Praktyczne wykorzystanie wyników badań prowadzonych na rzecz rolnictwa ekologicznego — podsumowanie konferencji
Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu zorganizowało dwudniową (19 i 20 lutego 2025 r.) konferencję pt. Praktyczne wykorzystanie wyników badań prowadzonych na rzecz rolnictwa ekologicznego. Konferencja została zrealizowana w ramach operacji KSOW pn. „Praktyczne wykorzystanie wyników badań oraz wymiana doświadczeń wkładem w rozwój rolnictwa ekologicznego w Polsce i UE”.
W pierwszym dniu, przed rozpoczęciem konferencji odbyło się uroczyste otwarcie nowego modułu przetwórstwa owoców i warzyw, którego dokonali Henryk Skórnicki dyrektor CDR O. Radom, sekretarz stanu Stefan Krajewski z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) oraz Jan Golba zastępca dyrektora z Departamentu Rolnictwa Ekologicznego i Jakości Żywności w MRiRW. Centrum Praktycznego Szkolenia w Zakresie Małego Przetwórstwa będzie miejscem cennej wiedzy dla przyszłych i obecnych przetwórców, rolników oraz doradców rolniczych.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już od 20 lat, czyli od początku akcesji Polski do UE, wspiera finansowo sektor produkcji ekologicznej, udzielając dotacji do badań naukowych. Wykłady podczas konferencji były prowadzone przez pracowników naukowych instytutów podległych Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wyższych uczelni rolniczych. Odbiorcami konferencji byli: przedstawiciele nauki, jednostki doradztwa rolniczego, nauczyciele, instytucje pracujące na rzecz rolnictwa, jednostki certyfikujące, stowarzyszenia rolników, rolnicy indywidualni oraz osoby zainteresowane rozwojem rolnictwa ekologicznego. Podczas konferencji prelegenci przedstawili wykłady dotyczące tematyki: produkcji roślinnej, zwierzęcej, przetwórstwa oraz aktualnych przepisów prawnych w systemie rolnictwa ekologicznego.
Badania prowadzone na rzecz rolnictwa ekologicznego są bardzo ważnym transferem wiedzy od nauki do praktyki. Przedstawione wyniki prowadzonych badań dają możliwość doskonalenia zawodowego doradców pracujących na rzecz rolnictwa ekologicznego, nawiązania współpracy z jednostkami naukowymi, a także bezpośredniego wprowadzenia innowacji w gospodarstwach ekologicznych.
W konferencji wzięło łącznie udział ponad 100 osób.
Nagranie z transmisji konferencji można zobaczyć w serwisie YouTube:
19.02.2025 r. (dzień pierwszy): https://www.youtube.com/live/SGeNS-XDpZk
20.02.2025 r. (dzień drugi): https://www.youtube.com/live/6eAokqbjeM0
Joanna Stefańczyk
Praktyczne wykorzystanie wyników badań prowadzonych na rzecz rolnictwa ekologicznego - konferencja [fot. J. Stefańczyk]
Podobne wiadomości:
- „Dobre praktyki w pszczelarstwie” – partnerska konferencja KSOW+ w Bałtowie 2026-04-27
- Konferencja „Wymogi formalno-prawne – działalność KGW w praktyce” w Chrobrzu 2026-04-02
- Zaproszenie na konferencję i warsztaty dotyczące turystyki wiejskiej – Targi Kielce 2026-04-02
- Koła Gospodyń Wiejskich na konferencji w Modliszewicach 2026-03-19
- Dodatkowy miesiąc na inwestycje w małe przetwórstwo 2026-03-12
- Od tradycji do innowacji – współczesna rola KGW. Relacja z konferencji w Busku-Zdroju 2026-02-25
- Zapraszamy na konferencję w Obrazowie — m.in. tematyka KSeF 2026-02-16
- Konferencja pn. „Działalność KGW w praktyce - wymogi formalno-prawne i bezpieczeństwo żywności” 2026-01-26
- Wielofunkcyjny rozwój gospodarstw rolnych — konferencja podsumowująca 2025-11-28
- Innowacje i partnerstwo w rolnictwie - relacja z konferencji o nowych modelach współpracy EPI 2025-11-26