymiana wiedzy i doświadczeń stała się tym samym pośrednio najważniejszym motorem wdrażania różnych rozwiązań, które pozwoliły na fundamentalne i systemowe zmiany w polskich gospodarstwach. Przykładem jest tutaj mechanizacja rolnictwa, która jeszcze do niedawna osiągalna była tylko dla największych gospodarstw, a dziś zaawansowane i nowoczesne maszyny widzimy już w znacznie większej liczbie mniejszych gospodarstw. W dużej mierze postęp technologiczny idzie w parze z postępem technicznym - dzięki dostępności coraz to nowszych maszyn i urządzeń zmienia się technologia prowadzenia danej produkcji. Na przykład agregaty uprawowo-siewne z siewnikami precyzyjnymi ograniczają liczbę zabiegów oraz koszty pośrednie i bezpośrednie produkcji, a co za tym idzie - pozwalają na zmniejszenie kosztów uprawy.
Maszyny te pozwalają również zwiększyć jej efektywność i oszczędzić czas wykonywanej pracy.

To właśnie takie i inne podobne rozwiązania trafiają dorolnictwa i pozwalają na jego transformację i osiągnięcie postępu technologicznego. Współcześnie tworzonych i wykorzystywanych jest bardzo dużo nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych, których niestety „ścieżka do praktyki” jest bardzo powolna. Nadal potrzebne jest jednak wdrażanie innowacji na szerszą skalę, a mogą w tym pomóc różnorodne programy pomocowe, w tym środki unijne.

Celem wyjazdu było wspieranie transferu wiedzy w rolnictwie poprzez zwiększenie świadomości w zakresie nowatorskiego wykorzystywania środków wspólnotowych oraz upowszechnianie dobrych praktyk w tym zakresie na przykładzie nowoczesnego rolnictwa hiszpańskiego. Wyjazd zaprezentował dobre przykłady nieszablonowego wykorzystania funduszy unijnych przez rolników, ich zrzeszenia i inne formy współpracy, które w sposób praktyczny mogą stać się inspiracją do podejmowania podobnych inicjatyw w naszym kraju, które w sposób znaczący mogą wpłynąć na jego rozwój.

Zapraszamy do lektury!

kategoria: Powiązane pliki [1]
Format Nazwa pliku Data publikacji Rozmiar Pobierz
pdf [ebook] Fundusze unijne i współpraca rolników motorem nowoczesnego rolnictwa 2024-08-09 2,53MB pobierz plik: [ebook] Fundusze unijne i współpraca rolników motorem nowoczesnego rolnictwa

udostępnij
do góry