Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki

Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki

2018-09-24

Dziewiętnastego września w Warszawie w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja z cyklu Innowacyjne Rozwiązania dla Polskiego Rolnictwa.

Głównym tematem spotkania było omówienie uprawy i produkcji roślin włóknistych i zielarskich w celach przemysłowych. Konferencja pt. „Polskie rośliny włókniste i zielarskie dla innowacyjnej biogospodarki” skierowana była do izb rolniczych, organizacji i związków rolników, podmiotów gospodarczych, jednostek doradztwa rolniczego, jednostek naukowych, przedstawicieli instytutów naukowych, departamentów MRiRW, pracowników KOWR oraz przedstawicieli prasy i mediów. Spotkanie otworzył podsekretarz stanu MRiRW Ryszard Zarudzki, który uroczyście powitał uczestników konferencji i do końca czuwał nad jej przebiegiem. Minister podczas swojego wystąpienia wspomniał jak ważna jest dla niego dobra współpraca Instytutu Włókien Naturalnych z ośrodkami doradztwa rolniczego. Powiedział że w każdym z ODR-ów są już powołani specjalni brokerzy innowacji, którzy mają tworzyć realną współpracę instytutów z doradcami rolniczymi. Ryszard Zarudzki stwierdził także, że wdrażanie programu współpracy wpisuje się w Plan dla wsi.

Następnie wiceminister poprosił o zabranie głosu dr hab. Małgorzatę Zimniewską - dyr. Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich. Pani dyrektor podkreślała, że warto stawiać na uprawę roślin włóknistych ze względu na wciąż rosnącą w Polsce od 2014 r. produkcję włókna konopnego i lnianego. Rynek się jeszcze nie nasycił, a całe wyprodukowane włókno z tych roślin jest natychmiast skupowane przez zainteresowane podmioty. Obecnie na świecie trwa moda na uprawę konopi przemysłowych. Na rynku obserwuje się też spadek produkcji lnu na rzecz uprawy konopi. Doktor Zimniewska zapewniła, że Instytut cały czas rozwija uprawę konopi w Polsce - kontraktowane są nowe uprawy, a z rolnikami zawierane są nowe umowy. Polska powoli staje się poważnym graczem na międzynarodowym rynku upraw i nasiennictwa konopi. Polscy rolnicy bardzo chętnie nawiązują współpracę z Instytutem, gdyż mają zapewniony zbyt dla swoich plonów. Dyrektor podkreśliła, że pracownicy Instytutu zapewniają profesjonalne doradztwo w zakresie uprawy. Instytut stosuje także dopłaty do uprawy, więc jest to dobra zachęta do podjęcia wyzwania i założenia własnych plantacji konopi.

"Konopie to rośliny wielorakiego wykorzystania. Dostarczają nasion, a wiechy konopne wykorzystywane są w farmacji oraz w produkcji suplementów diety, z kolei włókna używa się do celów tekstylnych. To wszystko sprawia, że zainteresowanie uprawą konopi w Polsce rośnie z dnia na dzień" - stwierdziła dr Zimniewska.

Drugim prelegentem był Jakub Frankowski z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich, który podczas swojego wystąpienia omawiał zalety stosowania słomy konopnej do produkcji biopaliw. W kolejnym wystąpieniu Krzysztof Bujanowicz z Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich opowiadał o szerokim zastosowaniu biokompozytów lnianych i konopnych jako trwałych elementów konstrukcyjnych z powodzeniem wykorzystywanych przy produkcji wszelkich środków transportu oraz w budownictwie. Następny wykład poprowadziła ponownie pani Małgorzata Zimniewska, która tym razem skupiła uwagę uczestników omawiając wykorzystanie oraz lecznicze oddziaływanie opatrunków lniano-konopnych w schorzeniach dermatologicznych skóry. Znacznie przyspieszają one gojenie się ran. W kolejnym wystąpieniu uczestnicy mogli posłuchać Anny Bogacz, również z IWNiRŹ, która opowiadała o olejkach eterycznych, ekstraktach ziołowych, suplementach diety, lekach oraz kosmetykach pozyskiwanych z ziół i konopi. Jerzy Mańkowski z IWNiRŹ przekonywał natomiast słuchaczy, że za pomocą konopi przemysłowych można przywrócić zdegradowane gleby do ponownej żyzności.

Po tym wystąpieniu na sali pojawił się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który powitał uczestników i podziękował im za przybycie. Podziękował IWNiRŹ za dotychczasową pracę. Minister zaznaczył, że polskie rolnictwo to nie tylko produkcja żywności i cały czas należy poszukiwać nowych rozwiązań. Stwierdził, że ma wielkie oczekiwania do nauki, instytutów i uczelni, aby pomogli polskiemu rolnictwu we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Minister zaznaczył, że należy cały czas szukać sposobów na wyróżnienie się na tle oferty całego świata. Należy szukać mechanizmów, które sprowadzą rolnictwo na nowe tory i je wzmocnią. Rolnictwo to także szukanie nisz rynkowych. Taką szansę obecny minister widzi właśnie w produkcji nastawionej na przemysł.

"Jeżeli będzie związek nauki rolniczej z praktyką, z zapotrzebowaniem, to jesteśmy w stanie wykorzystać nasz potencjał do rozwoju polskiego rolnictwa" - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski

Minister przedstawił też cele, jakie chciałby osiągnąć. Są to:

  • program odbudowy roślin włóknistych w Polsce,
  • intensywny rozwój produkcji ziół w Polsce,
  • program oczyszczania gleb z niepożądanych składników przy pomocy uprawy konopi. Taka sytuacja występuje np. w zagłębiu miedziowym, gdzie jest duża ilość skażonych gleb i należy  ponownie przywrócić żyzność gleb na tych terenach.

Niestety, nie obyło się bez gorzkich słów na temat prowadzonych badań. Minister poruszył podczas konferencji system finansowania, jaki funkcjonuje w instytutach badawczych, a który chciałby zmienić. Głównie miał na myśli odejście od 5-letnich programów, które nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultat. Minister chciałby aby prowadzić badania nakierowane na obecne jest zapotrzebowanie i finansować je wtedy, gdy osiągają skutki.

Podczas konferencji doszło do ważnego i medialnego wydarzenia - podpisany został list intencyjny pomiędzy Instytutem Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich a Grupą Lotos, w zakresie kontynuacji prac nad bioetanolem drugiej generacji z biomasy konopnej. List został podpisany pomiędzy stronami przez Małgorzatę Zimniewską - dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich oraz Roberta Sobkowa - wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Lotosu w obecności obu ministrów rolnictwa. Współpraca z Lotosem daje Instytutowi możliwość badań nad paliwami z konopi. Grupa Lotos jest jednym z 10 największych graczy na rynku europejskim, a wkrótce ma połączyć się z Orlenem.

Ostatni wykład na temat rozpoznawalności polskich konopi i produktów z nich wytwarzanych na świecie poprowadził Witold Czeszak z IWNiRŹ. Spotkanie zakończyła dyskusja pomiędzy uczestnikami, a prowadzącymi wykłady. Spotkanie okazało się udane, dopisała frekwencja. Z pewnością wielu z uczestników konferencji wykorzysta zdobytą wiedzę codziennej pracy doradczej.

Rafał Sieroń

udostępnij
do góry