Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Pora na sadzenie czosnku

Pora na sadzenie czosnku

2019-10-23

Czosnek pospolity, czosnek zwyczajny (Allium sativum L.) - w uprawie towarowej jest rośliną dwuletnią lub jednoroczną. Jest zaliczany zarówno do warzyw, roślin leczniczych, jak i przyprawowych.

W naszych warunkach klimatycznych możemy uprawiać czosnek jary (sadzony wiosną) i czosnek ozimy (sadzony jesienią). Czosnek jest rozmnażany wegetatywnie przez podział główki na tzw. ząbki. Przy prawidłowej uprawie czosnku ozimego możemy spodziewać się wyższego plonu, niż w przypadku uprawy czosnku jarego.

Stanowisko do uprawy czosnku ozimego powinno być słoneczne, ale osłonięte. Gleba piaszczysto-gliniasta, średnio wilgotna, a pH obojętne (6,5-7). Przed posadzeniem czosnku najlepiej odpowiednio wcześnie wykonać analizę gleby i ewentualnie uzupełnić składniki pokarmowe. Nie należy sadzić czosnku na tym samym miejscu, gdzie rósł on w roku poprzednim, z uwagi na ryzyko nagromadzenia się w glebie patogenów. Ze względu na słabo rozwinięty system korzeniowy czosnek jest rośliną o dużych wymaganiach glebowych i wilgotnościowych. Najlepszym przedplonem dla czosnku jest fasola, ogórki lub pomidory. Do nawożenia pola przed sadzeniem czosnku możemy wykorzystać nawozy zielone, kompost i obornik. Jednak w przypadku zastosowania obornika czosnek uprawia się w drugim roku po jego zastosowaniu. Orientacyjne nawożenie mineralne to N-90 kg/ha w dwóch dawkach dzielonych (pierwsza wczesną wiosną, druga dawka około miesiąca po pierwszej) P - 80kg/ha, K - 150kg/ha.

Najlepszym terminem do sadzenia czosnku ozimego jest okres od połowy września do końca października, w zależności od aktualnie panującej pogody. Do sadzenia wybieramy ząbki duże, zdrowe, bez widocznych uszkodzeń mechanicznych. Przed sadzeniem możemy moczyć ząbki w roztworze grzybobójczym, który jest zarejestrowany w aktualnym programie ochrony warzyw. Ząbki sadzimy 6-8cm w głąb ziemi piętką w dół. Odległość miedzy rzędami powinna wynosić 20-25 cm i co 8-12 cm w rzędzie. Ziemię lekko ugniatamy. Termin sadzenia powinien być tak dostosowany, aby ząbki zdążyły się przed nadejściem zimy dobrze ukorzenić, ale roślina nie może się nadmiernie rozwinąć, gdyż grozi to jej przemarznięciem.

Czosnek ozimy odmiany Harnaś [fot. M. Miłek]

Do uprawy czosnku najlepiej wybierać odmiany polskie, które są najbardziej przystosowane do naszych warunków klimatycznych. W przypadku czosnku ozimego możemy wybrać odmiany: Arkus, Harnaś, Mega, Zawrat, Huzar. Zbiór czosnku ozimego przypada na lipiec, a do zbioru przystępujemy, gdy około 50% szczypioru jest załamana. Nie należy jednak zwlekać ze zbiorem, gdyż główki mogą zacząć pękać, obniżając w ten sposób ich wartość handlową.

Małgorzata Miłek

udostępnij
do góry