Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Produkujemy ekologicznie

Produkujemy ekologicznie

2022-07-07

„Produkujemy ekologicznie” to temat seminarium, które towarzyszyło Dniu Otwartych Drzwi Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, 26 czerwca 2022 roku w Modliszewicach.

Seminarium

Jednym z poruszanych tematów podczas seminarium była „Uprawa borówki amerykańskiej metodami ekologicznymi”. Prelekcję poprowadziła Gabriela Król, która wraz z mężem prowadzi blisko 12-hektarowe gospodarstwo ekologiczne w miejscowości Brzeście w powiecie skarżyskim. Gospodarstwo specjalizuje się w uprawie borówki wysokiej i od 2004 roku jest certyfikowane w zakresie rolnictwa ekologicznego, a także posiada certyfikat Global G.A.P. Gospodarstwo oferuje do sprzedaży owoce borówki głównie sprzedawanej w formie nieprzetworzonej, a około 5% przerabiana jest na soki i dżemy oraz smoothie.

Państwo Królowie są laureatami licznych konkursów na szczeblu wojewódzkim i krajowym, między innymi:

  • I miejsce w woj. świętokrzyskim w konkursie „Na najlepsze gospodarstwo ekologiczne” 2019 r.,
  • udział w finale XXV ogólnopolskiego konkursu Rolnik-Farmer Roku 2019,
  • wyróżnienie w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” 2018 za dżem z borówki niskosłodzony od Królów oraz 2016 - za ocet śliwkowy.

Drugi wykład poprowadził Wacław Szczoczarz, który omówił zagadnienia związane z ekologiczną hodowlą karpia. Pan Wacław jest właścicielem Gospodarstwa Rybackiego Rytwiany i prezesem Lokalnej Grupy Rybackiej Świętokrzyski Karp. Gospodarstwo opiera swoją działalność na stawach hodowlanych typu karpiowego o powierzchni 180 hektarów. Składa się na nie 21 stawów położonych w południowej części woj. świętokrzyskiego, w gminie Rytwiany w powiecie staszowskim.

W 2010 roku Rytwiański Karp został wpisany przez ministra rolnictwa na listę produktów tradycyjnych. Również w 2010 roku Gospodarstwo Rybackie Rytwiany zostało przyjęte do Sieci Dziedzictwo Kulinarne Świętokrzyskie, a w 2018 dołączyło do szlaku kulinarnego „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”. W 2019 roku Rytwiański Karp otrzymał Perłę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” na najlepszy regionalny produkt żywnościowy. Karp z Rytwian uczestniczy w wielu konkursach i branżowych targach uzyskując wyróżnienia (targi Polfish - Gdańsk, Slow Fisch - Brema (Niemcy), Agrotravel - Kielce, ogólnopolskie i regionalne konkursy kulinarne - Warszawa, Kielce, Zakopane, Sandomierz).

Ostatni wykład, omawiający zagadnienia rolnictwa ekologicznego i odpowiadający na pytanie jak zacząć produkować ekologicznie poprowadziła Anna Szustak - specjalistka ds. rolnictwa ekologicznego Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Wszystkie wykłady przeprowadzone podczas seminarium cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników, a prelegenci z chęcią dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz odpowiadali na pytania.

Wystawa i degustacja produktów ekologicznych

Seminarium towarzyszyła wystawa i degustacja żywności wysokiej jakości producentów i rolników z województwa świętokrzyskiego.

Jednym z wystawców była Agata Machocka - prowadząca Gospodarstwo ekologiczne u Machockich. Pani Agata prowadzi blisko siedmiohektarowe gospodarstwo w Cisowie w powiecie kieleckim, które jest certyfikowane od 2004 roku. Gospodarstwo u Machockich jest gospodarstwem rodzinnym. Do 2017 roku prowadzili je rodzice pani Agaty - Rozalia i Jan Machoccy. W gospodarstwie uprawiane są maliny, truskawki, porzeczki czerwone, borówki wysokie oraz duży asortyment warzyw: warzywa korzeniowe (marchew, pietruszka, buraki ćwikłowe), pomidory, papryka, ogórki, dynie, cukinie, fasola szparagowa, koper, kapusta, czosnek, cebula i sałata.

Pani Agata prowadzi przetwórstwo własnych płodów rolnych w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego (RHD). Oferuje do sprzedaży m.in.: dżemy owocowe (malinowo-jabłkowe, truskawkowe i malinowe), powidła śliwkowe, soki i syropy malinowe oraz ketchup cukiniowo-pomidorowy, a także susz owocowy. Gospodarstwo na przestrzeni kilku ostatnich lat zdobyło wiele nagród i wyróżnień, między innymi I miejsce w woj. świętokrzyskim w konkursie na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w 2019 roku i I miejsce w powiecie kieleckim w ogólnokrajowym konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne w 2018 roku.

Kolejnym z wystawców była Anna Bojek - właścicielka Jacentowskiej Piwniczki. Pani Anna prowadzi rodzinną przetwórnię, zajmującą się produkcją ekologicznych przetworów, suszy owocowych i warzywnych, a także przetworów grzybowych. Historia Jacentowskiej Piwniczki rozpoczyna się w roku 1996, kiedy Czesława i Roman Bojkowie zarejestrowali swoje niespełna 2-hektarowe gospodarstwo jako ekologiczne. Początkowo była to tylko uprawa niewielkich ilości owoców i warzyw. W 2000 roku właściciele otworzyli w Ostrowcu Świętokrzyskim sklep, który promował ekologię nie tylko poprzez sprzedaż własnych eko-warzyw i owoców, ale również innych certyfikowanych produktów. Od 2010 roku przetwórnia należy do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Gospodarstwo na przestrzeni kilku ostatnich lat zdobyło wiele nagród i wyróżnień, między innymi I miejsce w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” w 2022 roku.

Wśród wystawców znaleźli się również prelegenci z seminarium „Produkujemy ekologicznie” - Gabriela Król i Wacław Szczoczarz.


Seminarium zostało zrealizowane przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach w ramach operacji „Innowacyjne rozwiązania oraz dobre praktyki w zakresie systemów jakości żywności”, w ramach Planu operacyjnego KSOW na lata 2022-2023. Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Anna Pilarska

udostępnij
do góry