Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Program Ochrony Roślin Sadowniczych - zmiany w 2022 roku. Jakie preparaty wycofano ze stosowania?

Program Ochrony Roślin Sadowniczych - zmiany w 2022 roku. Jakie preparaty wycofano ze stosowania?

2022-02-16

kwiaty w sadzie

Program Ochrony Roślin Sadowniczych opracowywany jest corocznie w oparciu o aktualny rejestr środków ochrony roślin ministerstwa rolnictwa. Każdego roku do rejestru wpisywanych jest wiele nowych preparatów. Niektóre spośród substancji są wycofywane, a dla innych poszerzane są lub ograniczane rejestracje. Oto jakie zmiany zaszły w programie w 2022 roku.

Do najważniejszych zmian w ochronie roślin sadowniczych przed chorobami należą:

  • Wycofanie preparatów zawierających tiofanat metylu, np. Topsin M500SC, Tiptop 500SC. Brak tych preparatów skomplikuje walkę z chorobami kory i drewna, zabezpieczeniem ran po gradobiciach na drzewach i owocach, dziurkowatością liści drzew pestkowych.
  • Wycofanie środków chemicznych zawierających mankozep, np. Indofil 75WG, Penkozep 80WP. Brak tych środków odczują głównie producenci porzeczki, agrestu (przed antraknozą), jak również producenci jabłek w walce z nekrotyczną plamistością liści goldena.
  • Zabraknie również preparatów, dla których kończył się termin zużycia zapasów w 2021 roku. Do takich środków zaliczają się m.in. Kaptan Plus 71,5 WP, Karens 350 S.C., Shavit Plus 71,5WP, Copper Max 50WP.

W 2021 roku zostały zarejestrowane, a w 2022 roku będą wprowadzone do obrotu środki i preparaty oparte na znanych substancjach aktywnych, np.:

  • kaptan (odp. Merpan 80WG) ­- Meliton 80WG, Merino 80WGD,
  • ditianon (odp. Delan 700WG) - Dinon 700WG, Zulanol 700WG,
  • cyflufenamid (odp. Kendo 50EW) - Eizo 50EW, Feris 50EW.

Można tutaj podać jeszcze wiele innych przykładów, więc odsyłamy Państwa do głębszego zapoznania się z aktualnym Programem Ochrony Roślin Sadowniczych na 2022 rok.

W roku 2021 roku w przypadku niektórych środków ochrony roślin nastąpiły rozszerzenia etykietowe w stosowaniu. Przykładem może być tutaj preparat Talius Sad - można go zastosować na mączniaka prawdziwego truskawki czy Sercadis - na brązową plamistość gruszy.

Kończąc temat preparatów fungicydowych należy zwrócić uwagę na środki, dla których w 2022 r. kończą się terminy stosowania, np.: 28 lutego kończy się termin stosowania preparatów Riza 250EC, Sparta 250EC, Troja 250EC, a 14 czerwca - Cindo 50EW.

Dużo zmian w rejestrze środków ochrony roślin w 2022 roku dotyczy preparatów przeznaczonych do walki ze szkodnikami. W tym sezonie nie będzie można stosować niektórych środków opartych na abamektynie: Abalone 018EC, Forteca Pro 018EC, Kosamektyn 018EC. Ale w ich miejsce pojawiają się dwa nowe zoocydy - Straton 018EC i 4Insect Abac 18EC, do zwalczania miodówki gruszowej i przędziorka chmielowca. W wykazie nie będzie także środków opartych na deltametrynie, np. Decis 2,5EC, Khoisan 25EC. Z wykazu znika również preparat Amarant 05SC.

Do rejestru produktów na rok 2022 zostały wprowadzone nowe preparaty z grupy neonikotynoidów (acetamipryd): Acetamip 20SP, Marabel 20SP, Acetamip 20SP do zwalczania szerokiej grupy szkodników (owocówki jabłkóweczki, mszycy jabłoniowej). W uprawach sadowniczych będzie można stosować Dunstan, zwalcza on owocówkę jabłkóweczkę, owocówkę południóweczkę, zwójki liściowe, miodówki na gruszy.

Do nowości należy środek Sagitta, oparty o flupyradifuron, w uprawie sadowniczej jest zarejestrowany do zwalczania mszycy jabłoniowej, mszycy jabłoniowo-babkowej, mszycy jabłoniowo-zbożowej oraz owocnicy jabłkowej. Ten środek zwalcza również gatunki mszyc występujące w uprawie grusz.

Zachęcamy Państwa do szczegółowego zapoznania się z asortymentem nowo zarejestrowanych zoocydów na 2022 rok. Odsyłamy do lektury aktualnego programu ochrony roślin sadowniczych, gdzie znajdą Państwo informacje o terminach stosowania i dawkach.

W 2021 roku poszerzono rejestrację etykietową dla kilku preparatów, np.: Affirm 095SG można stosować w uprawie roślin jagodowych przed szkodnikami, preparaty Hinode i Mainman 50WG w zwalczaniu mszyc w wiśniach oraz morelach. Duże zmiany zaszły także w stosowaniu środka Fitter w walce ze szkodnikami w uprawach jagodowych, ziarnkowych i pestkowych.

Podsumowując, wszystkie zmiany w asortymencie preparatów fungicydowych, insektycydów, jak również stymulatorów i regulatorów wzrostu dostosowują się do zmieniających się warunków klimatycznych, przemieszczania się gatunków inwazyjnych i rodzimych. Zmiany te stawiają przed producentami owoców kolejne wyzwania, aby rozwijać swoją wiedzę i umiejętności związane z prowadzeniem skutecznej ochrony roślin oraz produkcją wysokiej jakości owoców.

Grzegorz Jurkowski

Źródło:

  • Sad nowoczesny, nr 1/2022
  • Program Ochrony Roślin Sadowniczych na rok 2022, wyd. Plantpress
udostępnij
do góry