Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Podejrzane na „Dniach Kukurydzy" w Osinach - biologiczna ochrona kukurydzy

Podejrzane na „Dniach Kukurydzy" w Osinach - biologiczna ochrona kukurydzy

2018-09-13

Gospodarstwo Osiny należące do Zakładu Doświadczalnego „Kępa” IUNG Puławy, było miejscem zorganizowanej 7 września br. imprezy pn.: „Dzień Kukurydzy”. Na wystawie demonstrowano nowe odmiany kukurydzy, maszyny rolnicze wykorzystywane w nowoczesnej uprawie a także można było posłuchać interesujących wykładów.

Jedną z ciekawostek była prezentowana biologiczna metoda ochrony kukurydzy przed bardzo groźnym szkodnikiem - omacnicą prosowianką. Omacnica prosowianka to ćma z rodziny omacnicowatych, która wyrządza duże szkody w roślinach uprawnych, a zwłaszcza w uprawie kukurydzy. Przez wygryzane podczas jej żerowania tunele wnikają do kolb kukurydzy patogeny i następuje zmniejszenie odporności na złamanie, co w konsekwencji prowadzi do obniżenie ilości plonów.

Jedną z metod ochrony przed tym szkodnikiem jest zastosowanie do walki biologicznej naturalnego wroga omacnicy, mikroskopijnych rozmiarów błonkówki Trichogramma brassicae, będącej pasożytem jaj różnych gatunków owadów, w tym omacnicy prosowianki. Kruszynka stosuje się w postaci dostępnych na rynku biopreparatów w których występuje w stadium larwalnym, jak i poczwarek, dzięki czemu wylot dorosłych owadów jest rozłożony w czasie. Biopreparaty stosuje się w postaci zawieszek na liście, kulek rozrzucanych na glebę, lub w postaci sypkiej.

O ile na mniejszych plantacjach można w miarę szybko zastosować zawieszkim to w przypadku dużych plantacji może to być dość czasochłonne i generować zbędne koszty. W tym przypadku można zastosować technikę aplikacji biopreparatu pokazaną na Dniach Kukurydzy. Aplikację biopreparatu na dużych powierzchniach wykonuje się za pomocą specjalnie do tego celu przygotowanego drona, czyli bezzałogowego statku powietrznego. W zależności od stopnia porażenia programuje się ilość rozrzucanych kulek preparatu na hektar a dron wykonuje za nas pracę. W ciągu 10 minut lotu dron jest w stanie rozrzucić biopreparat na powierzchni 4 hektarów! Jak do tej pory jest to najszybsza metoda aplikacji biopreparatu.

Jarosław Nowak

 

udostępnij
do góry