Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/„Polska Wieś Smakuje” - konkurs dla rolniczek, rolników i KGW rozstrzygnięty

„Polska Wieś Smakuje” - konkurs dla rolniczek, rolników i KGW rozstrzygnięty

2021-01-05

W konkursie mógł wziąć udział każdy rolnik indywidualny kultywujący zgłaszaną praktykę kulinarną przez okres min. 3 lat i wszystkie zarejestrowane koła gospodyń wiejskich z całej Polski.

Zgłoszenia do konkursu były wysyłane on-line w formie opisu potrawy, która króluje w poszczególnych regionach naszego kraju, w pięciu kategoriach:

 • kiszonki z warzyw i owoców,
 • zupy,
 • potrawy jarskie,
 • potrawy z drobiu i ryb,
 • potrawy świąteczne.

Z założenia miały to być dania lokalne, tradycyjne, pełne smaku, ale przede wszystkim zdrowe. Dodatkowo do formularza zgłoszeniowego musiały być dołączone zdjęcia lub film, na których widnieje potrawa.

Cel konkursu jest ściśle powiązany z promowaniem tradycyjnych przepisów kulinarnych przekazywanych w rodzinach z pokolenia na pokolenie. W szczególności z uwzględnieniem bogactwa i różnorodności lokalnych wzorców i praktyk kulinarnych. Potrawy miały także cechować się walorami smakowymi, odżywczymi i prozdrowotnymi.

Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego włączył się aktywnie w rozpowszechnienie informacji o organizowanym konkursie wśród rolników, rolniczek oraz KGW z naszego regionu. Jak podaje Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, do konkursu na najlepsze praktyki tradycji kulinarnych polskiej wsi wpłynęło 330 zgłoszeń, z których Jury wyłoniło po trzech laureatów w ramach każdej z pięciu kategorii konkursowych. Okazało się, że aż pięć spośród piętnastu nagród zdobyły potrawy z województwa świętokrzyskiego! Oto one.

 • I miejsce w kategorii „Kiszonki z warzyw i owoców” dla KGW w Przybyszowach (powiat konecki) - za zakwas z buraków. Zakwas z buraków jest nie tylko smaczny, ale też bardzo zdrowy. Podczas fermentacji buraków powstaje prawdziwy napój mocy, który dodaje energii, reguluje przemianę materii, wspomaga leczenie anemii, obniża poziom cholesterolu, działa jak probiotyk, korzystnie wpływając na mikroflorę jelitową. 
 • II miejsce w kategorii „Zupy” dla KGW w Skarżysku Kościelnym (powiat skarżyski) za zupę-krem z topinamburu. Topinambur znany i uprawiany od bardzo dawna. W pewnym okresie stracił na znaczeniu,
  a obecnie wraca do łask. Nazywany często „polskim żeńszeniem”. Ze względu na jego właściwości i smak warto go spożywać, a szczególnie polecany jest diabetykom. Można z niego sporządzać wiele potraw, a jedną z nich jest właśnie zupa krem.
 • I miejsce w kategorii „Potrawa jarska” dla KGW „Kowalanki” (powiat kielecki) za „Grycoki” - pierogi z kaszą gryczaną i grzybami. Tradycyjne pierogi z kaszy gryczanej z grzybami mogą być dzisiaj polecane w diecie, szczególnie jarskiej. Kasze są u podstawy piramidy zdrowego żywienia, a kasza gryczana, która jest głównym składnikiem farszu, jest bogata w unikatowe aminokwasy egzogenne - zwłaszcza w lizynę, której nasz organizm sam nie wytwarza. Nie zawiera również glutenu. Grzyby są dziś uznawane jako wartościowe produkty w żywieniu. Poza tym nie są „skażone” przetwarzaniem przez człowieka, więc mają też walory ekologiczne.
 • II miejsce w kategorii „Potrawa Jarska” dla KGW w Postronnej (powiat sandomierski) za Burocorz. Jest to pochodzące z regionu świętokrzyskiego, wpisane na listę produktów tradycyjnych ciasto drożdżowe z burakiem cukrowym. Tradycyjny Burocorz swoim wyglądem bardziej przypomina chlebek albo podpłomyk, który rwano po kawałku i popijano świeżym mlekiem. W czasie wojny i po jej zakończeniu buraki cukrowe stanowiły podstawę wyżywienia rodzin wiejskich. Ciasto ma dość specyficzny smak i nie każdemu przypadnie do gustu.
 • II miejsce w kategorii „Potrawa Świąteczna” dla KGW w Iwaniskach (powiat opatowski) za świąteczny bigos z babcinych zapisków. Bigos tradycyjnie był przygotowywany na święta. Danie to sporządza się z kapusty, poszatkowanej i ukiszonej starym sposobem oraz z wykorzystaniem m. in. suszonych śliwek i nabijanych na gałązki tarniny grzybów suszonych na piecu.

Organizatorem konkursu „Polska Wieś Smakuje” był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Został on zrealizowany w ramach operacji pn. „Tradycyjne praktyki kulinarne szansą dla współczesnych wiejskich gospodarstw domowych” realizowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie ze środków Unii Europejskiej w ramach pomocy technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Izabela Milcarz

Zdjęcia

udostępnij
do góry