Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Modliszewice, ul. Piotrkowska 30, 26-200 Końskie

Strona główna/Aktualności/Projekt WATERAGRI, czyli jak zatrzymać wodę w glebie

Projekt WATERAGRI, czyli jak zatrzymać wodę w glebie

2020-09-22

W ramach projektów badawczych UE Horyzont 2020 naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wraz z 23 jednostkami z 12 krajów europejskich przygotowali i podjęli się realizacji projektu pn. „Retencja Wody i recykling substancji odżywczych w glebie i ciekach wodnych w celu poprawy produkcji rolnej”.

 Celem tego projektu jest:

  • lepsze zarządzanie nadmiarem lub niedoborem wody w rolnictwie,
  • odzyskanie składników odżywczych,
  • poprawa jakości wody,
  • zwiększenie produkcji rolnej.

Partnerzy projektu to przedstawiciele nauki, przedsiębiorcy - dostawcy nowoczesnych, innowacyjnych technologii, które będą sprawdzane i wykorzystywane w gospodarstwach rolnych w Europie. Poza Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu w programie będzie uczestniczyło również Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. Liderem projektu jest szwedzki Uniwersytet w Lund.

Projekt będzie realizowany w latach 2020-2024. W ramach projektu testowane będą tradycyjne i innowacyjne technologie nawadniania lub odwadniania, roślinne oczyszczalnie, produkcja i wykorzystanie biowęgla. W programie wykorzystane będą nowoczesne techniki informatyczne, przygotowane będą modele matematyczne oraz hydrologiczne. Opracowane będą systemy wspomagania decyzji w organizacji nawadniania, przygotowanie będą także techniki odzyskiwania składników pokarmowych pochodzących z nawożenia.

W realizacje projektu zaangażowani będą rolnicy, organizacje rolnicze, przedsiębiorcy i naukowcy. Planowane są szkolenia i warsztaty (webinaria). Najbliższe z nich odbędzie się już 5 października 2020 roku. Więcej informacji nt. programu można uzyskać na stronach internetowych: projektu (www.wateragri.eu) oraz Uniwersytetu Przyrodniczrgo we Wrocławiu (upr.edu.pl).

Krzysztof Domagała
Źródło: Przedsiębiorca rolny nr 9/2020

udostępnij
do góry